Válečná taktika zvířat.
Dr. Heinz Welten v „Biologii války” porovnává způsob boje zvířat s moderní válečnou taktikou a dochází zajímavého závěru, že leccos, co považováno, bylo za vymoženost moderní taktiky válečné, není dávno ničím novým a neobyčejným v bojích zvířat.
Moderní vojevůdce, má-li proti sobě přesilu, snaží se zdánlivým rychlým ústupem rozptýliti nepřítele a postupně potříti jednotlivé jeho oddíly. Tohoto strategického pravidla bylo v nynější válce častěji použito. Ale tento způsob boje není neznám ani v bojích zvířat.
Australský klokan je velmi silné zvíře, ale musel by podlehnouti v boji s celou smečkou psů. Proto hledá záchranu v zdánlivém útěku. Jsa poměrně veliké zvíře, odvažuje se dosti hluboko do vody, a opřen o silný ocas, vyčkává blížících se psů.
Prvního, který se přiblíží, přidrží předníma běhama pod vodou, dokud se druhý neobjeví. Útočník, jakmile se dostane z vody, prchá a delší dobu nelze ho užiti k lovu na klokany. Stejně vede sobě klokan i s následujícími dorážeči a tak může se ubrániti i velké smečce psů.
Jiný příklad: podniká-li válečná loď útok, bývá provázena podmořskými loděmi a torpedoborci, majícími za úkol, chrániti po zdařeném útoku její ústup před možnou přesilou nepřátelskou a nepříteli pokud možno uškoditi, nebo aspoň jej zdržeti.
V říši zvířectva nejchytřejší opice, paviáni, mají tento způsob boje. Je-li tlupa jejich pronásledována, nejsilnější paviáni zůstávají pozadu, aby chránili ústup. Vyčkávají blížícího se nepřítele, zasypávají jej deštěm kamení a teprve potom prchají za ostatními. To opakují tak dlouho, až nepřítel unaven, vzdává se marného pronásledování.
Historický obrázek kolorovaný serverem Bejvávalo.cz, původní autor neznámý.
Podobně si vede skřivan, aby unikl svému nepříteli sokolu, jehož kořistí se stává, nezpozoruje-li ho včas. Jako šíp vrhá se sokol na skřivana, který nemá jiné zbraně než svá rychlá křídla. Ale těch dovede podivuhodně využiti, stoupaje výše a výše, aby se dostal nad svého pronásledovatele. Neboť potom nemůže mu sokol ublížiti. A stoupá-li sokol, stoupá skřivan ještě výše. Vesele krouží v modru nebes, až nepřítel po marných pokusech zmizí.
Jinak před sokolem chrání se datel, který nemá tak vydatných a rychlých křídel jako skřivan. Datel zaletí jen k nejbližšímu stromu a šplhá po jeho kmenu těsnými spirálami, neboť sokol, který nemůže v letu tak malé spirály opsati, nemůže se ho chopiti.
— Bylo by lze uvést i ještě mnohé jiné případy, které stejně ukazují, jak neustálý boj, kterým život jest, boj jednotlivcův i celků, naučil i bojovníky ze světa zvířat vhodné taktice, která nezadává v ničem taktice moderního válčení.
témata článku:
Diskuze k článku „Moderní vojenskou taktiku nevymysleli lidé, vojáci pouze kopírují chování zvířat v boji!“