Bejvávalo.cz
nejnavštěvovanější český server věnovaný historii
Rubrika: VÁLKA, ZBRANĚ A VOJENSTVÍ
Seriál Operace Buffalo - tajemný úsek australské historie
To, co se v 50. letech 20. století odehrávalo v Austrálii, šlo tehdy trochu mimo nás. Jenže překvapivě o tom dodnes příliš neví ani samotní Australané.
Rok 1909: Pravidla platí pro všechny aneb nečekané problémy paní plukovníkové
V ideálním světě platí pravidla stejnou měrou pro všechny lidi bez ohledu na jejich společenské postavení. Historický článek z roku 1909 vám přiblíží veselou historku, když se o tom na vlastní kůži přesvědčila manželka jistého pana plukovníka.
Lidové noviny - 1909, autor neuveden.Rok 1912: Jak se čtenáři novin dozvěděli o konci války dříve, než to věděli politici a vojáci
Díky internetu se dnes mohou zprávy šířit takřka bleskovou rychlostí. Ale ani to nestačí k tomu, aby dnešní média překonala jeden dávný rekord z Anglie. Článek z roku 1912 vás seznámí s tím, proč média věděla o konci Búrské války dříve než politici.
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.Rok 1916: Český vojín Ryan aneb 5 bratrů, jejichž statečnost ve válce ocenil i císař František Josef I.
Každý jistě zná film Zachraňte vojína Ryana, ve kterém tři ze čtyř bratrů padli ve druhé světové válce. Nabízíme vám neprávem zapomenutý příběh pěti statečných bratrů z Čech, jejichž podobnou obět v první světové válce ocenil sám císař František Josef I. Více v článku z roku 1916.
Národní listy - 1916, autor neuveden.Vize budoucnosti z roku 1930: Německo a Rusko jako spojenci ve válce a definitivní porážka bolševiků
Jak lidé mezi první a druhou světovou válkou viděli budoucnost svého světa? Nabízíme vám jedinečnou předpověď z roku 1930, která vám detailně přiblíží možný vývoj života v Československu, Evropě i na celém světě. Co myslíte, byla tato předpověď v něčem přesná?
Ženská revoluce - 1930, autor Antonín Talášek.Rok 1929: Proč armáda SSSR zmasakrovala osady v čínském pohraničí, obydlené ruskými uprchlíky?
Vítězství bolševiků donutilo řadu Rusů opustit svou zem a hledat nový domov jinde. Jedno z takových míst bylo Trojříčí na okraji Číny. A zatímco Sovětský svaz trápil hladomor, tak osady ruských uprchlíků vzkvétaly. Článek z roku 1929 vám ukáže, že sovětské vedení takový úspěch nehodlalo tolerovat.
Národní listy - 1929, autor Z. P.Rok 1913: Jak kanadská železnice připravila naší armádu o sto tisíc mladých vojáků
Zajímá vás, jak naše armáda před více jak sto lety přišla díky americké železniční společnosti Canadian Pacific Railway o více než 100 000 vojáků? Článek z roku 1913 vám tento mezinárodní skandál podrobně popíše.
Národní listy - 1913, autor neuveden.Samurajský meč je pro udatného japonského bojovníka nepostradatelný
Historie a kultura vzdálených zemí Orientu obyvatele západních částí světa fascinuje již dlouhou řadu staletí. Zájemci o poznávání zvyků a způsobu života exotických končin tu nacházejí výrazně odlišné přístupy k životu i nemalé rozdíly v uspořádání celé společnosti i vztahů v rodině. Státem, který se dlouho úspěšně bránil proniknutí cizích vlivů na své území, je Japonsko. A právě to je jedním z důvodů, proč se Země vycházejícího slunce...
Rok 1918: Výzva k pomoci sirotkům po našich legionářích
Naši legionáři v boji za svobodu a budoucnost své země často obětovali i vlastní život. Nad tím, co vše tehdy legionáři dokázali a o nutnosti společnosti postarat se o jejich pozůstalé děti se zamýšlí článek z roku 1918.
Národní listy - 1918, autor neuveden.Rok 1912: Armádou placená dovolená pro koně
Armáda potřebovala pro své fungování v dobách Rakousko-uherské monarchie tisíce koní. Zajímá vás, proč někteří z těchto koní dostali oficiálně vojáky placenou dovolenou? Článek z roku 1912 vám o koních na dovolené a obecně o armádních koní prozradí víc.
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.