Moderní bezdýmné kotle na tuhá paliva

rubrika: historické články / architektura a stavebnictví, původně vyšlo: Věda a práce 1900, autor J. K.
Nebezpečné spaliny a nepříjemný dým jsou velký problém při topení tuhými palivy a již od začátku používání uhlí k topení se proti tomu lidé snažili bojovat. Přinášíme vám podrobný popis několika bezdýmných kotlů z roku 1900, které tento problém řešily.

ávají čas od Času mezerou, ponechanou pod nejspodnější vodorovnou předhřívací rourou. Plyny, povstalé suchou destillací z hořejší vrstvy uhlí, jakož i žhavý vzduch, prostupující u dna, mísí se vespolek ve spalovacím prostoru. Přístup vzduchu řídí se žaluziovými otvory v přední plechové stěně pece.

V praksi osvědčilo se toto topení za úplně bezdýmné. Příčina, proč komise nepřisoudila této soustavě první cenu, leží v pochybnostech, jak se osvědčí předhřívací roury ve stálém styku se žhavým palivem a nejpůsobivějším plamenem. To jest nejchoulostivější stránka tohoto vynálezu, jenž vyžaduje velmi pečlivé a spolehlivé síly k obsluze, aby se v Čas předešlo neštěstí, které by povstati mohlo propálením některé z vodních trubic. Mimo to jest instalace tohoto zařízení velice složitá a nesnadná, i dosti drahá.


Topení James Proctorovo

Topení James Proctorovo má za hlavní součást automatický přístroj k přikládání paliva a samočinné zařízení k čištění roštu. Uhlí nasypává se do truhlíku A (ob. 2.) a spadá naPůvodní zdroj historického článku:
Věda a práce 1900, autor J. K.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. února 2018


Diskuze k článku „Moderní bezdýmné kotle na tuhá paliva“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.