Lži poslance Šmerala o komunistickém puči v roce 1920

původně vyšlo: Obzor - 1921, autor neuveden.
Víte o tom, že se u nás komunisté v roce 1920 neúspěšně pokusili o komunistický puč? Historický článek z roku 1921 vám prozradí, jaký krvavý průběh převratu komunisté plánovali i jakým způsobem následně komunističtí poslanci o svém neúspěšném pokusu o převrat lhali.


Demagog a lhář: Dr. Šmeral proti „státnímu“ puči.

O tom již dávno se mezi českými a čestnými lidmi nepochybuje, že dr. Šmeral, tato skvrna českého parlamentu, je demagog a lhář, při tom všem ještě zbabělec.

Když svého času, těsně před převratem byl povolán do Přerova, aby tu promluvil na schůzi veřejné, nepřišel dozajista jako komunista, ale jako „oportunista“ a zapřisáhlý, vášnivý zachránce Rakouska: patriot s duší tělem. Proto také ten silný odpor posluchačů. Ostatně známo jest, že i ti, co ho k nám pozvali, byli dobrými patrioty a velikými ctiteli císaře Františka a zvláště pak hrdinného Viléma. Na to by se u nás nemělo zapomínat.

Leč to jen mimochodem a zmiňujeme se o tom jen proto, že tím více u nás působilo silným dojmem, když ze Šmerala, řízením Božím a Lenina, stal se červený radikál a komunista. Netřeba zajisté, abychom znovu vzpomínali, čím vším se již v naší republice vyznamenal dr. Šmeral, ale všem svým odporným ba hnusným činům dal korunu posledním vystoupením v naší sněmovně.

Kdo má jen trochu ponětí o životě, ví každý dobře, nejen co mělo se stát, kdyby se byl nedávný komunistický puč podařil, ale co se již stalo.

Ví se všeobecně, že komunisté zabírali úřední budovy, kde se jen dalo, že hejtmana v Hodoníně ztýrali, že ve Vyškově hejtmana sháněli, aby ho mohli pověsit, ví se, že zabírali hospodářské a průmyslové budovy, že brali co se kde dalo vzít, že našly se seznamy osob, které měly být popravené, že měli připravenou rudou gardu i s důstojníky, že měli seznamy osob budoucích sovětových činovníků, prostě, že celý převrat byl dle plánu přichystán.

A teď pojednou přijde hlavní strůjce a původce všeho toho dr. Šmeral do sněmovny, jak se stalo ve čtvrtek a má tu smutnou odvahu hlásat, že komunisté nepodnikli puč proti státu, ale stát spáchal puč proti nim.

Je téměř neuvěřitelno, že takový lhář, takový drzý lhář, který je vzdálen každému opravdovému revolucionáři na sto honů, je v naší veřejnosti možný. Dr. Šmeral nemůže být okrasou, ale za to ostudou každé strany.


Původní zdroj historického článku:
Obzor - 1921, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. června 2020


Diskuze k článku „Lži poslance Šmerala o komunistickém puči v roce 1920“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.