Proč americký velvyslanec označil hlavu svého prezidenta za králíkárnu?
[ rubrika: Významné osobnosti | téma: 1936, velvyslanec, Amerika, USA, prezident, Wilson ]Měl by velvyslanec za všech okolností hájit kroky svého prezidenta? V ideální světě určitě, nicméně i diplomaté a politici jsou „také jenom lidi“. Historický článek z roku 1936 vás seznámí s tím, jaký zvláštní vztah byl tehdy panoval prezidentem Wilsonem a velvyslancem Bullitem.
Národní listy - 1936, autor R.M.Příběh úspěchu značky Victoria's Secret
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl ]Módní značka Victoria's Secret má mezi ženami a dívkami vybudovanou velmi dobrou pověst. Na trhu je už nějaký ten pátek a módní trendy nejen kopíruje, ale především je sama udává. Není tak divu, že si výrobce Victoria's Secret oblíbily dámy po celém světě. Jestliže vás zajímá, jak a kde značka Victoria's Secret vznikla a jako cestu ušla do současnosti, můžete číst dále. Dozvíte se totiž mnoho informací ze světa módy, jen do toho!
Co radí staré moudré knihy o potřebě pravidelného manželského sexu?
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1896, sex, manželství, pohlavní styk, náboženství, zdraví ]Většina lidí pokládá minulost za puritánskou, kde byla témata jako manželský pohlavní styk jednoznačně tabu. Jak vám ale ukáže článek z roku 1896, tak rady na toto téma lze nalézt už ve starých židovských textech nebo v knihách o islámu. O manželském sexu se veřejně mluvilo i za časů našich pradědečků a prababiček. Zajímá vás, jaký rozdíl v otázce manželské erotiky byl například mezi lidmi pracujícími manuálně a intelektuálně?
Pohlavní zdravověda - 1896, autor Med. Dr. Seved RibbingJak mají rodiče reagovat na špatné vysvědčení svých dětí? Názor z roku 1926 vás překvapí svou aktuálností
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1926, vysvědčení, škola, hodnocení, výchova, vzdělávání, učitelé ]Je špatná známka na školním vysvědčení katastrofou, za kterou by měly být děti trestány? A je naopak správné, když někteří učitelé dávají jedničky „každému“, nebo by spíš měli být při hodnocení schopností svých žáků přísnější? Následující text z roku 1926 na téma školní vysvědčení stojí za zamyšlení i dnes.
Domácí vševěd - 1926, autor Josef KafkaTrik z roku 1900: Jak snadno zjistit rychlost vlaku, ve kterém právě jedete?
[ rubrika: Železnice | téma: 1900, vlak, rychlost, matematika ]V dnešní době, kdy má většina lidí u sebe mobil s GPS navigací, není zjištění rychlosti vlaku žádný problém. Stačí si jen nainstalovat vhodnou aplikaci, která vám to pomocí navigačních satelitů přesně ukáže. Dokázali byste ale určit rychlost vlaku, pokud byste žádnou z podobných moderních možností neměli k dispozici? Historický článek z roku 1900 vám prozradí, jak si tehdy mohli cestující rychlost svého vlaku velmi snadno sami zjistit.
Národní listy - 1900, autor neuveden.Sexuální výchova dětí v roce 1926: Při spaní ruce na peřinu a nemluvit s nimi o čápovi, který nosí děti
[ rubrika: Lékařství a zdraví | téma: 1926, sexuální výchova, děti, škola, pohlavní výchova ]Sexuální výchova dětí školního a předškolního věku je pro mnohé velmi citlivé téma. Zajímá vás, jak se to řešilo v dávných dobách? Pohlavní výchovu dětí v roce 1926 vám podrobně přiblíží dobový text.
Domácí vševěd - 1926, autor Josef KafkaRok 1923: Chcete hrát v hospodě karty? Zaplatíte speciální daň!
[ rubrika: Zajímavosti | téma: 1923, hospoda, karty, daně, poplatky, rozpočet, pivo ]V hospodě se u piva kromě řešení nejdůležitějších otázek světové politiky a chyb trenéra oblíbeného sportovního klubu často dělá ještě jedna věc: hrají se tam karty. V jedné obci na Moravě si řekli, že by se z této oblíbené aktivity mohl stát způsob, jak pomoci obecnímu rozpočtu. Článek z roku 1923 vám řekne o zdanění hraní karet v hospodě víc.
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.Rok 1939: Jak si zajistit pevné zdraví? Létání v letadle je lepší než lázně!
[ rubrika: Letectví a vzduchoplavba | téma: 1939, letadlo, zdraví, diatermie, lázně ]Každý z nás by chtěl být zdravý. Jak toho ale docílit? Historický článek z roku 1939 vás seznámí se zajímavým způsobem, jak pomáhat svému zdraví pomocí diatermie.
Lidové noviny - 1939, autor K.O.Krabicové mléko v roce 1929: Jak se vyráběly první papírové obaly na mléko?
[ rubrika: Recepty, vaření a jídlo | téma: 1929, mléko, obal, krabice, recyklace, USA, Amerika, Anglie ]Mléko v papírové krabici mnoho lidí pokládá za relativně nový vynález. Jak vám ale ukáže článek z roku 1929, tak už v téhle době se ve velkém vyráběly a používaly speciální papírové obaly na mléko.
Lidové noviny - 1929, autor a. d.Zapomenutý polský mořeplavec, který „objevil Ameriku“ několik let před Kryštofem Kolumbem
[ rubrika: Námořnictvo a lodě | téma: 1900, Amerika, Kolumbus, mořeplavec, indiáni, Polsko, objevitel ]Byl Kryštof Kolumbus skutečně tím prvním mořeplavcem, který objevil Ameriku? Jak vám ukáže článek z roku 1900, tak jedním z řady Evropanů, kteří na lodi ještě před Kryštofem Kolumbem dopluli až do „nového světa“, byl i významný polský mořeplavec Jan z Kolna.
Národní listy - 1900, autor neuveden.