Rok 1935: Jak Sovětský svaz bojoval proti oslavě Velikonoc

původně vyšlo: Pozor - 1935, autor neuveden.
Rusko bývalo v carských dobách silně věřící zemí. S příchodem Lenina a jeho bolševické revoluce se ale stav otočil a noví vládcové země se naopak snažili vliv církve minimalizovat. Článek z roku 1935 vám přiblíží, jak v těchto dobách v SSSR probíhaly Velikonoce.


Smutné velikonoce v SSSR

V sovětském Rusku jsou již po osmnácté smutné velikonoce. A přec bývaly dříve krásně.

Ruská církev revolucí ztratila ve státní správě mocného ochránce, jakým byla jim správa carská, kdy car byl současně nejvyšší hlavou pravoslavné církve na zemi. Sovětská vláda neuznává žádnou církev a zbylí věřící jsou terčem veřejných výsměchu.

Úřady přímo organisují bezvěrecké hnutí a proticírkevní propagandu. Velikonoce jsou zde novou příležitostí k vybití protináboženských vášní a k sesměšněni náboženských citu. Velikonoční zvyky jsou prohlašovány za »poslední zbytky maloměšťácké ideologie«, které je nutno vymýtiti z duše proletářů.

Ruský lid — podle učení sovětů — se proto nesmí za žádných okolností vrátiti k dřívějším velikonočním zvykům, které by znamenaly návrat do bývalého područí církví. Proto před dobou velikonoc zesiluje se nyní v sovětském Rusku protináboženská propaganda.

Běda tomu, kdo by se opovážil postavili na odpor organisátorům neznabožství. Také sovětští vysokoškolští profesoři a všichni vědci ze státem podporovaných ústavu byli vtaženi do protináboženského hnuti. Každý se musil zavázati nejméně 60 hodinami v roce věnovati propagandě proti bývalým církvím a náboženství.

Velikonoční zvyky byly tak násilím vymýceny z duše ruského lidu. Mládež se jich již nenaučí a staří je mohou zachovávati jen v přísné skrytosti před úřady. Veřejné velikonoční zvyky tak zanikly úplně a jen doma v rodinách se při stažených okenicích vzpomíná krásných zašlých dob a pěkných velikonočních zvyků.

Pouze přísný pust, který zapovídá po celý velikonoční týden požívání jakéhokoliv masa, se v SSSR, dodržuje bez námitek nových vládců...


Původní zdroj historického článku:
Pozor - 1935, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
5. dubna 2021


Diskuze k článku „Rok 1935: Jak Sovětský svaz bojoval proti oslavě Velikonoc“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.