Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz
Jak vzniklo první víno? Může za to náhoda, perský král a žena toužící zemřít: Máte rádi víno? Máme pro vás zajímavou legendu...

Jak vzniklo první víno? Může za to náhoda, perský král a žena toužící zemřít

Máte rádi víno? Máme pro vás zajímavou legendu, popisující jak bylo údajně už před třemi tisíci lety objeveno kvašené víno. Celý příběh vám přiblíží článek z roku 1903.
Česká hospodyně 1903, autor neuveden.
Velká výstava, kde pošta vystavuje nedoručitelné a zabavené zásilky: Pošta se sice snaží doručit každý balík,...

Velká výstava, kde pošta vystavuje nedoručitelné a zabavené zásilky

Pošta se sice snaží doručit každý balík, někdy se to ale nepodaří. Důvodem může být špatná adresa, nebo i o zabavení zásilky celníky. Velkou výstavu těch nejpodivnějších a nejzajímavějších nedoručených zásilek vám představí článek z roku 1904.
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.
Jak správně cestovat a užít si zahraniční dovolenou? 11 dodnes platných rad z doby našich předků: Jak se chovat, abyste si cestování do vzdálených...

Jak správně cestovat a užít si zahraniční dovolenou? 11 dodnes platných rad z doby našich předků

Jak se chovat, abyste si cestování do vzdálených zemí skutečně užili a nepřihodilo se vám na nic nic špatného? To vám poradí užitečné rady z roku 1910. Vyzkoušejte sami, jak moc jsou při cestování po světě platné i dnes.
Česká hospodyně 1910, autor Dr. J. Svoboda.
Spravedlnost ve středověkém stylu aneb soud boží: Jak se ve středověku řešily spory? Rozhodoval o...

Spravedlnost ve středověkém stylu aneb soud boží

Jak se ve středověku řešily spory? Rozhodoval o nich bůh... Více vám tento zvláštní přístup ke spravedlnosti ve středověku přiblíží historický článek z roku 1901.
Besedy lidu 1901, autor neuveden.
Užitečná novinka roku 1909: deštníky pro kočáry: Jak si užít projížďku městem v koňmi...

Užitečná novinka roku 1909: deštníky pro kočáry

Jak si užít projížďku městem v koňmi tažením kočáru, když se náhle zhorší počasí? Drožkaři v Římě v roce 1909 přišli s originálním řešením.
Světozor 1909, autor neuveden.
K výrobě funkčního nože je nezbytná kvalitní nožířská ocel: Bez nože se nikdo z nás neobejde. Potřebujeme ho...

K výrobě funkčního nože je nezbytná kvalitní nožířská ocel

Bez nože se nikdo z nás neobejde. Potřebujeme ho nejen při vaření, ale i k mnoha dalším činnostem v domácnosti. Neobejde se bez něj žádný kutil a při táboření a výletech do přírody je nůž naprosto nepostradatelnou součástí výbavy. Muž, který neustále nenosí v kapse zavírací nůž, je velkou výjimkou; a dokonce i mnoho žen a dívek má v kabelce svůj nožík. A bez rybičky se neobejde ani žádný pořádný kluk.
Nejbezpečnější místo na světě, kam byste si přáli uložit všechny své cennosti: Kde se dal najít nejbezpečnější trezor na...

Nejbezpečnější místo na světě, kam byste si přáli uložit všechny své cennosti

Kde se dal najít nejbezpečnější trezor na světě a čemu všemu dokázal odolávat? To vám prozradí článek z roku 1907.
Světozor 1907, autor neuveden.
Kočovná banka: dávný předchůdce dnešního internetového bankovnictví a bankomatů: Dnes se už často do banky většinou chodit...

Kočovná banka: dávný předchůdce dnešního internetového bankovnictví a bankomatů

Dnes se už často do banky většinou chodit nemusí, téměř vše se dá zařídit přes internet, v mobilu nebo v nejbližším bankomatu. Před sto deseti lety ale nic z toho ještě neexistovalo. Jak vám ukáže článek z roku 1909, tak už tehdy jedna anglická banka přišla s originálním řešením tohoto problému.
Světozor 1909, autor neuveden.
Pokrok nezastavíš aneb čím byl v ulicích nahrazen flašinet: Dnes pokládáme flašinet na kliku za stylový...

Pokrok nezastavíš aneb čím byl v ulicích nahrazen flašinet

Dnes pokládáme flašinet na kliku za stylový doplněk historické akce, nebo jako zajímavý exponát v muzeu. Přinášíme vám ale pohled zpátky do historie do roku 1906, kdy se flašinet neboli kolovrátek ještě dal na ulicích spatřit, ale jeho doba už také končila.
Milujete šunku? Pojďte s námi na šunkový trh v Paříži: Líbilo by se vám ochutnávat a nakupovat na...

Milujete šunku? Pojďte s námi na šunkový trh v Paříži

Líbilo by se vám ochutnávat a nakupovat na jediném místě ty nejlepší šunky a uzeniny z celého světa? Článek z roku 1906 vás vezme na speciální trh v Paříži, kde na naše předky přesně taková chutná a voňavá nabídka čekala!
Světozor 1906, autor neuveden.
Listování: předcházející  | 3 | 4 [ 5 ]  6 | 7 další
Celkem 24 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.

Hledání

 

Kolorované snímky
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: