Jak na lidi působí alkohol? Zapomenutá legenda o Rozumu a žábě vám vtipně ukáže následky střídmého i nadměrného pití alkoholu
[ téma: 1925, alkohol, alkoholismus, legendy ]Dáte si občas rádi skleničku alkoholu? A nebo spíš dvě, tři, čtyři a víc? Historický článek z roku 1925 vám na dnes už dávno zapomenuté legendě o veselých žábách názorně vysvětlí, proč trochu alkoholu způsobí veselou náladu, ale hodně alkoholu má za následek především bolest hlavy.
Lidové noviny - 1925, autor hgr.Statistika sebevražd: V jakém věku se častěji zabíjejí muži a kdy ženy?
[ téma: 1925, sebevražda, smrt, statistika ]Jaký je rozdíl mezi tím, kdy volí sebevraždu zoufalí muži a kdy jí volí zoufalé ženy? A jaký je rozdíl v tom, jaký prostředek ke své sebevraždě volí ženy a muži? Morbidní, ale přesto zajímavou statistiku sebevražd vám přináší historický článek z roku 1925.
Lidové noviny - 1925, autor Řa.Z jakých potravin by se měla skládat účinná a přitom levná dieta? Takhle to viděli odborníci v roce 1928
[ téma: 1928, dieta, hubnutí, kalorie ]Zhubnout dnes je „relativně“ snadné. Máme k dispozici množství odborné literatury o dietách, případně vám mohou neocenitelně pomoci třeba i oblíbené kalorické tabulky do mobilu. Jak to ale s dietou vypadalo v roce 1928? Co tehdy radili dietologové svým pacientům pro zhubnutí a jaké chyby při hubnutí dělali pacienti i samotní lékaři?
Příručka dietetiky - 1928, autor Doc. Dr. Otakar KoseRok 1923: Příčina rakoviny? Příliš kvalitní jídlo!
[ téma: 1923, rakovina, zdravá strava, léčení ]Rakovina trápí lidstvo již od dávných časů. Zajímá vás, jak se před sto lety dala léčit a hlavně co tuto smrtelnou metlu lidstva podle tehdejších lékařů pravděpodobně způsobovalo? To vše mám prozradí historický článek z roku 1923.
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.Rok 1920: Hodlá se ruská delegace Červeného kříže vměšovat do záležitostí naší republiky?
[ téma: 1920, Červený kříž, Rusko, agitace ]Červený kříž a Červený půlměsíc vykonávají po celém světě mnoho důležité a užitečné právě. Občas se ale také stávají nástrojem propagandy. A právě před touto možností v případě delegace z Ruska v roce 1920 varovala Alice Masaryková, dcera prezidenta Masaryka a zakladatelka Československého Červeného kříže.
Hlas lidu - 1920, autor neuveden.Jak zhubnout a udržet si ideální váhu? Zkuste dodnes platné rady z roku 1926!
[ téma: 1926, dieta, hubnutí, nadváha, zdraví ]Trápí vás pár kilo nadváhy? Nebo neustále bojujete s „jojo efektem“, kdy po úspěšném zhubnutí zase rychle naberete zpět svou původní váhu? Vyzkoušejte rady pro úspěšné hubnutí z roku 1926, které ani dnes neztratily nic ze své platnosti.
Pro zdraví a krásu žen - 1926, autor prof. Jan Svozil.Vzpomínka na jedinečného lékaře a lidumila, kterého miloval celý kraj
[ téma: 1930, lékař, vděčnost, osobnost, vzpomínky ]Jsou osobnosti, na které se nezapomíná. Jednou z nich byl například doktor Weis, na jehož lékařskou praxi i po sto letech s láskou a úctou vzpomínal celý Liberecký kraj. Historický článek z roku 1930 vám jeho život a morální hodnoty blíže přiblíží.
Národní listy - 1930, autor M. K.Spíte dobře? Článek z roku 1903 zná polohu, ve které je spánek nejzdravější a bez nočních můr!
[ téma: 1903, spánek, sny, noční můry, zdraví ]Trápí vás špatné sny? Budíte se ráno unavení? Podle článku z roku 1903 za podobné problémy často může vaše špatná poloha při spánku. Článek z roku 1903 vám prozradí, v jaké pozici se vyspíte nejlépe a noční můry se stanou minulostí.
Slovan americký - 1903, autor neuveden.Rok 1911: Úspěšné vyléčení rakoviny pomocí radioaktivity
[ téma: 1911, rakovina, ozařování, radioaktivita ]Řada lidí pokládá rakovinu za novodobou nemoc, která je tu s námi sotva pár desetiletí. Jak vám ale ukáže text z roku 1911, tak už tehdy byla rakovina brána jako velmi vážná nemoc. Dobový článek vám popíše, s jakým úspěchem byly tehdy nádory léčeny pomocí ozařování radioaktivními materiály.
Lidové noviny - 1911, autor neuveden.Co je to melancholie a jaký osud čeká na ty, kteří melancholii propadnou?
[ téma: 1919, melancholie, deprese, sebevražda, nemoc ]Dnes se melancholie nepokládá za závažné onemocnění, místo ní lékaři častěji mluví o depresi. Jak vám ale ukáže článek z roku 1919, tak v té době byl lékařský pohled na osoby propadlé melancholii úplně jiný. Melancholie byla tehdy brána za zákeřnou nemoc, která u nemocných často vedla k tragickým koncům.
Vídeňské illustrované noviny - 1919, autor neuveden.