Historické články: HISTORICKÉ UDÁLOSTI

Rok 1920: Velký rozhovor s T. G. Masarykem k výročí vzniku naší republiky: Jak náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk…
Jak náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk viděl první dva roku Československa, jak vnímal fungování tehdejších politických stran a nebo jak vnímal socialismus? To vše vám prozradí rozhovor, který v roce 1920 vyšel k výročí 28. října.
Lidové noviny - 1920, autor K. Z. Klíma.
Rok 1920: Výzva pražských komunistů k ignorování oslav vzniku Československa: Zdá se vám vznik Československa 28. října 1918…

Rok 1920: Výzva pražských komunistů k ignorování oslav vzniku Československa

[ téma: 1920, vznik republiky, komunisté, protesty ]
Zdá se vám vznik Československa 28. října 1918 dostatečně významný důvod k oslavě? Podle předchůdců dnešních komunistů to za žádnou oslavu rozhodně nestálo. Historický článek z roku 1920 vám o jejich tehdejším postoji k situaci v naší mladé republice prozradí víc.
Národní listy - 1920, autor neuveden.
Vztah SSSR k hitlerovskému Německu a zbytku světa podle sovětského ministra zahraničí: 17. září 1939 se rudá armáda připojila k…

Vztah SSSR k hitlerovskému Německu a zbytku světa podle sovětského ministra zahraničí

[ téma: 1940, Stalin, Hitler, válka, Rusko, SSSR, Německo, Molotov ]
17. září 1939 se rudá armáda připojila k německé invazi do Polska. Dodnes ale panují nejasnosti, jaký byl mezi SSSR, hitlerovským Německem a zbytkem světa vztah. Ve svém projevu z roku 1940 pro Nejvyšší sovět Sovětského svazu vám ho popíše ministr zahraničí Vjačeslav Michajlovič Molotov.
Národní listy - 1940, autor neuveden.
Rok 1920: Nečekaný jazykový problém, který na Slovensku vznikl při budování republiky: Čeština a slovenština jsou natolik podobné…

Rok 1920: Nečekaný jazykový problém, který na Slovensku vznikl při budování republiky

[ téma: 1920, Československo, jazyk, historie ]
Čeština a slovenština jsou natolik podobné jazyky, takže si Češi a Slováci i bez znalosti druhého jazyka dokáží skvěle rozumět. Přesto při vzniku Československa docházelo na Slovensku k vážnému problému, vzniklého z neznalosti jazyka. Článek z roku 1920 vám o tom prozradí víc.
Národní listy - 1920, autor neuveden.
Byl to kůň nebo ne?: Historický příběh o Trójském koni je jedním z…

Byl to kůň nebo ne?

Historický příběh o Trójském koni je jedním z nejslavnějších, jaký kdy byl vyprávěn. Obří dřevěný kůň plný řeckých vojáků byl Trójanům představen jako dar, a ti bez jakéhokoliv podezření spolkli návnadu a zatáhli si koně do města. Pod pláštíkem tmy Řekové vyklouzli ven z koně, otevřeli brány svým druhům a o pár hodin později skončila mocná Trója v plamenech.
Německá okupace: Jak Hitler zdůvodnil nutnost naší okupace občanům Německa: Proč Adolf Hitler se svou armádou v roce 1939…

Německá okupace: Jak Hitler zdůvodnil nutnost naší okupace občanům Německa

[ téma: 1939, Hitler, okupace, 1939 ]
Proč Adolf Hitler se svou armádou v roce 1939 přepadl Čechy, Moravu a Slezsko? Respektive, jaké důvody pro okupaci naší země tehdy sdělil obyvatelům své země? To vám přiblíží Hitlerův projev z 15. 3. 1939, ve kterém údajné utiskování Němců v Čechách a další důvody popisuje.
Národní listy - 1939, autor Čtk.
Německá okupace: Tíživá atmosféra rána 15. března 1939: Jak se naši předci cítili v noci 14. března a…

Německá okupace: Tíživá atmosféra rána 15. března 1939

[ téma: 1939, Hitler, 1939, okupace ]
Jak se naši předci cítili v noci 14. března a následně ráno 15. března 1939? Tušili, že může přijít okupace naší země Hitlerem? A jak reagovali na rozkaz kapitulace naší armády? Velmi sugestivně vám to přiblíží dobový článek, který vyšel ve večerním vydání novin 15. března 1939.
Národní listy - 1939, autor Josef Jošt.
Rok 1919: Tajná jednání ruských komunistů s Fordem a dalšími kapitalisty z USA: Ruští komunisté podle svého učení bojovali…

Rok 1919: Tajná jednání ruských komunistů s Fordem a dalšími kapitalisty z USA

[ téma: 1919, Rusko, komunismus, kapitalismus ]
Ruští komunisté podle svého učení bojovali proti světovému kapitálu a ze všech sil potírali snahy občanů o podnikání ve své vlastní zemi. Článek z roku 1919 vám ukáže, jak vedení bolševického Ruska ve skutečnosti s největšími americkými kapitalisty tajně spolupracovalo.
Lidové noviny - 1919, autor neuveden.
Rok 1918: Bylo stržení Marianského sloupu protestem proti církvi?: Zboření Marianského sloupu v Praze, ke kterému…

Rok 1918: Bylo stržení Marianského sloupu protestem proti církvi?

[ téma: 1918, Marianský sloup, Praha, náboženství, historie ]
Zboření Marianského sloupu v Praze, ke kterému došlo v revolučních časech při vzniku naší republiky, je dnes často vykládáno jako čin namířený proti církvi a náboženství. Bylo tomu ale skutečně tak? Článek z roku 1918 vám na to přinese odpověď.
Národní listy - 1918, autor neuveden.
Rok 1928: Hlad, negramotnost a násilí aneb skutečný život v Sovětském svazu: Na dnešní den připadá výročí smrti Vladimira…

Rok 1928: Hlad, negramotnost a násilí aneb skutečný život v Sovětském svazu

[ téma: 1928, Rusko, komunisté, historie, revoluce ]
Na dnešní den připadá výročí smrti Vladimira Iljiče Lenina. Jak se žilo v Rusku, které Lenin svou revolucí změnil na komunisty řízený Sovětský svaz? Zajímavý pohled na skutečný život tehdejších Rusů vám poskytne článek z roku 1928, který cituje několik událostí z oficiálního sovětského tisku.
Národní listy - 1928, autor Bis.
Listování: předcházející  | 3 | 4 [ 5 ]  6 | 7 další
Celkem 13 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.