Zapomenutý polský mořeplavec, který „objevil Ameriku“ několik let před Kryštofem Kolumbem: Byl Kryštof Kolumbus skutečně tím prvním…
Byl Kryštof Kolumbus skutečně tím prvním mořeplavcem, který objevil Ameriku? Jak vám ukáže článek z roku 1900, tak jedním z řady Evropanů, kteří na lodi ještě před Kryštofem Kolumbem dopluli až do „nového světa“, byl i významný polský mořeplavec Jan z Kolna.
Národní listy - 1900, autor neuveden.
Jak vznikla móda dlouhých vlasů u mužů? Může za to Hollywood a peníze!: Pamatujete módu dlouhých pánských účesů,…

Jak vznikla móda dlouhých vlasů u mužů? Může za to Hollywood a peníze!

[ rubrika: Fotografie, film, rozhlas a televize | téma: 1938, móda, účes, film, Hollywood, vlasy, USA, Amerika, peníze ]
Pamatujete módu dlouhých pánských účesů, zvaným též mullet? Jak vám ukáže článek z roku 1938, tak móda dlouhovlasých mužů tu byla už dávno předtím, než od kdy se čeští chlapci a muži nechali stříhat „na Jágra“. Zajímá vás, jaký konkrétní člověk tehdy za rozšířením dlouhých mužských účesů stál a co ho k tomu vedlo?
Národní listy - 1938, autor neuveden.
Zapomenuté moudrosti o kráse a povaze žen, které vás dodnes pobaví a donutí k zamyšlení: Život žen se za posledních sto let bezpochyby…

Zapomenuté moudrosti o kráse a povaze žen, které vás dodnes pobaví a donutí k zamyšlení

[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1892, humor, ženy, rovnoprávnost, láska, moudrost ]
Život žen se za posledních sto let bezpochyby zásadně změnil. Změnily se ale i ženy samotné? Historický text z roku 1892 vám nabízí několik vtipných zamyšlení nad ženami, jejichž aktuálnost i v dnešních dobách vás jistě překvapí.
Encyklopedie humoru a vtipu - 1892, autor Hugon Wunsch
Rok 1936: Vražedný zvyk afrického kmene, který zastavila až britská armáda: Život v Africe se může zdát jako romantické…

Rok 1936: Vražedný zvyk afrického kmene, který zastavila až britská armáda

[ rubrika: Zločin a trest, nehody | téma: 1936, Afrika, zvyky, vražda, tradice ]
Život v Africe se může zdát jako romantické dobrodružství, ve skutečnosti tam ale často jde o život. A nemusí zdaleka jít jen o nebezpečné šelmy nebo jedovaté hady či hmyz. Článek z roku 1936 vás seznámí s tím, jaké problémy týkající se brutálních afrických tradic tehdy musel v africké kolonii řešit komisař Montgomery.
Pozor - 1936, autor neuveden.
Slavná historie českých bálů v Praze: V jakém bytě se konal první český bál a jakou důležitou funkci tam měl později prezident Masaryk?: Navštěvujete rádi vznešené plesy i zábavné…

Slavná historie českých bálů v Praze: V jakém bytě se konal první český bál a jakou důležitou funkci tam měl později prezident Masaryk?

[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1938, ples, bál, vlastenectví, Praha ]
Navštěvujete rádi vznešené plesy i zábavné bály? Historický článek z roku 1938 vás seznámí s tím úplně prvním českým vlasteneckým bálem v Praze v roce 1840 i s těmi následujícími. Zajímá vás, co s nimi měli společného osobnosti jako František Ladislav Rieger, Karolina Světlá, Lobkowiczové, Schwarzenbergové nebo operní pěvkyně, pro kterou sám Giuseppe Verdi napsal titulní part ve své legendární opeře Aida?
Národní listy - 1938, autor AI.
Jak Arabové zachránili vědu v době, kdy se Evropa propadla do barbarství?: Řada lidí si neuvědomuje, jak důležitý vliv na…

Jak Arabové zachránili vědu v době, kdy se Evropa propadla do barbarství?

