Podivný lékařský případ: těhotný muž měl v břiše embrya svých sourozenců

rubrika: historické články / lékařství a zdraví, původně vyšlo: Národní listy - 1928, autor neuveden.
Díky operativním změnám pohlaví dnes není „těhotný muž“ zas až tak výjimečný. Článek z roku 1928 vás ale seznámí s případem, kdy o nic takového nešlo. Přesto ale lékaři tehdy v mužském těle objevili embrya. Zajímá vás, o co tehdy šlo a jaké měla tato podivná situace odborné lékařské vysvětlení?
Následující text pochází z roku 1928

Úžasný lékařský fenomén.

Muž nositelem vyvinutých embryí.

Jak se z Pešti oznamuje, byla tam v Obchodnické nemocnici dne 27. t. m. provedena lékařsky svrchovaně zajímavá operace na jednom z pacientů. Třicetiletý muž přišel před několika měsíci do nemocniční ambulance se stížností na velké bolesti v boku.

Případ byl tak podivný, že lékaři nemohli nemoc rozpoznat. Záhy po té počal se tvořiti na bolestivém místě jitřící nádor, který teď byl operován. Při operaci se shledalo, že v nádoru jsou tři lidské zárodky ve velikosti pěsti. Tato embrya nebyla odumřelá a vykazovala dokonce i vlasy.

Po operaci se pacientovi značně ulevilo a lékaři doufají v jeho úplné uzdravění.

Vysvětleni lékařů.

K pešťskému případu přináší „N Fr. Presse“ vysvětlení vídeňského lékaře, jenž v případu nevidí biologickou sensaci, že by muž mohl otěhotniti, nýbrž případ t. zv. teratome. Toto spočívá v tom, že někdo nosí ve svém těle od zrození embryonální zárodky, na něž se obyčejně teprve v pozdějším životě přichází při operaci.

V takových nádorech bývají kousky kůže opatřené vlasy, části kostí, zuby, nebo i celé části organismů. Na pešťském případě je zajímavo to, že tyto části organismů náležely více embryím, kdežto obyčejně jde o orgány jediného nevyvinutého dvojčete, které nositel nádoru má ve svém organismu.

Populárně bychom tedy mohli říci o pešťském případu, tu nejde o nějaké děti (potomky) nositele, nýbrž o cosi, co bychom mohli nazvati spíš jeho sourozenci. Biologickou odchylkou embrya se dostala do jeho organismu a byla v něm po třicet roků uzavřena, než počala orgnicky růsti.


Poznámka Bejvávalo.cz:
Teratome, dnes česky označovaný jako teratom, zná i současná lékařská věda. Podle Wikipedie je teratom nádor o různém stupni zhoubnosti, složený z různých tkání, které v daném místě normálně nebývají a které vznikly z embryonální tkáně.

Teratomy mají obvykle podobu vaku různé velikosti a obsahují tkáně či orgány, jako například zuby, vlasy, kost, vzácně i oko. Stejně jako v roce 1928 se i dnes teratom odstraňuje chirurgicky. Pokud byl maligní, tak po operaci následuje i chemoterapie.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1928, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. října 2023


Diskuze k článku „Podivný lékařský případ: těhotný muž měl v břiše embrya svých sourozenců“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.