Bejvávalo.cz
nejnavštěvovanější český server věnovaný historii
Rubrika: LÉKAŘSTVÍ A ZDRAVÍ
Zapomenuté triky našich prababiček na krásné a zdravé vlasy
Zajímá vás, jak se naše prababičky staraly o své vlasy? Pomocí jakých přírodních prostředků tehdy bojovaly proti lupům nebo vypadávání vlasů? Co bylo podle nich základem pro krásné, husté a zdravé vlasy? Prozradí vám to historický článek z roku 1909.
Amerikán - 1909, autor neuveden.Rok 1878: Kolik dnů dokáže člověk vydržet bez jídla?
Máte po Vánocích pocit, že jste přejedení a že by se vám mohla hodit malá hladovka? V tom případě by vás mohl zajímat článek z roku 1878, který zkoumá, jak dlouho dokáže člověk vydržet bez jídla a pití.
Vesmír - 1878, autor crs.Rok 1928: Ničí Evropanům pobyt v tropech zdraví?
Chtěli byste utéct ze zimy, sněhu a ledovky do nějaké exotické tropické země? Pobyt v tropickém prostředí prý ale u Evropanů způsobuje vážné degenerativní změny. Historický článek z roku 1928 vám prozradí, zda je taková teorie o vlivu tropů na naše zdraví pravdivá.
Lidové noviny - 1928, autor —d—Rok 1909: Jak se zbavit nepříjemného zápachu z úst?
Zápach z úst není nic příjemného. Pokud vás tento problém občas trápí, tak zkuste vyzkoušet některou z rad na toto téma z roku 1909. Naši předci si s tím dokázali poradit, ať už byly příčinou zkažené zuby nebo třeba žaludek.
Amerikán - 1909, autorka Josefina Hillová.Rok 1887: Lékař už poslal pro „na smrt nemocnou“ ženu pohřební vůz, jí ale život vrátila úplně obyčejná věc
Doktoři jsou také jen lidé a i oni se někdy mohou splést. Článek z roku 1887 vás ale seznámí s případem jednoho lékaře, kterému jeho skutečně velký omyl za časů epidemie cholery udělal ostudu v celé zemi.
Národní listy - 1887, autor neuveden.Rok 1890: O čem se zdá slepcům? Mají vizuální, nebo jen zvukové sny?
Jaké sny se zdají slepým lidem? Je rozdíl mezi sny lidí, kteří přišli o zrak už jako malé děti a těch, kteří oslepli až v dospělosti? Jak často mají nevidomí lidé sny ve srovnání s ostatními? S výsledky zajímavého výzkumu na toto téma vás seznámí článek z roku 1890.
Vesmír - 1890, autor Kf.Rok 1924: Zvláštní norské rodiny, kde mají všichni 6 a více prstů na rukou
Více než 5 prstů na rukou je dnes něco zcela mimořádného. Jak vám ale ukáže článek z roku 1924, tak v tehdejším Norsku byla šestiprstost neboli polydaktylie v některých rodinách zcela běžným dědičným rysem.
Lidové noviny - 1924, autor F.R.Co byste měli vědět o kratomu?
Kratom není žádná rostlina, nýbrž prášek vzniklý z namletých listů stromu Mitragyna Speciosa. Tento strom přitom patří do stejné čeledi jako například tolik oblíbený kávovník. Mitragyna Speciosa však namísto kofeinu obsahuje více než čtyřicítku alkaloidů, z nichž nejvýznamnější je mitragynin.
Homosexualita, bisexualita a změny pohlaví na sexuologickém kongresu v roce 1932.
Mnoho lidí dnes pokládá témata LGBT+ lidí za „podivnou módu“, kterou přinesla až současnost. Článek z roku 1932 vás ale seznámí s průběhem mezinárodního kongresu sexuologů v Brně, kde už tehdy odborníci z celého světa o těchto tématech diskutovali.
Lidové noviny - 1932, autor K. V.Rok 1916: Je dětská hyperaktivita nebo porucha pozornosti známkou degenerace lidstva?
Říkáte si, že „dnešní děti jsou čím dál horší, to za našich časů nebývalo“? Případně pokládáte diagnózu ADHD jen za výmluvu pro hloupé děti? Jak vám ukáže text z roku 1916, tak podobné pocity ohledně dětí měli někteří už tehdy. Plánovali to řešit eugenikou, tedy řízeným křížením „správných“ rodičů.
Zušlechtění lidstva (Eugenika) - 1916, autor MUDr. Fr. Lašek.