Zapomenutá historie chloroformu: Jeho uspávací účinky objevil porodník na rodinném večírku
[ téma: 1923, operace, narkóza, chloroform, medicína, lékař, porod, anesteziologie, Anglie, Skotsko ]Uspání člověka pomocí chloroformu dnes lékaři už dávno nepoužívají, ale účinky chloroformu jsou dodnes známé díky jeho využívání v detektivkách a dobrodružných příbězích. Jak ale narkóza, nebo přesněji anesteziologie, využívající chloroform vznikla? Jeho první použití i překvapivé námitky proti jejímu používání vám popíše historický článek z roku 1923.
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.Podivuhodný metabolismus Mayů, který dnešní lékaři nedokáží zcela pochopit
[ téma: 1939, Mayové, Mexiko, metabilismus, Amerika ]Okolo života a schopností Mayů z jižního Mexika a severní části Střední Ameriky dodnes panuje řada tajemství a záhad. O jedné z nich, týkající se stravy a zvláštního fungování metabolismu potomků indiánů kmene Maya, vás seznámí historický článek z roku 1939.
Lidové noviny - 1939, autor SotTrhání zubů jako pouťová atrakce aneb stomatologie za dávných časů
[ téma: 1939, zuby, zubař, stomatologie, pouť, jarmark, Hořice ]Na návštěvu u zubaře se většina lidí moc netěší. A to platí dvojnásob, pokud je čeká trhání zubu. Jak vám ale ukáže článek z roku 1939, tak i za takové situace bychom se měli na zubní prohlídku těšit. Protože trhání zubu v minulosti, to byste určitě zažít nechtěli!
Lidové noviny - 1939, autor rkBoj proti rakovině v roce 1929: Ozařování, chemoterapie a státem organizovaný monitoring prvních příznaků rakoviny u obyvatel
[ téma: 1929, rakovina, ozařování, chemoterapie, prevence, Francie, Brno ]Mnoho lidí chybně pokládá rakovinu za nemoc, kterou přinesla až současná uspěchaná a přetechnizovaná doba. Jak vám ale ukáže článek z roku 1929, tak smrtící nebezpečí rakoviny bylo s lidmi i před sto lety. Zajímá vás, jak se rakovina „léčila“ před první světovou válkou, kdy začaly první skutečně úspěšné pokusy léčby rakoviny a jak si už tehdy státní orgány uvědomovaly nezbytnost boje s rakovinou?
Lidové noviny - 1929, autor MUDr. Bohdan HejdukRok 1906: Pozor, barvení vlasů ohrožuje vaše zdraví! Jaké je jediné zdravé řešení šedivějících vlasů?
[ téma: 1906, vlasy, móda, krása, ženy, zdraví ]Barvíte si vlasy? Historický článek z roku 1906 se vás pokusí přesvědčit, že rozhodně neděláte dobře. Barvení vlasů v té době totiž rozhodně neprospívalo lidskému zdraví. Zajímá vás, jaká všechna rizika tehdejší barvy na vlasy představovaly a jaké bylo tehdy jediné zdravé řešení šedých vlasů?
Čech - 1906, autor neuveden.Ideální váha a výška člověka podle odborníků z roku 1929
[ téma: 1929, ideální váha, hubnutí, nadváha, výška ]Zajímá vás, jakou by podle odborníků z roku 1929 měl mít člověk ideální váhu s ohledem na svou výšku? A jak se před téměř sto lety posuzovalo, kdy je člověk vysoký, má střední vzrůst nebo je naopak malý? Historický článek vás s těmito údaji, z nichž některé vás asi překvapí, podrobně seznámí.
Lidové noviny - 1929, autor yk.O dlouhověkých lidech, kteří se dožili více jak 150 let
[ téma: 1921, stáří, vysoký věk, životní styl, život, senior, 100 let ]Říká se, že dnešní moderní doba lidem prodlužuje život. Bezpochyby je to pravda a průměrná délka života se skutečně prodlužuje. Nicméně i v minulosti žili lidé, kteří se dožili velmi vysokého věku a po zdánlivě vysokém věku 100 let je čekaly další desítky roků života. Historický článek z roku 1921 vás řadou podobně dlouhověkých lidí i jejich životním stylem seznámí.
Lidové noviny - 1921, autor neuveden.Podivný lékařský případ: těhotný muž měl v břiše embrya svých sourozenců
[ téma: 1928, embrya, těhotenství, oplodnění, záhada, Maďarsko ]Díky operativním změnám pohlaví dnes není „těhotný muž“ zas až tak výjimečný. Článek z roku 1928 vás ale seznámí s případem, kdy o nic takového nešlo. Přesto ale lékaři tehdy v mužském těle objevili embrya. Zajímá vás, o co tehdy šlo a jaké měla tato podivná situace odborné lékařské vysvětlení?
Národní listy - 1928, autor neuveden.Anketa z roku 1928: Mají nekuřáci právo na čistý vzduch bez kouře z cigaret?
[ téma: 1928, kouření, zdraví, cigarety ]Myslíte si, že konflikty a nedorozumění mezi kuřáky a nekuřáky přinesla až dnešní doba? Historický článek z roku 1928 vám ukáže, že „boje“ vášnivých kuřáků a zapřisáhlých nekuřáků o místo bez cigaretového dýmu tu byly už před téměř sto lety. Zajímá vás, co tehdy nekuřáci vyčítali kuřákům a z jaké skupiny lidí tehdy nejčastěji bojovníci proti kouření pocházeli?
Národní listy - 1928, autor jat.Děsivá statistika úmrtnosti a průměrné délky života z roku 1910
[ téma: 1910, úmrtnost, statistika, děti, historie ]Zajímá vás, jak se na začátku minulého století lišil průměrný věk chudých a bohatých lidí? Nebo jaká z dnešního pohledu ohromná úmrtnost malých dětí u bohatých lidí byla tehdy důkazem lepší zdravotní péče a výživy? A žilo tehdy více mužů a nebo žen? Historický článek z roku 1910 vám na všechny tyto zajímavé otázky poskytne statisticky přesnou odpověď.
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.