Rok 1919: Tajná jednání ruských komunistů s Fordem a dalšími kapitalisty z USA
Lidové noviny - 1919, autor neuveden.Ruští komunisté podle svého učení bojovali proti světovému kapitálu a ze všech sil potírali snahy občanů o podnikání ve své vlastní zemi. Článek z roku 1919 vám ukáže, jak vedení bolševického Ruska ve skutečnosti s největšími americkými kapitalisty tajně spolupracovalo.
Rok 1918: Bylo stržení Marianského sloupu protestem proti církvi?
Zboření Marianského sloupu v Praze, ke kterému došlo v revolučních časech při vzniku naší republiky, je dnes často vykládáno jako čin namířený proti církvi a náboženství. Bylo tomu ale skutečně tak? Článek z roku 1918 vám na to přinese odpověď.
Národní listy - 1918, autor neuveden.Rok 1928: Hlad, negramotnost a násilí aneb skutečný život v Sovětském svazu
Na dnešní den připadá výročí smrti Vladimira Iljiče Lenina. Jak se žilo v Rusku, které Lenin svou revolucí změnil na komunisty řízený Sovětský svaz? Zajímavý pohled na skutečný život tehdejších Rusů vám poskytne článek z roku 1928, který cituje několik událostí z oficiálního sovětského tisku.
Národní listy - 1928, autor Bis.Rok 1928: Zapomenuté počátky strojírenství v Čechách a na Moravě
Naše země má už z dob Rakousko-uherské monarchie uznávanou strojírenskou a průmyslovou historii. Zajímá vás, jak to všechno kdysi začalo? Dnes už téměř neznámou historii strojírenské výroby v českých zemích vám přiblíží článek z roku 1928.
Lidové noviny - 1928, autor Hd.Kdo ve skutečnosti jako první objevil Ameriku?
Děti se v hodinách dějepisu stále učí, že Ameriku objevil Kryštof Kolumbus v roce 1492. Vědecké výzkumy ale již velmi dlouho dokazují, že Kolumbus rozhodně první nebyl. Článek z roku 1923 vám o skutečných objevitelích amerického kontinentu prozradí víc.
Lidové noviny - 1923, autor — lh.Rok 1930: Blížila se v Rusku revoluce proti Stalinovi?
Jaký byl rozdíl mezi tím, jak Sovětský svaz viděl její neomezený vůdce Stalin a tím, jak se v něm ve skutečnosti žilo běžným Rusům? To vám popíše zajímavý článek z roku 1930.
Národní listy - 1930, autor neuveden.Rok 1934: Co má demokracie společného s diktaturou a jak je od sebe rozeznat?
U příležitosti dnešního Dne boje za svobodu a demokracii vydáváme dodnes zajímavý text z roku 1934, hledající rozdíly i styčné body mezi demokracií a diktaturou. Myslíte, že nám úvahy o demokracii z dob úřadování prezidenta T. G. Masaryka mají co říct i dnes?
Pozor - 1934, autor Svatopluk Spáčil.Rok 1918: Obří vlastenecká manifestace na Bílé hoře, zakončená strhnutím Marianského sloupu
Bitva na Bílé hoře byla událost, která na dlouhá léta ovlivnila život v naší vlasti. Na podzim roku 1918 byla na její připomínku Sokolem a dalšími organizacemi uspořádána velká národní manifestace, symbolizující jednotu národa a naději do budoucna. Co se tam odehrálo a proč byl na jejím konci zbořen Marianský sloup?
Národní listy - 1918, autor neuveden.Rok 1918: Reportáž ze stržení Marianského sloupu v Praze
Zboření Marianského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze dodnes budí vášně. Článek z roku 1918 vám přináší jedinečný dobový popis toho, jak tehdy celá akce probíhala a jaký tehdy mezi lidmi vzbudila ohlas.
Národní listy - 1918, autor neuveden.Rok 1924: Jak ruský kníže viděl současnost a budoucnost bolševického Ruska
Zajímá vás, jak se podle bývalé ruské šlechty změnila situace běžných lidí v Rusku po převzetí vlády Leninem? Nabízíme vám zajímavý pohled ruského knížete Nikolaje Nikolajeviče Romanova, jak ho v roce 1924 zveřejnil tehdejší tisk.
Národní listy - 1924, autor neuveden.