Co u nás za první republiky zastavilo bolševickou revoluci? Správná rána v pravý čas
Nevoňavé kvítí - 1936, autor Jan Miller.25. února roku 1948 začala důležitá kapitola našich dějin. Jak vám ukáže text z roku 1936, tak násilné snahy o převzetí vlády komunisty tu byly už dřív. Zajímá vás, proč jim to tehdy nevyšlo?
Páter Koniáš a pálení českých knih - jak to bylo ve skutečnosti
13. února 1691 se narodil dodnes známý jezuita Matěj Antonín Koniáš. Jak to v jeho době bylo s pálením knih, jaké urážlivé písně při tom byly zpívány a kolik knih páter Koniáš vlastně zničil? Na to se vám odpoví článek z roku 1929.
Dějiny literatury české - 1929, autor Jan Jakubec.Mariánský sloup: jeho význam pro naše předky a důvod, proč nebyl v roce 1918 znovu postaven
O obnově Mariánského sloupu v Praze se dnes hodně mluví. Jak byl ale Čechy vnímán v době svého postavení? A mohl po vzniku republiky vůbec Mariánský sloup zůstat na pražském Staroměstském náměstí? To vám prozradí náš text z roku 1918.
Hlas 1918, autor Gamma (Gustav Jaroš).Krvavé potlačení protestů v Praze aneb demonstrace za dob monarchie
Jak za dávných nesvobodných dob Rakousko-Uherska probíhaly v Praze demonstrace? To vám přiblíží historický článek a fotografie z roku 1906.
Světozor 1906, autor neuveden.Vzpomínky Edvarda Beneše na konec první světové války a bouřlivé oslavy míru
Jak probíhala poslední jednání před podepsáním příměří, aby mohl být 11. 11. 1918 v 11 hodin dopoledne vyhlášen mír? A jak byl následně všemi lidmi oslavován konec kruté světové války? To vám v textu z roku 1929 přiblíží Dr. Edvard Beneš.
Světová válka a naše revoluce 1929, autor Dr. Edvard Beneš.Dobové varování před nebezpečím rozšíření bolševické revoluce k nám
Co lidé v době první republiky věděli o Velké říjnové socialistické revoluci, jejich následcích pro obyvatele Ruska a jak vnímali nebezpečí rozšíření komunistické revoluce do Československa? To vám podrobně popíše historický článek z roku 1919.
Hospodářský list 1919, autor neuveden.Humor z roku 1918: o konci české šlechty, která se za dob monarchie tak usilovně starala o naše dobro
Jak se u nás psalo o české šlechtě a její funkci v naší zemi, když už české novináře a humoristy neomezovala rakousko-uherská cenzura? Posuďte to sami podle článku a kreslených vtipů, které vyšly v roce 1918 krátce po vzniku Československa.
Kopřivy 1918, autor neuveden.Jak pejsek s kočičkou slavili 28. říjen? Cenzura tuto kapitolu z knihy Josefa Čapka zakázala
Na knize Povídání o pejskovi a kočičce vyrostly celé generace dětí. Knihám vydaným po roce 1948 ale díky cenzorskému zásahu chyběla jedna kapitola, věnovaná prezidentu Masarykovi a vzniku naší republiky. Přinášíme vám jí tak, jak původně v roce 1929 vyšla.
Povídání o pejskovi a kočičce 1929, autor Josef Čapek.Rok 1938: Humanitární katastrofa způsobená Mnichovem a vlna solidarity na pomoc uprchlíkům z pohraničí
Po vyhlášení Mnichovské dohody musely tisíce lidí opustit své domovy v pohraničí. Co to způsobilo ve zbytku naší republiky, s tím vás seznámí dobový článek z roku 1938.
Eva 1938, autorka Eva Zašlová.Podivné vysvětlení příčin Mnichovské zrady z úst kardinála Kašpara
Po vyhlášení Mnichovské dohody a zabrání našeho pohraničí hledali lidé důvody, proč k něčemu takovému vůbec došlo. S jedním z nich v roce 1938 přišel i náš tehdejší nejvyšší církevní představitel, kardinál Karel Kašpar.
Volná myšlenka 1938, autor L. M.