Bejvávalo.cz
nejnavštěvovanější český server věnovaný historii
Rubrika: LÉKAŘSTVÍ A ZDRAVÍ
Podivné a zapomenuté přírodní léky na bolest hlavy
Trápí vás bolesti hlavy? Nabízíme vám několik 100% přírodních léků, které ve čtvrtém století našeho letopočtu doporučoval na migrénu známý řecký lékař Theodorus Priscianus. Měli byste na takovou léčbu odvahu, nebo si raději zvolíte moderní prášek? Článek popisující léky pochází z roku 1928.
Lidové noviny - 1928, autor F. S.Rok 1910: Zajímavé rozdíly mezi kuřáky a nekuřáky
Je všeobecně známo, že kouření může poškozovat lidské zdraví. Má ale kouření i nějaké pozitivní důsledky? Jak se například liší fyzická kondice nebo inteligence kuřáků a nekuřáků? Článek z roku 1910 vás seznámí s velmi zajímavou statistikou, která tyto rozdíly porovnávala.
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.Rok 1932: Jak se zbavit krátkozrakosti? Trénujte své oči!
Trápí vás krátkozrakost? Nebo se bojíte, že budou v dospělosti krátkozrakostí trpět vaše děti a budou proto muset nosit brýle nebo kontaktní čočky? Historický článek z roku 1932 vám nabízí jednoduchý návod, jak se dají tyto nepříjemné problémy se zrakem radikálně omezit.
Lidové noviny - 1932, autor jm.Rok 1929: Co je to láska? Jen nakažlivá nemoc, která se šíří jako epidemie
Nejrůznější epidemie přicházejí a naštěstí časem i odcházejí. Podle jistého francouzského vědce existuje ale jedna nebezpečná a nakažlivá nemoc, která lidstvo trápí trvale. Tou nemocí je láska. Článek z roku 1929 vám o tomto podivném tvrzení prozradí víc.
Národní listy - 1929, autor neuveden.Rok 1907: Proč se nechal císař František Josef I. očkovat?
O našem rakousko-uherském králi a císaři Františku Josefovi bylo známo, že nepatřil mezi velké přívržence novot. Jednou z novinek jeho doby bylo očkování, které mělo chránit proti neštovicím. Článek z roku 1907 vám vysvětlí, proč bez ohledu na svůj vysoký věk císař očkování podstoupil.
Lidové noviny - 1907, autor neuveden.Rok 1910: Šarlatán, který léčil nemocné dítě pomocí mrtvé kočky
Někteří lidé alternativní medicínu zásadně zavrhují, jiní uznávají některé její úspěchy. Nicméně, i alternativní medicína má řadu různých variant. Jednu vskutku nechutnou ukázku alternativní medicíny, použitou k léčení nemocného děvčete, vám popíše historický článek z roku 1910.
Pozor - 1910, autor neuveden.Rok 1914: Úspěšné pokusy oživit srdce desítky hodin od smrti dárce
I úplný laik ví, že v případě transplantace srdce jde doslova o minuty. Článek z roku 1914 vám ale představí experimenty, při kterých se podařilo oživit srdce i desítky hodin od smrti. Více o úžasných schopnostech srdce, i o rozdílu mezi srdcem dětí a dospělých, vám prozradí dobový článek.
Lidové noviny - 1914, autor neuveden.Rok 1931: Děsivý nárůst duševně nemocných lidí v Česku
Máte někdy pocit, že se celý svět zbláznil? Jak vám ukáže článek z roku 1931, tak v této době to nebyl jen pocit. Smutnou realitu o duševním zdraví v Čechách tehdy potvrzovaly to i počty osob, hospitalizovaných s nějakou psychickou poruchou.
Národní listy - 1931, autor neuveden.Rok 1913: Jak pomoci svému zdraví a zároveň omezit potřebu drahých léků?
Snažíte se dbát na své zdraví a konzumujete řadu drahých léků či potravinových doplňků, které vám s tím mají zaručeně pomoci? Článek z roku 1913 vám poradí, že někdy stačí málo a může to jít i bez léků.
Osvěta americká - 1913, autor neuveden.Mladá dívka jako pokusný králík před operací dcery mocného sultána
Mocným a bohatým lidem jsou občas splněna i vskutku podivná přání. Jeden z takových případů se udál kdysi v Turecku, když dceru tamního sultána čekala vážná operace. Historický článek z roku 1910 vám o tomto případu prozradí víc.
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.