Bejvávalo.cz
nejnavštěvovanější český server věnovaný historii
Rubrika: VÁLKA, ZBRANĚ A VOJENSTVÍ
Rok 1928: Civilní oběti při testech nových ruských chemických zbraní
V dnešních válečných konfliktech by již nemělo docházet k využívání chemických zbraní. V době mezi světovými válkami ale žádná taková dohoda neexistovala a tak se řada zemí na jejich vývoj zaměřila. Článek z roku 1928 vás seznámí s tím, jak se tehdy chemické zbraně testovaly v Sovětském svazu.
Národní listy - 1928, autor neuveden.Rok 1919: Ukrajina přepadena armádou ruských bolševiků. Co na to ukrajinská vláda?
Celý svět už čtvrt roku sleduje nesmyslné přepadeni Ukrajiny vojsky řízenými z Moskvy. Jak vám ale připomene článek z roku 1919, tak to zdaleka nebyl první novodobý útok Ruska na Ukrajinu. Už tehdy ruští bolševici bez předchozího vyhlášení války na Ukrajinu zaútočili a snažili se jí ovládnout.
Národní listy - 1919, autor ČTK.Rok 1920: Polské ozbrojené jednotky přepadly naše obce na Těšínsku
V dnešní době pokládáme Poláky za blízké spojence, se kterými máme mnoho společného. Krátce po vzniku Československa měly ale naše vztahy k Polsku k dnešnímu stavu daleko. Článek z roku 1920 vám popíše tehdejší průběh polského teroristického přepadení několika obcí na Těšínsku.
Lidové noviny - 1920, autor neuveden.Rok 1914: Tragický osud čtyř bratrů, kteří ve válce museli bojovat proti sobě
Článek z roku 1914 vám přiblíží smutný osud jedné velké rodiny, kterou válka nemilosrdně rozdělila. Dva z bratrů museli narukovat do armády na jednu stranu konfliktu, další dva bratři k jejich protivníkovi. A jak vám ukáže dobový článek, tak ve skutečné válce šťastné konce nebývají.
Lidové noviny - 1914, autor neuveden.Rok 1939: Budoucnost vztahů mezi Čechy, Němci a Rusy podle německého tisku na začátku války
Zajímá vás, jak na začátku druhé světové války popisoval tehdejší německý válečný tisk budoucnost ruského, německého a českého národa? Prozradí vám to článek, který u nás v protektorátním tisku vyšel v prosinci 1939.
Hlas lidu - 1939, autor pzd.Rok 1910: Veselá historka z nákupu velbloudů pro ruskou armádu
Kolem armádních zakázek často panuje řada nejasností a podezření na osobní obohacení zainteresovaných osob. Zajímavá historka z roku 1910 vám ukáže, jak tehdy armádní nákupy fungovaly v carském Rusku. Myslíte, že dnes to někdy funguje podobně?
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.Rok 1914: Jedinečné zkušenosti vojenského chirurga ze začátku první světové války
Vypuknutí první světové války přineslo vojenským lékařům řadu nových a někdy i nečekaných informací. Historický článek ze září roku 1914 vás seznámí řadou zajímavých zkušeností, které za první dny tohoto velkého válečného konfliktu získal hlavní německý vojenský chirurg dr. Kraske.
Lidové noviny - 1914, autor neuveden.Rok 1914: Pes, jedinečný lidský pomocník za časů války
Pes věrně následuje člověka všude tam, kde je to potřeba. Včetně cesty do války. Článek z roku 1914, vydaný krátce po zahájení první světové války, vám podrobně popíše nejrůznější možnosti využití vycvičených armádních psů ve válečných konfliktech.
Lidové noviny - 1914, autor neuveden.Ženy a první světová válka: V čem jim zlepšila život?
Boje první světové války stály život miliony vojáků i civilistů a způsobily tak ohromný žal u všech pozůstalých žen i dětí. Přes to ale válka ženám přinesla i důležitou změnu k lepšímu - získaly díky ní do té doby nevídanou svobodu. Více se o vlivu války na život žen dozvíte v článku z roku 1931.
Pozor - 1931, autor neuveden.Rok 1914: Proč muslimové vyhlásili džihád nepřátelům Rakousko-Uherska?
Víte, jak se vyhlašuje džihád, fatva nebo muslimská svatá válka? Historický článek z roku 1914 vám ukáže, jak na začátku první světové války muslimové vyhlásili svatou válku všem nepřátelům Rakousko-uherské monarchie.
Hlas - 1914, autor neuveden.