Moderní bezdýmné kotle na tuhá paliva

rubrika: historické články / architektura a stavebnictví, původně vyšlo: Věda a práce 1900, autor J. K.
Nebezpečné spaliny a nepříjemný dým jsou velký problém při topení tuhými palivy a již od začátku používání uhlí k topení se proti tomu lidé snažili bojovat. Přinášíme vám podrobný popis několika bezdýmných kotlů z roku 1900, které tento problém řešily.

ch do spalovací komory. Rošt jest zcela jednoduchý; injektory B pak jsou umístěny, jak z obrázku patrno, po obou stranách dvířek. Jejich zařízení možno seznati z detailní kresby vedlejší. Rourou G proudí pára z kotlu súženým náhubkem B, a zvýšenou rychlostí letí do roury A, jež jest značně širší; tím vzniká ssaci účinek, a vzduch z roury D jest vyssáván a tlačen rourou A na místo určení.

Úlohou přístrojku C jest samočinné uvádění injektorů v činnost po každém přikládání uhlí ; a tato činnost trvá vždy po několik minut. Při ranním zatápění v kotlu, který v noci nepracuje, má pára od předešlého dne přece ještě takové napjetí, že může injektory obsloužiti.

Největší vadou tohoto topení jest značná spotřeba páry pro injektory; ostatně jest celé zařízení laciné a instalace snadná.

Topení Donnelyovo. Na zvláštním obrázku součástky předního roštu. - klikněte pro zobrazení detailuTopení Proctorovo. Na zvláštním obrázku jest podélný řez pecí. - klikněte pro zobrazení detailuTopení Hawleyovo. Na zvláštním obrazci jest hořejší rošt s předhřívacími rourami. - klikněte pro zobrazení detailuTopení Dulacovo. Vedlejší obrázek znázorňuje jednotlivé stupně roštu. - klikněte pro zobrazení detailu


Původní zdroj historického článku:
Věda a práce 1900, autor J. K.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. února 2018


Diskuze k článku „Moderní bezdýmné kotle na tuhá paliva“ 

Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.