Rok 1912: Milion jako splátka za půjčku jednoho tisíce korun
[ rubrika: Zajímavosti | téma: 1912, půjčka, dluh, zisk ]Dokážete si představit, že za půjčení jednoho tisíce požadujete od dlužníka vrátit rovný milion korun? Článek z roku 1912 vám popíše případ, kdy s takovým zdánlivě nepřiměřeným splacením dluhu souhlasil dokonce i soud.
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.Tisíce let staré zákony na ochranu žen, které mohou inspirovat dodnes
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1923, rovnoprávnost, ženská práva, historie ]Myslíte, že až naše současné zákony daly ženám právo na vysoké vzdělání, vlastní kariéru nebo právo na rozvod manželství? Omyl. Článek z roku 1923 vás seznámí s řadou zajímavých zákonů z časů před naším letopočtem, které vám ohledně ženských práv dokáží pravý opak.
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.Rok 1905: Smrtelné otravy zázračnou vodou z Hostýna
[ rubrika: Lékařství a zdraví | téma: 1905, otrava, voda, náboženství ]Věříte na zázračnou moc vody z posvátných míst? Článek z roku 1905 vám přiblíží případy, kdy konzumace údajně zázračné vody ze Svatého Hostýna vedla naopak u řady lidí ke smrti v krutých bolestech.
Pozor - 1905, autor neuveden.Rok 1905: Smrtelný konflikt mezi novinářem a vojáky, zaviněný jediným novinovým článkem
[ rubrika: Zločin a trest, nehody | téma: 1905, novinář, vojáci, reportáž, konflikt ]Kritický článek v novinách může někdy vést ke zcela nečekaným koncům. Jeden takový případ, který vedl až ke krvavému konfliktu mezi redaktorem a dvojicí důstojníků pěšího pluku, vám popíše historický článek z roku 1905.
Pozor - 1905, autor neuveden.Rok 1922: Důsledky zákonem zkrácené pracovní doby
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1922, práce, produktivita, pracovní doba ]Měla by se zkrátit osmihodinová pracovní doba? A pokud by k tomu došlo, tak jaký by to mělo vliv na produktivitu práce? Zajímavé svědectví k této otázce přináší článek z roku 1922, popisující důsledky zkrácení pracovní doby na osm hodin.
Pozor - 1922, autor neuveden.Rok 1918: Výzva k pomoci sirotkům po našich legionářích
[ rubrika: Válka, zbraně a vojenství | téma: 1918, legionáři, děti, charita ]Naši legionáři v boji za svobodu a budoucnost své země často obětovali i vlastní život. Nad tím, co vše tehdy legionáři dokázali a o nutnosti společnosti postarat se o jejich pozůstalé děti se zamýšlí článek z roku 1918.
Národní listy - 1918, autor neuveden.Rok 1918: Bylo stržení Marianského sloupu protestem proti církvi?
[ rubrika: Historické události | téma: 1918, Marianský sloup, Praha, náboženství, historie ]Zboření Marianského sloupu v Praze, ke kterému došlo v revolučních časech při vzniku naší republiky, je dnes často vykládáno jako čin namířený proti církvi a náboženství. Bylo tomu ale skutečně tak? Článek z roku 1918 vám na to přinese odpověď.
Národní listy - 1918, autor neuveden.Rok 1906: Skandální odhalení zakázané lásky, znásilnění a podvodu
[ rubrika: Zločin a trest, nehody | téma: 1906, homosexualita, zločin, podvod, LGBT ]Oficiální přístup společnosti k homosexualitě byl v minulosti jiný než dnes, intimní vztahy mezi muži byly pokládány za zločin. Článek z roku 1906 vám ale popíše skandální případ, který by vzbudil zájem policie i podle dnešních zákonů.
Národní listy - 1906, autor neuveden.Rok 1916: Pivní kalamita v Plzni
[ rubrika: Zajímavosti | téma: 1916, kalamita, pivo, Plzeň ]Závěje sněhu nyní způsobily po celé republice nepříjemnou sněhovou kalamitu. Článek z roku 1916 vám ale popíše zcela jiný typ kalamity, který se tehdy odehrál v Plzni a týkal se piva značky Prazdroj. Zajímá vás, o co tehdy v Plzni šlo?
Národní listy - 1916, autor neuveden.Rok 1925: Snížit rychlost aut ve městě a zachránit životy tisíců dětí?
[ rubrika: Automobily a motocykly | téma: 1925, automobil, nehoda, děti ]Je důležitější rychlost automobilové dopravy po městě, nebo záchrana životů nevinných chodců? Jak bychom reagovali, kdyby místo rychle jedoucích aut zabíjeli naše děti cizinci jiné víry? Nad těmito zajímavými otázkami se zamýšlí historický článek z roku 1925.
Lidové noviny - 1925, autor neuveden.