Jak vznikla slova grog, pistole, kravata, nikotin a další? Jejich původ vás překvapí!
Lidové noviny - 1925, autor K. S.Některá slova bereme jako natolik obyčejná, že ani nepřemýšlíme nad jejich původem. Přitom je to rozhodně škoda. Zajímá vás, jaký národ pojmenoval kravatu? Nebo že název oblíbeného grogu vznikl jako pomsta pro nenáviděné pití? To vše a mnohé další vám prozradí článek z roku 1925.
Rok 1925: Proč Američané propadli žvýkání žvýkaček, ale u nás o tuhle americkou zvláštnost nikdo nestojí?
Dnes se nám zdá žvýkání žvýkaček jako běžná záležitost, kterou občas provozují děti i dospělí. Jak vám ale ukáže článek z roku 1925, tak tehdy se u nás ani přes veškerou reklamu žvýkačky ještě neprosadily. K velké oblíbenosti u nás přispěli až o hodně později američtí vojáci na konci druhé světové války.
Lidové noviny - 1925, autor fš.Rok 1909: Jak se stát poštovním doručovatelem? Musíte dokázat, že se nebojíte duchů a strašidel!
Správný poštovní doručovatel se nesmí bát nejen dlouhých pochůzek a vzteklých psů, ale při jeho důležité práci při doručování zásilek ho nesmí zastavit ani ti nejděsivější zlí duchové! Minimálně to si ještě v roce 1909 mysleli v jisté zemi, kterou vám přiblíží následující historický článek.
Lidové noviny - 1909, autor neuveden.Zajímavosti o státním rozpočtu: Jak rozpočet vznikl a za co mohou líní angličtí lordi, kterým se nechtělo počítat?
Dnes je státní rozpočet velmi důležitou součástí fungování státu. Jak vám ale ukáže článek z roku 1927, tak historie státního rozpočtu je překvapivě krátká. Kde vzal rozpočet své jméno, jak vznikl a proč díky líným anglickým lordům dodnes státní rozpočet na celém světě schvalují poslanci, ale nikoliv senátoři?
Lidové noviny - 1927, autor j. a. k.Důchody v SSSR: nárok mají jen ti, kteří podporují režim!
Zajímá vás, jak to bylo v socialistickém Rusku se starobním důchodem? Historický článek z roku 1930 vám nabízí zajímavou informaci o podmínkách, podle kterých tehdy mohli důchod získat ruští spisovatelé, básnící nebo třeba hudební skladatelé.
Národní listy - 1930, autor neuveden.Rok 1930: Proč policie nedovolila vznik oficiálního klubu sebevrahů?
Má člověk právo sám si zvolit smrt a využít k tomu případně i cizí pomoc? Zakladatel jistého „klubu sebevrahů“ si myslel, že určitě ano. Zajímá vás, jak na to v roce 1930 reagovala londýnská policie a co byl podle ní ve skutečnosti hlavní účel tohoto podniku? Dobový článek vás s tím seznámí.
Národní listy - 1930, autor neuveden.Pravý český indián Heřman Lehmann: narodil se v Liberci, ale vychoval ho legendární náčelník kmene Komančů
Máte rádi dobrodružné příběhy o indiánech? Článek z roku 1908 vám představí jistého Heřmana Lehmanna z Liberce, pro kterého se život s indiány stal realitou. Zajímá vás, co jako malý chlapec zažil s Apači a proč se nakonec cítil jako doma právě s Komanči a jejich náčelníkem Quanahem Parkerem?
Lidové noviny - 1908, autor neuveden.Rok 1927: Bývalí vězni si založili své odbory. Proč musel už jejich první schůzi řešit soud?
Odborové hnutí má jistě v mnoha případech svůj význam. Článek z roku 1927 vás ale seznámí s velmi zvláštními odbory, o kterých jste asi ještě nikdy neslyšeli. Navíc jak se dozvíte dále v textu, tak už jejich zakládající schůze dopadla dost divoce a musel jí nakonec řešit soud.
Lidové noviny - 1927, autor E.Rok 1930: Rusko vyhrožuje smrtí svým občanům, žijícím v zahraničí!
První máj rádi využívají ke svým akcím milovníci „starých dobrých časů“, kterým by se líbil návrat neomezené vlády komunistické strany. Zajímavou ukázku toho, jak taková doba vypadala v jejich milovaném Sovětském svazu, vám přináší dobový článek z roku 1930.
Národní listy - 1930, autor neuveden.Humor našich legionářů v Rusku: Co se mezi legionáři dělo v noci a jak bude znít hudba budoucnosti?
Pobyt našich legionářů na území Ruska byl plný problémů a starostí. To ale neznamená, že tam nebyl čas i na nějaký ten vtípek nebo žert. Článek z roku 1922 vám ukáže, jak si tam někdy naši legionáři „užívali“ divoký noční život a na co přitom jeden z nich přišel.
Humoristické listy - 1922, autor Střešovák