Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1906: Skandální odhalení zakázané lásky, znásilnění a podvodu

původně vyšlo: Národní listy - 1906, autor neuveden.
Oficiální přístup společnosti k homosexualitě byl v minulosti jiný než dnes, intimní vztahy mezi muži byly pokládány za zločin. Článek z roku 1906 vám ale popíše skandální případ, který by vzbudil zájem policie i podle dnešních zákonů.


Sensační zatčení v Debrecíně.

Z Debrecína, 22. listopadu. Včera byl zde zatčen velkostatkář a vydavatel listu „Szabadság“, Josef László, obviněný ze zločinů proti mravopočestnosti, násilí a padělání listin.

László, jenž má perversní náklonnosti, udržoval ode dvou let styky se studujícím Štěpánem Sarkadi-Szabóem, nyní devatenáctiletým jednoročním dobrovolníkem u honvédských husarů v Debrecíně, synem chudých rodičů, jemuž najal nádherný byt a úplně jej vydržoval i uvedl do své rodiny.

Tomuto mladíku chtěl László dáti za manželku svoji neteř, dceru zemřelého bratra, jejímž poručníkem byl a spravoval její jmění, obnášející 400.000 korun.

Dívka však tento návrh odmítla a prohlásila, že dům svého strýce opustí. László na to vyjel si 24. června t. r. s neteří na procházku, zastavil před bytem svého mladého přítele, zavedl nic netušící dívku k němu, načež byl byt zavřen a Sarkadi-Szabó dívku v přítomnosti a za pomoci jejího strýce znásilnil.

Od oné doby nebyla dívka viděna na ulici, poněvadž ji László doma věznil. Před měsícem došlo na státní zastupitelství anonymní oznámení o zločinu, bylo zavedeno vyšetřování napřed tajné, na to vyslechnuta nešťastná dívka, a když udání potvrdila, byl László, zatčen.

Současně se zjistilo, že padělal maturitní vysvědčení pro svého syna Zoltána. Syn jeho jest kretinem, László pak dal v tiskárně vytisknouti blankety maturitních vysvědčení a Zoltánovi vysvědčení vlastnoručně napsal.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1906, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
8. února 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.