> Dulacovo topení má rošt silně skloněný. Uhlí nasypává se dvířky A a padá nejprve na desku B, kdež jest podrobeno první suché destillací. Pak postupně klouzá po stupních roštu G, jež jsou tvořeny rourami pro předhřívání vody, na něž jsou nastrčeny lomené železné pásy (viz detailní obrázek CC). Rošt končí před rourou E, jež rovněž slouží k předhřívání vody z kotlu; struska pak a popel padají do spodního roštu D, z něhož se čas od času vybírají.
Vzduch proudí padacím příklopem popelníku, jímž se dá regulovati tah, prostupuje mezerami roštu, mísí se s plyny povstalými suchou destillací uhlí a při vhodném řízení způsobuje úplné spalování pod kotlem.
Dulacovo topení zavedeno jest v několika obecných závodech pařížských a dává dobré výsledky co se týče bezdýmnosti, zejména při zvýšené činnosti.
Topení Hinstinovo
Hinstinovo topení jest velmi jednoduché, a též cena zařízení jest velmi mírná Zakládá se na známém způsobu, jakým si pomáhají topiči, chtějí-li topiti na obyčejném roštu čadivým uhlím. Naloží totiž čerstvé uhlí na začátek roštu, a na ostatní ploše rozestrou uhlí již žhavé Plyny, vyvinující se z čerstvého uhlí, spalují se nad žhavou vrstvou. Tato zásada jest při Hinstinově soustavě provedena jen dokonalejším a účelnějším způsobem. Obyčejný rošt A skloněn jest do zadu a zakončen jest, jak z obrázku patrno, krátkým roštem B, do zadu silně se zvedajícím. Pec jest rozdělena obloukem z ohnivzdorných cihel C na dvě nestejné Čás
Diskuze k článku „Moderní bezdýmné kotle na tuhá paliva“