Moderní bezdýmné kotle na tuhá paliva

původně vyšlo: Věda a práce 1900, autor J. K.
Nebezpečné spaliny a nepříjemný dým jsou velký problém při topení tuhými palivy a již od začátku používání uhlí k topení se proti tomu lidé snažili bojovat. Přinášíme vám podrobný popis několika bezdýmných kotlů z roku 1900, které tento problém řešily.Topení Dulacovo

Dulacovo topení má rošt silně skloněný. Uhlí nasypává se dvířky A a padá nejprve na desku B, kdež jest podrobeno první suché destillací. Pak postupně klouzá po stupních roštu G, jež jsou tvořeny rourami pro předhřívání vody, na něž jsou nastrčeny lomené železné pásy (viz detailní obrázek CC). Rošt končí před rourou E, jež rovněž slouží k předhřívání vody z kotlu; struska pak a popel padají do spodního roštu D, z něhož se čas od času vybírají.

Vzduch proudí padacím příklopem popelníku, jímž se dá regulovati tah, prostupuje mezerami roštu, mísí se s plyny povstalými suchou destillací uhlí a při vhodném řízení způsobuje úplné spalování pod kotlem.

Dulacovo topení zavedeno jest v několika obecných závodech pařížských a dává dobré výsledky co se týče bezdýmnosti, zejména při zvýšené činnosti.Původní zdroj historického článku:
Věda a práce 1900, autor J. K.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. února 2018


Diskuze k článku „Moderní bezdýmné kotle na tuhá paliva“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.