[ rubrika: Věda a výzkum | téma: 1909, věda, Arabové, Muslimové, výzkum, škola, vzdělání, náboženství, Evropa, alchymie ]
Řada lidí si neuvědomuje, jak důležitý vliv na evropskou vědu a naše vědecké poznání světa měly kdysi arabské země. Historický článek z roku 1909 vám vysvětlí, že nebýt dávných Arabů, tak by dnešní Evropa nejspíš vypadala úplně jinak.
Alchemie, hledání kamene mudrckého - 1909, autor Prof. Jan Matzner
Zapomenutá historie chloroformu: Jeho uspávací účinky objevil porodník na rodinném večírku: Uspání člověka pomocí chloroformu dnes lékaři…

Zapomenutá historie chloroformu: Jeho uspávací účinky objevil porodník na rodinném večírku

[ rubrika: Lékařství a zdraví | téma: 1923, operace, narkóza, chloroform, medicína, lékař, porod, anesteziologie, Anglie, Skotsko ]
Uspání člověka pomocí chloroformu dnes lékaři už dávno nepoužívají, ale účinky chloroformu jsou dodnes známé díky jeho využívání v detektivkách a dobrodružných příbězích. Jak ale narkóza, nebo přesněji anesteziologie, využívající chloroform vznikla? Jeho první použití i překvapivé námitky proti jejímu používání vám popíše historický článek z roku 1923.
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.
Rok 1915: Jak válka ovlivňuje jména, která rodiče dávají svým dětem?: Válka dokáže ovlivnit i události, kde by…

Rok 1915: Jak válka ovlivňuje jména, která rodiče dávají svým dětem?

[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1915, jméno, děti, válka, křest, Francie, první světová válka ]
Válka dokáže ovlivnit i události, kde by člověk její vliv možná ani nečekal. Válečný konflikt často působí i na to, jaké jméno dají rodiče svému právě narozenému dítěti. Historický článek z roku 1915 vás seznámí s tím, jaký vliv měla právě probíhající první světová válka na jména děvčátek, narozených tehdy ve Francii.
Národní listy - 1915, autor neuveden.
Jak vychovávat problematické děti, neschopné rozlišovat dobro a zlo? Zkuste rady z roku 1916: O některých dětech se říká, že „rostou pro…

Jak vychovávat problematické děti, neschopné rozlišovat dobro a zlo? Zkuste rady z roku 1916

[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1916, výchova, mládež, děti, zločin ]
O některých dětech se říká, že „rostou pro kriminál“. Historický text z roku 1916 se vám poradí s tím, jak správně vychovávat děti, které mají problém chápat pravý význam slova svědomí. Myslíte, že tyto více než sto let staré výchovné rady mohou být platné i dnes?
Povahové chyby u dětí a rady, jak je výchovou odstraniti - 1916, autor H. Kietz.
Rok 1938: Československý rozhlas ignoruje češtinu a zvýhodňuje němčinu!: Vztahy mezi Čechy a Němci, žijícími na našem…

Rok 1938: Československý rozhlas ignoruje češtinu a zvýhodňuje němčinu!

[ rubrika: Fotografie, film, rozhlas a televize | téma: 1938, rozhlas, čeština, němčina, vysílání ]
Vztahy mezi Čechy a Němci, žijícími na našem území, byly už v době před Mnichovem dost složité a často plné vzájemné zášti. O to zvláštnější bylo ale v té době chování československého státního rozhlasu, který byl místo snahy o urovnání vztahů naopak schopen ignorovat češtinu a při svém vysílání dával na přednější místo němčinu. Více vám o tom řekne článek z ledna roku 1938.
Národní listy - 1938, autor Inž. D. K.
Listování: předcházející  | 5 | 6 [ 7 ]  8 | 9 další
Celkem 453 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.