Moderní bezdýmné kotle na tuhá paliva

původně vyšlo: Věda a práce 1900, autor J. K.
Nebezpečné spaliny a nepříjemný dým jsou velký problém při topení tuhými palivy a již od začátku používání uhlí k topení se proti tomu lidé snažili bojovat. Přinášíme vám podrobný popis několika bezdýmných kotlů z roku 1900, které tento problém řešily.Topení James Proctorovo

Topení James Proctorovo má za hlavní součást automatický přístroj k přikládání paliva a samočinné zařízení k čištění roštu. Uhlí nasypává se do truhlíku A (ob. 2.) a spadá na dvě desky B, jež se střídavě pohybují v před a v zad. Tento pohyb provádí se excentrera C; účelem toho pohybu jest zcela pravidelně sesunovati palivo na rošt, který jest skloněn do pece. Rošt skládá se z pohyblivých i nehybných tyček, jež jsou střídavě vedle sebe kladeny; excentr D zvedá pomocí řady pák pohyblivé tyčky a posunuje je do zadu, načež je opět spustí pod rovinu pevně ležících, a vytáhne je v před. Tím posouvá se palivo dále do pece v tom poměru, jak postupuje spalování, až spadne úplně jsouc vypáleno, do popelníku E, kdež mu prostupující Čerstvý vzduch odnímá zbytek tepla.

Jak pokusy v Javelu konané dokázaly, jest toto topení skoro bezdýmné; zařízení jest dosti jednoduché, nemá příliš choulostivých součástek a rovněž nevyžaduje zvláštního místa; pouze instalace jest poněkud drahá.Původní zdroj historického článku:
Věda a práce 1900, autor J. K.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. února 2018


Diskuze k článku „Moderní bezdýmné kotle na tuhá paliva“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.