Rok 1904: Podvod italského výrobce neprůstřelných vest připravil Rusko o miliony

rubrika: historické články / válka, zbraně a vojenství, původně vyšlo: Národní listy - 1904, autor neuveden.
Kvalitní neprůstřelná vesta je něco, co dokáže vojákům nebo policistům zachránit život. Jak vám ale ukáže článek z roku 1904, tak někdy je to i způsob, jak snadno přijít k velkým penězům. Zajímá vás, jak to tehdy dopadlo s velkou objednávkou neprůstřelných vest pro Rusko?
Následující text pochází z roku 1904

Krunýř proti střelám

Darebáctví ve velkém slohu objeveno bylo těchto dnů ve společnosti, jež se sestoupila v Miláně k tovární výrobě krunýře proti střelám patentu Benedettova s kapitálem 200.000 lir.

Vynález, ten jak se zdá, je skutečně cenný a jest patentován ve všech zemích. Tkanivo, jehož složení vynálezce tají, upravuje se působením určitých lučebnin tak, že se stává neproniknutelným pro zbraně bodné a střelné, aniž by tím pozbývalo způsobilosti jako látka oděvní.

Vláda ruská objednala od vynálezce 10.000 kusů těchto krunýřů v okrouhlé ceně million lir. Předsedou oné akciové společnosti byl jakýs Manzoni. Když došla objednávka z Ruska, povolila milánská »Società Bancaria« dalších 70.000 lir na opatření potřebných surovin.

Avšak signor Manzoni připadl na myšlenku opatřit si z těchto peněz především automobil a bavit se. Na výrobu objednaných krunýřů se vůbec vážně nepomýšlelo. Vynálezce Benedetti konečně pozbyl trpělivosti.

Odebral se do Paříže, kde záhy nalezl jiné kapitalisty a mohl ihned započíti výrobu svého krunýře ve velkých rozměrech, tak že již nyní možno dostati krunýře z Paříže. Na to podala »Societa Bancaria« trestní udání na sign. Manzona, načež čistý president ihned práskl do bot. Toliko jeho tajemník Calegaris mohl býti ještě zatčen.

V pokladně akciové společnosti nalezen jediný pěticentesim a ten ještě byl falešný. Mimo akcionáře a »Società Bancaria« byli okradeni též generální zástupci akciové společnosti v Madridě a v Paříži, kteří byli složili celkem 23.000 lir kauce.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1904, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
1. února 2023


Diskuze k článku „Rok 1904: Podvod italského výrobce neprůstřelných vest připravil Rusko o miliony“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.