Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Kdo byl první úspěšný dobyvatel severního pólu

původně vyšlo: Světozor 1908, autor neuveden.
Můžeme si sice spolu s Járou Cimrmanem říkat, že severní pól dobyl jako první náš Čech Karel Němec, ale svět vidí otázku prvenství dobytí severní točny jinak: Frederick Cook nebo Robert Edwin Peary? Více se o tom dozvíte v článku z roku 1908.


K objevení severní točny

Sok objevitele severního pólu, dra Cooka, polární badatel Robert Peary, rovněž Američan, přihlásil se o svůj podíl v epochálním objevu tom.

Tvrdí, že dosáhl severního pólu dne 6. dubna 1909, kdežto dr. Cook ovšem již dne 21. dubna 1908.

Peary, jemuž jsou nyní 54 léta, znám jest jako dlouholetý badatel v krajích polárních, jenž jest krajin vzdělaných pouze hostem — provází jej na cestách mořem ledovým a sněžným jeho choť i dceruška, jež se narodila na dalekém severu.

Peary mešká nyní v Americe a jest ochoten, zrovna jako jeho soupeř, předložití nezvratné vědecké důkazy o věrohodnosti svého objevu — na něž celý vědecký svět ovšem čeká netrpělivě.

Prohlašuje sám, že nedávná cesta jeho korunovaná úspěchem tak epochálním, byla jeho poslední na sever — ale ať jakkoliv, jméno jeho bude ve výčtu badatelů polárních povždy na místě nejčestnějším.


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1908, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. června 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.

Kolorované snímky

Debata k článku Kdo byl první úspěšný dobyvatel severního pólu


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: