Zoufalý stav vídeňské ZOO po konci první světové války

původně vyšlo: Vídeňské illustrované noviny - 1919, autor neuveden.
První světová válka přinesla smrt, hlad a utrpení milionům lidí. Ovlivnila ale i řadu jiných životů, než těch lidských. Článek z roku 1919 vám popíše, v jakém smutném stavu byl po „velké válce“ kdysi vyhlášený vídeňský zvěřinec v Schönbrunnu a jeho zvířecí obyvatelé.


Schönbrunnský zvěřinec.

Kdysi pamětihodnost Vídně, výletiště chudých a chlouba g’mütlich Vídeňáků — schönbrunnský zvěřinec — skytá dnes politováníhodný obraz.

Klece, prázdné, aleje pusté, vysoká plevel bují skoro ve všech dvorech, klecích a umělých skalách. A jen ještě několik exemplářů, nanejvýše vyhublých zástupců zvířeny, pokouší se zachrániti bývalou reputaci schönbrunnského zvěřince.

Z medvědů zůstali tu pouze jediný hnědý a párek medvědů polárních, kteří následkem nedostatku mýdla podobají se spíše svým soujmenovcům z velehor himalajských. Chodí smutně, hladově, očichávajíce se co nepřátele, zkracující se vzájemně o potravu.

Pak tu jsou ještě neúnavně bez cíle, z jednoho konce na druhý bloudící vlci a šakalové. Jediný slon „mädi” jest posledním zbytkem kdysi údělené, všemi návštěvníky obdivované rodiny. Žirafy zmizely, ba možno říci dobré dvě třetiny schönbrunnských zvířat zašla — válka je zhubila.

Kdysi tak nad míru hrdí opeřenci přestali býti monarchisticky domýšliví a žerou s pravým republikánským hladem kurky chlebové. Hlad ano hlad — je příznakem žebráků — — — Jen orel raděj nechce nic — než by zobal vídeňský chléb — on elegantní dravec a chleba.

Kachny a husy staly se již dávno obětí masitých dnů. Velbloudí se tlačí chtivě ku mřížoví a v oddělení vysoké zvěře jest dokonce jelen, který nejen že žere chléb, ale dokonce i papír v němž mu jej návštěvník hodil.

Byl by věru čas, aby se těch ubohých tvorů někdo ujal, než-li aby se tak hladem nechali mučiti. Mnohé exempláře již. podnebí, jako opice a p. s výjimkou lva a tygra dávno již pošly. Ani ty válka neušetřila.


Původní zdroj historického článku:
Vídeňské illustrované noviny - 1919, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. března 2023


Diskuze k článku „Zoufalý stav vídeňské ZOO po konci první světové války“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.