Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Originální a praktické řešení králíkárny

původně vyšlo: Česká hospodyně 1905, autor neuveden.
Chováte králíky? V tom případě se vám třeba bude hodit zajímavé řešení králíkárny popsané v článku z roku 1905. A i když králíky nechováte, tak vás třeba zaujme tato ukázka praktičnosti našich předků.


Králíkárna ze sudu.

Králíkárna ze sudu není sice tak ideální, praktická, ale přece v čas nouze ještě dosti dobrá.

U nás jest dosud málo známa; v Němcích již více se s ní setkáváme. Na králikářské výstavě v Lipsku viděl jsem podobnou a zamlouvala se mi dosti.

Jsou to soudky čili tuny od lněného semene nebo od cementu. Uvnitř mají podlahu z latěk, aby protékala moč. Horní dno (tudíž víko) se opatří pletivem drátěným a pantky, aby se mohlo otvírati, a zástrčkou ku zavírání.

Uvnitř na laťově dno se podestele sláma, aby lůžko bylo měkké. Pro samici možno v zadu i přepažení s otvorem pro mladé učiniti. Vždyť králík je zvíře tak skromné, že vezme lecjakýms příbytkem za vděk, jen když má hojnost potravy a čistotu.

Sudů těchto možno i více najednou na sebe narovnati, tak že tvoří celou králíkárnu ze sudů. Spodní sudy musí se podložiti as na 10-20 cm na trámy, aby od země nehnily. Ostatní se rovnají na sebe jako u složených tun cementových.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1905, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. června 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Fotoarchiv

Debata k článku Originální a praktické řešení králíkárny


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: