Vzpomínka na jedinečného lékaře a lidumila, kterého miloval celý kraj

původně vyšlo: Národní listy - 1930, autor M. K.
Jsou osobnosti, na které se nezapomíná. Jednou z nich byl například doktor Weis, na jehož lékařskou praxi i po sto letech s láskou a úctou vzpomínal celý Liberecký kraj. Historický článek z roku 1930 vám jeho život a morální hodnoty blíže přiblíží.


Lékař-lidumil — nezapomenutelný dobrodinec horského kraje.

Vzpomínka na dobu před 100 lety.

Doktor Weis, panský lékař v Navarově, byl požehnáním pro celý kraj. Lékařem na tu dobu byl velmi dobrým a žádná nepohoda a svízel cesty jej neodradila od toho, aby ihned nespěchal pomoci tam, kde jej volali.

Za cestu z Navarova do Zásady žádal 30 kr. šejnů a to jen od těch, kteří to mohli za platit, ale těch tehdy bylo málo. Většinou nedostal nic, nebo mu snad poslali něco do domácnosti chléb, tvaroh a vejce, snad někdy kousek másla. Hory toho mnoho nerodily.

Byl jediným lékařem v okolí v době strašné „horké nemoci“, která tam řádila kolem roku čtyřicátého. Nosil léky s sebou, avšak rozdával nejen ty, ale i peníze a potraviny

Nemoc se ohromně šířila — nebyloť v té době žádných zdravotních nařízení a opatření a nemocní chodili mezi zdravé, roznášejíce nemoc po okolí. V Zásadě zemřelo tehdy 70 mužů, nečítajíc žen a dětí. Rad lékařových lidé, žel, nedbali. O primitivní desinfekci se pokoušel doktor Weis tím, že kázal líti na rozpálenou plotnu ocet. I své lékařské umění musel provozovat za okolností velmi těžkých a s pomůckami naprosto nedostatečnými.

Tak ženu, které amputoval prs, operoval u starosty ve stodole na stole. Operace se zdařila a žena žila ještě mnoho let.

Mého otce jako chlapce 10letého poslali k němu se zapáleným okem. Doktor oko prohlédl, dal mu čistý hadřík a pravil: „Víš, kde je nad Olešnicí v Olšinkách studánka? „Vím.“ „Tady máš hadřík, ten tam namáčej, a přikládej na oko; až budou ve Svárově zvonit poledne, přestaneš. Máš chleba s sebou?“ „Nemám, my už do žní chleba nebudeme mít...“ Dal mu ještě krajíc chleba, máslem namazaný. Oko se po obkladech zahojilo.

Dr. Weiss zemřel asi 58letý z příčiny, která je trochu romantická.

Jednoho listopadového večera přijeli pro něj se zavřeným kočárem, aby pomohl při porodu. Lékař vzal si potřebné věci a jel. Ve voze dřímal; kočár se zastavil a průvodci jej požádali, aby vystoupil. Zavázali mu oči a vodili asi půl hodiny sem tam, aby ztratil směr cesty.

Ačkoliv jej ujistili, že se mu nic nestane, lékař se přece jen velmi rozčilil a snad i nastydl. Tam, kam jej přivedli, se narodil zdravý chlapec po velmi těžkém porodu. Doktor musel tam zůstat 4 dny, až rodička byla mimo nebezpečí. Potom jej zase v noci stejným způsobem odvezli.

Přinesl si tehdy mnoho dukátů, ale od té době chřadl a brzy po té zemřel. Byl oplakáván celým krajem a jeho pamětníci si celý život o jeho dobrotě vyprávěli.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1930, autor M. K.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
1. května 2023


Diskuze k článku „Vzpomínka na jedinečného lékaře a lidumila, kterého miloval celý kraj“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.