O dlouhověkých lidech, kteří se dožili více jak 150 let

rubrika: historické články / lékařství a zdraví, původně vyšlo: Lidové noviny - 1921, autor neuveden.
Říká se, že dnešní moderní doba lidem prodlužuje život. Bezpochyby je to pravda a průměrná délka života se skutečně prodlužuje. Nicméně i v minulosti žili lidé, kteří se dožili velmi vysokého věku a po zdánlivě vysokém věku 100 let je čekaly další desítky roků života. Historický článek z roku 1921 vás řadou podobně dlouhověkých lidí i jejich životním stylem seznámí.
Následující text pochází z roku 1921

Ženy žijí déle než mužové.

Za všech dob žilo dosti lidí, kteří překročili lhůtu 70 let, stanovenou žalmistou pro lidský věk; biblický patriarcha Methusalem dožil prý se dokonce 969 let, ovšem biblických, což uvedeno na naši časomíru, nevypadalo by tak báječně, ale jistě asi byl to přece dlouhý věk. Máme však dosti úplně spolehlivých zpráv o lidech, kteří žili 150, ano i více let.

Mezi ně patří maďarský sedlák Petr Zortay se 185 lety, anglický sedlák Tomáš Parr se 152 lety a různí černoši, kteří dosáhli až 160 let věku.

Tak staří lidé žijí dnes asi sotva, ale »Metusalemové« existují přece pořád ještě. Vypravuje o nich dr. Adolf Heilborn v Reclamově Universu. Protože ženy obecně žijí déle než mužové, stojí i zde na prvním místě. Nejstarší ženou Německa je 119letá Josefa Edrová z okolí Pasova, která je ještě zcela čilá.

Nejstarší žena Anglie, Mrs. Listerová, slavila před několika měsíci v Lincolně své 105. narozeniny, vykonala toho dne ve vánici půlhodinnou procházku a přijala bez únavy všechny gratulace a pocty. Nejstarší Berlíňačka, která překročila už sto jeden rok, je Marie Hobergová, narozená 20. ledna 1820; se svým mužem má dohromady 195 let a obstarává domácnost úplně čile, kdežto její muž živí sebe a ji příštipkářstvím. Mimo ni jsou v Berlíně ještě dvě stoleté ženy.

Jisté proslulosti dosáhla nejstarší Francouzka, paní Robincauová, zemřelá roku 1907, kterou Mečnikov osobně prohlédl. Sto dvou let věku dožil Petr Huber z Ensheimu ve Falci. Velkou úlohu při dlouhém věku hraje dědičnost. Téměř vždy také rodiče dnešních Metusalemů dočkali se vysokého stáří.

Jinak se nedá popříti, že často manželé, kteří nejsou pokrevně zpřízněni, žijí spolu velmi dlouho. V Řicmanicích na Moravě zemřela Anna Baráková ve 125 letech; její manžel dožil se 118 let. Francouzští manželé Gallotovi, kteří zemřeli ve dvou dnech po sobě, dosáhli oba 105 let věku.

Ku podivu vyskytují se mezi Metusalemy také churaví, ba i abnormální lidé. O Niedrině Markové, která žila 110 let, se vypravuje, že byla hrbatá a že měla zmrzačenou levici. Zdrženlivost není podle všeho přízniva dlouhému životu, neboť velmi mnozí z těchto starých lidí oddávali se požívání lihovin, kávy a tabáku.

Vesnice Chilly ve Francii, kde se spotřebuje nejvíce alkoholu, měla z 523 obyvatel dvacet více než osmdesátiletých. Chirurg Politiman, který se dožil 140 let, byl velký piják a Francouz Ross, jenž r. 1896 slavil své 102. narozeniny, byl zuřivý kuřák.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1921, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. října 2023


Diskuze k článku „O dlouhověkých lidech, kteří se dožili více jak 150 let“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nejčtenější články
za posledních 30 dní

Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.