Rok 1929: Kdo konečně zastaví všeobecné týrání koní, tahajících přetížené povozy?
[ téma: 1929, týrání, koně, doprava, nákladní auto, testy ]Dnes se nám zdá koňský povoz jako symbol romantiky a dávných klidných časů. Článek z roku 1929 vám ale ukáže, že tehdy byl život většiny tažných koní úplně jiný. Zajímá vás, v čem jsme tehdy byli zaostalejší než zbytek světa, kdo se na našich cestách ke koním choval nejhůře a co mohlo týrání koní zastavit?
Národní listy - 1929, autor J. Š.Rok 1925: Mlha tak hustá, že se řidiči autobusů v Londýně museli řídit svým čichem
[ téma: 1925, Londýn, mlha, Anglie ]Určitě znáte pohádku, která začíná mlhou tak hustou, že by se dala krájet. Něco minimálně srovnatelného zažíval Londýn v roce 1925. Dobový článek vás s tehdejší mimořádně hustou a nebezpečnou londýnskou mlhou seznámí podrobněji.
Národní listy - 1925, autor neuveden.Jak školní učebnice v roce 1900 vysvětlovaly dětem důležitost ochrany zvířat?
[ téma: 1900, ochrana zvířat, škola, Francie ]Mnoho lidí si myslí, že důraz na ochranu přírody a zvířat v ní žijících přinesla až dnešní doba. Článek z roku 1900 vám ale ukáže, že už v této době se o nutnosti chránit zvířata psalo ve školních čítankách.
Hasičský kalendář rodinný na obyčejný rok - 1900, autor neuveden.Rok 1921: Otrávená řeka na Moravě a tisíce mrtvých ryb! Najde se firma, který to způsobila?
[ téma: 1921, otrávená řeka, Morava, katastrofa, ekologie ]Dodnes si asi pamatujete, jak v roce 2020 „kdosi neznámý“ na Moravě otrávil řeku Bečvu a zahubil přitom 40 tun ryb. Podobné ekologické katastrofy se ale stávaly i v minulosti. Článek z roku 1921 vás seznámí s neštěstím, které se tehdy odehrálo na dolním toku řeky Moravy.
Lidové novinky - 1921, autor neuveden.Rok 1919: Připravuje se znárodnění velkostatků! Komu bude majetek zabaven a kdo ho získá?
[ téma: 1919, znárodnění, privatizace, velkostatky ]Po vzniku Československé republiky vznikla potřeba nového majetkového uspořádání zemědělské půdy. Bylo potřeba zabavit velkostatky bývalé šlechty a zajistit, aby byla i po znárodnění a privatizaci zajištěna potravinová soběstačnost republiky. Článek z roku 1919 vás seznámí se zákonem, který to měl řešit.
Vídeňské illustrované noviny - 1919, autor m.O stoletém souboji mezi vysazováním stromů a pěstováním řepky v českých zemích
[ téma: 1909, stromy, les, řepka, pole ]Máte smutný pocit, že se u nás poslední dobou kácí příliš stromů? Nebo si naopak myslíte, že je stromů zbytečně moc a plocha, kterou zabírají, by se dala využít lépe? Zajímavý úhel pohledu na téma vysazování stromů v Čechách vám nabízí historický text z roku 1909.
Praktický rádce přátelům vysazování vůbec, zahrad, sadů a lesů zvláště - 1909, autor Hanuš ZrzavýSněženky a bledule pohledem přírodovědců z roku 1885
[ téma: 1885, jaro, květiny, příroda ]Jaro se tu a s ním se k nám vrátila i rozkvétající příroda. Zajímá vás, co všechno o tradičních poslech jara, tedy sněženkách předjarních (Galanthus nivalis) a bledulích jarních (Leucojum vernum), věděli naši předci už před téměř 150 lety? Prozradí vám to historický text z roku 1885.
Květiny jarní - 1885, autor Prof. Fr. V. RosickýZoufalý stav vídeňské ZOO po konci první světové války
[ téma: 1919, ZOO, Vídeň, válka ]První světová válka přinesla smrt, hlad a utrpení milionům lidí. Ovlivnila ale i řadu jiných životů, než těch lidských. Článek z roku 1919 vám popíše, v jakém smutném stavu byl po „velké válce“ kdysi vyhlášený vídeňský zvěřinec v Schönbrunnu a jeho zvířecí obyvatelé.
Vídeňské illustrované noviny - 1919, autor neuveden. Moderní vojenskou taktiku nevymysleli lidé, vojáci pouze kopírují chování zvířat v boji!
[ téma: 1916, válka, vojenská strategie, boj, zvířata ]Vojenští velitelé studují nejrůznější vojenské školy a akademie, aby se tam naučili nejúčinnější strategii k poražení svého protivníka. Jak vám ale ukáže článek z roku 1916, tak zvířata něco takového dokážou i bez studia na „West Pointu“. Zajímá vás, jaké vojenské taktiky různá zvířata ve své „válce“ o život používají?
Národní listy - 1916, autor neuveden.Globální oteplování v roce 1907: Po celém světě tají ledovce!
[ téma: 1907, globální oteplování, tání ledovců, sucho ]Globální oteplování je bezesporu velký problém, nicméně není to nový problém. Článek z roku 1907 vám ukáže, že už tehdy si byli odborníci změn našeho podnebí vědomi. Zajímá vás, jaké tehdy měli pro tání ledovců vysvětlení?
Národní listy - 1907, autor neuveden.