Bejvávalo.cz
nejnavštěvovanější český server věnovaný historii
Rubrika: ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, PŘÍRODA A ZEMĚDĚLSTVÍ
Rok 1932: Proč rozkvetlé květiny voní?
Milujete vůni květin? A zamysleli jste se někdy nad tím, k čemu je květinám vůně dobrá a proč vlastně květy voní? Článek z roku 1932 vám ukáže, že vysvětlení smyslu květinové vůně není ani přírodovědcům příliš jasné.
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.Rok 1932: Zničí veverky a kachny pražskou Stromovku?
Kachny a veverky jsou v parcích oblíbenou atrakcí všech dětí i dospělých. Stejně oblíbené byly i v Praze u návštěvníků Královské obory Stromovka. Přesto se ale našli lidé, kteří proti kachnám a veverkám ve Stromovce protestovali. Článek z roku 1932 vám vysvětlí, o co jim tehdy šlo.
Národní listy - 1932, autor P—a.
Rok 1900: Pozor na bouřky! Máte správně zapojený hromosvod?
Bojíte se bouřek? Statistiky z roku 1900 ukazují, že byste možná měli. V té době bylo totiž evidováno stále více případů, kdy blesky způsobily požár a škodu na majetku. Více se o nebezpečných bouřkách a o pravidlech správně zapojeného hromosvodu dozvíte v dobovém článku.
Hasičský kalendář rodinný na obyčejný rok - 1900, autor neuveden.Rok 1910: Veselá příhoda o ananasu a podvedeném celníkovi
Víte, co je to ananas? Jistě, kdo by dnes toto oblíbené tropické ovoce neznal. Před sto deseti lety to ale ještě bylo se známostí ananasu trošku jinak. Článek z roku 1910 vás seznámí se zajímavou historkou, ve které má svou roli ananas a nezkušený výběrčí cla na dovážené potraviny.
Kopřivy - 1910, autor Flt.Rok 1902: Velké změny rybářského řádu aneb co, kdy a jak se smí chytat
Rybaříte? Máte rybářský lístek a poctivě dodržujete všechny body rybářského řádu? Článek z roku 1902 vás seznámí se změnami, které tehdy pro rybáře začaly platit. Zajímá vás, jak to tehdy bylo třeba s dobou hájení, s chytáním pstruhů nebo s prodejem raků?
Národní listy - 1902, autor neuveden.Rok 1927: Nové americké metody rychlého zalesňování
Velké vykácené plochy lesů jsou problém, který trápil už naše předky. Článek z roku 1927 vás seznámí s originálními způsoby, pomocí kterých tehdy probíhala hromadná výsadba nových stromů v USA.
Lidové noviny - 1927, autor FPS.Med: zázračný přírodní všelék, který pomůže každému
Rádi si pochutnáte na kvalitním a pokud možno českém medu? V tom případě děláte dobře pro své zdraví. Článek z roku 1925 vám vysvětlí, proč je tento úžasný včelí produkt vhodný pro sportovce, novorozence i pro nemocné.
Lidové noviny - 1925, autor Ra.Rok 1911: Proč policie v Rusku vyslýchala mluvícího psa?
Může cirkusový mluvící pes představovat tak vážné nebezpečí pro stát, že ho kvůli tomu musí oficiálně vyšetřovat policie? Jak vám ukáže článek z roku 1911, tak například v Rusku rozhodně ano. Zajímá vás, jak tehdy dopadl policejní výslech, zkoumající údajné psí protistátní řeči?
Lidové noviny - 1911, autor neuveden.S čím vším si dokáže poradit sloní žaludek?
Slon je lidmi většinou vnímán jako moudré zvíře s výbornou pamětí. Jak vám ukáže článek z roku 1927, tak sloni mají kromě chytré hlavy i velmi zajímavé chutě. Zajímá vás, na čem všem si tehdy k překvapení lidí dokázali sloni v ZOO a cirkusech pochutnávat?
Lidové noviny - 1927, autor a.d.Tajemný svět delfínů v dávných bájích
Svět dnes překvapila zpráva, že Rusko nasadilo do války s Ukrajinou cvičené delfíny. Pokud vás ale místo nesmyslného válečného využití těchto mimořádně inteligentních tvorů zajímá jejich historie, tak jí pro vás máme. Text z roku 1892 vás seznámí s tím, jak delfíny vnímali lidé v dávné minulosti.
Česká čítanka pro druhou třídu škol středních - 1892, autor Pavel Jehlička.