Pravý český indián Heřman Lehmann: narodil se v Liberci, ale vychoval ho legendární náčelník kmene Komančů

rubrika: historické články / zajímavosti, původně vyšlo: Lidové noviny - 1908, autor neuveden.
Máte rádi dobrodružné příběhy o indiánech? Článek z roku 1908 vám představí jistého Heřmana Lehmanna z Liberce, pro kterého se život s indiány stal realitou. Zajímá vás, co jako malý chlapec zažil s Apači a proč se nakonec cítil jako doma právě s Komanči a jejich náčelníkem Quanahem Parkerem?
Následující text pochází z roku 1908

Indián z Liberce.

Z Lawtonu v Oklahomě došla zajímavá zpráva. Senatorovi Gorovi se podařilo způsobiti, že jistý Heřman Lehmann, adoptovaný syn náčelníka Comanchů Quanaha Parkera, oficielně do seznamu Indiánů byl zanesen.

Lehmann narodil se v Liberci a žije se svou chotí a dítkami na farmě blíže Indiahomy. U Indiánů a starých usedlíků všeobecné jest znám jako syn Quanaha Parkera; Indiáni nazývají ho »Montechema«.

Když mu bylo jedenáct roků, byl se svým bratrem Apachy, kteří byli na válečném tažení, z domova své matky Texasu uloupen. Při tomto přepadnutí přišlo mnoho obyvatelů o život a celá krajina byla ohněm zpustošena.

Brzo podařilo se Lehmannovu bratrovi ze zajetí utéci nazpět k příbuzným. Malý Heřman Lehmann byl od rudokožců uvázán na koně a zavlečen do zajetí. Jeho tělo pokryto jest ranami od mučení, kterým ho divoši týrali.

Později dostal se Lehmann od Apachů výměnou ke kmenu Comanchů, jejichž náčelník Quanah Parker si chlapce oblíbil, jej přijal za vlastního a vychoval. Když Comanchové přišli do pevnosti Sill a stali se poddanými generála Makenzie, byl Lehmann devatenáctiletý.

Eskorta jízdy dopravila ho k jeho příbuzným. Zde zůstal delší dobu a také se oženil. Než brzo zastesklo se mu po životě divochů a odstěhoval se opět ke svému pěstounu.

Tu Comanchové a zvláště náčelník Parker snažil se všemožně, aby vymohli Lehmannovi uznání vlády. Teprve nyní stalo se tak na zakročení senátora Gora.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1908, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
5. května 2023


Diskuze k článku „Pravý český indián Heřman Lehmann: narodil se v Liberci, ale vychoval ho legendární náčelník kmene Komančů“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.