Rok 1935: Jak Sovětský svaz bojoval proti oslavě Velikonoc
[ téma: 1935, Velikonoce, SSSR, náboženství ]Rusko bývalo v carských dobách silně věřící zemí. S příchodem Lenina a jeho bolševické revoluce se ale stav otočil a noví vládcové země se naopak snažili vliv církve minimalizovat. Článek z roku 1935 vám přiblíží, jak v těchto dobách v SSSR probíhaly Velikonoce.
Pozor - 1935, autor neuveden.Velikonoční kraslice - jejich historie, výroba a náboženský význam
[ téma: 1921, Velikonoce, kraslice, zvyky ]Malujete si doma na Velikonoce tradiční kraslice? Historický článek z roku 1921 vás seznámí s historií pravých českých i moravských kraslic, s nejrůznějšími způsoby jejich výroby i s tím, jak si původní pohanský význam kraslic ke svým potřebám přizpůsobila církev.
Obzor - 1921, autor k.Zvláštní velikonoční tradice: přátelská rvačka mezi českou a německou mládeží na Jihlavsku
[ téma: 1894, velikonoce, tradice, historie, Jihlava ]K Velikonocům patří řada zajímavých lidových zvyků. Jeden podivný velikonoční zvyk, při kterém se vždy poprala česká a německá omladina, vám popíše historický článek z roku 1894. Zajímá vás, proč k tomu docházelo a jaký názor na velikonoční potyčky tehdy měli dospělí obou národností?
Národní listy - 1894, autorka Vlasta Pittnerová.Nečekané následky zdražení zápalek aneb humor našich předků
[ téma: 1910, humor, zápalky, láska ]Pozor, budou dražší zápalky! Zajímá vás, jako nedozírné následky bude mít zdražení sirek například na zemědělce, milence nebo církev? To vše se dozvíte v humorné básni z roku 1910.
Kopřivy: list satyrický - 1910, autor Viktor Klement.Rok 1930: Skutečná hodnota peněz a lásky podle pravého pařížského bohéma
[ téma: 1930, umění, láska, radost ]Milujete jedinečnou uměleckou atmosféru Paříže? Článek z roku 1930 vám na krásné epizodě ze života jednoho francouzského bohéma ukáže, jak romantický přístup k životu a lásce tehdy někteří umělci v Paříži měli. Dokázali byste tak žít i dnes?
Národní listy - 1930, autor neuveden.Rok 1910: Proč se při sčítání lidu musela řada Čechů hlásit k německé národnosti?
[ téma: 1910, sčítání lidu, čeština, vlastenectví ]Sčítání lidu je užitečný nástroj, pomocí kterého se stát může dozvědět řadu potřebných údajů o svých obyvatelích. Při sčítání lidu se ale dá také s řadou údajů manipulovat. Článek z roku 1910 vám ukáže, jaký význam měl při sčítání lidu za časů monarchie takzvaný obcovací jazyk.
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.Rok 1894: Podmínka úspěchu ve Vídni? Umět česky
[ téma: 1894, Vídeň, čeština, úspěch, podnikání ]V dobách Rakousko-uherské monarchie řada Čechů vyrazila do Vídně v marné naději, že tam najdou štěstí a lepší život. Některým se skutečně podařilo tohoto snu dosáhnout a postupně ve Vídni nečekaným způsobem změnili tamní podnikatelské prostředí. Více v článku z roku 1894.
Národní listy - 1894, autor neuveden.Rok 1931: Lichva, která za podpory úřadů ničila chudou část naší země
[ téma: 1931, lichva, půjčky, Podkarpatská Rus ]Půjčování peněz může být poctivé a lidem užitečné podnikání. Stačí ale málo a z půjčování peněz se stane lichva, která ničí lidské životy. Článek z roku 1931 vás seznámí s tím, jak v této době fungovalo vysoce úročené půjčování peněz na Podkarpatské Rusi.
Lidové noviny - 1931, autor Iv.Rok 1910: Jak dokázat otcovství? Zaručená rada od advokáta vás pobaví
[ téma: 1910, otcovství, soud, miminko ]V minulosti bývalo určování otcovství v případě nemanželských vztahů velkým problémem. Článek z roku 1910 vám představí vtipný, ale dodnes zaručeně fungující způsob, jak lze u soudu otcovství jednoznačně a nevyvratitelně prokázat.
Kopřivy: list satyrický - 1910, autor Sidi.Rok 1910: Humor našich předků na téma politika a poslanci
[ téma: 1910, humor, politika, poslanci ]Jak se lidé kdysi smáli politikům? Článek z humoristického časopisu z roku 1910 vám například prozradí, jaký dárek dostal T. G. Masaryk k narozeninám, jaký nečekaný úkryt před voliči objevil mladý poslanec nebo jakým trikem dají vyhrát volby. Myslíte, že je to dnes jiné?
Kopřivy: list satyrický - 1910, autor neuveden.