Rok 1906: Skandální odhalení zakázané lásky, znásilnění a podvodu

původně vyšlo: Národní listy - 1906, autor neuveden.
Oficiální přístup společnosti k homosexualitě byl v minulosti jiný než dnes, intimní vztahy mezi muži byly pokládány za zločin. Článek z roku 1906 vám ale popíše skandální případ, který by vzbudil zájem policie i podle dnešních zákonů.


Sensační zatčení v Debrecíně.

Z Debrecína, 22. listopadu. Včera byl zde zatčen velkostatkář a vydavatel listu „Szabadság“, Josef László, obviněný ze zločinů proti mravopočestnosti, násilí a padělání listin.

László, jenž má perversní náklonnosti, udržoval ode dvou let styky se studujícím Štěpánem Sarkadi-Szabóem, nyní devatenáctiletým jednoročním dobrovolníkem u honvédských husarů v Debrecíně, synem chudých rodičů, jemuž najal nádherný byt a úplně jej vydržoval i uvedl do své rodiny.

Tomuto mladíku chtěl László dáti za manželku svoji neteř, dceru zemřelého bratra, jejímž poručníkem byl a spravoval její jmění, obnášející 400.000 korun.

Dívka však tento návrh odmítla a prohlásila, že dům svého strýce opustí. László na to vyjel si 24. června t. r. s neteří na procházku, zastavil před bytem svého mladého přítele, zavedl nic netušící dívku k němu, načež byl byt zavřen a Sarkadi-Szabó dívku v přítomnosti a za pomoci jejího strýce znásilnil.

Od oné doby nebyla dívka viděna na ulici, poněvadž ji László doma věznil. Před měsícem došlo na státní zastupitelství anonymní oznámení o zločinu, bylo zavedeno vyšetřování napřed tajné, na to vyslechnuta nešťastná dívka, a když udání potvrdila, byl László, zatčen.

Současně se zjistilo, že padělal maturitní vysvědčení pro svého syna Zoltána. Syn jeho jest kretinem, László pak dal v tiskárně vytisknouti blankety maturitních vysvědčení a Zoltánovi vysvědčení vlastnoručně napsal.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1906, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
8. února 2021


Diskuze k článku „Rok 1906: Skandální odhalení zakázané lásky, znásilnění a podvodu“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.