Bejvávalo.cz
nejnavštěvovanější český server věnovaný historii
Rubrika: ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, PŘÍRODA A ZEMĚDĚLSTVÍ
Zoufalý stav vídeňské ZOO po konci první světové války
První světová válka přinesla smrt, hlad a utrpení milionům lidí. Ovlivnila ale i řadu jiných životů, než těch lidských. Článek z roku 1919 vám popíše, v jakém smutném stavu byl po „velké válce“ kdysi vyhlášený vídeňský zvěřinec v Schönbrunnu a jeho zvířecí obyvatelé.
Vídeňské illustrované noviny - 1919, autor neuveden. Moderní vojenskou taktiku nevymysleli lidé, vojáci pouze kopírují chování zvířat v boji!
Vojenští velitelé studují nejrůznější vojenské školy a akademie, aby se tam naučili nejúčinnější strategii k poražení svého protivníka. Jak vám ale ukáže článek z roku 1916, tak zvířata něco takového dokážou i bez studia na „West Pointu“. Zajímá vás, jaké vojenské taktiky různá zvířata ve své „válce“ o život používají?
Národní listy - 1916, autor neuveden.Globální oteplování v roce 1907: Po celém světě tají ledovce!
Globální oteplování je bezesporu velký problém, nicméně není to nový problém. Článek z roku 1907 vám ukáže, že už tehdy si byli odborníci změn našeho podnebí vědomi. Zajímá vás, jaké tehdy měli pro tání ledovců vysvětlení?
Národní listy - 1907, autor neuveden.Rok 1910: Děsivé zranění, které způsobil „ochočený“ osel
Zdá se vám oslík jako milé a neškodné zvíře? A zvlášť když jde o cvičené zvíře, které běžně vystupuje před lidmi? Jak vám ukáže článek z roku 1910, tak i osel dokáže způsobit člověku velmi vážné a nebezpečné zranění.
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.Rok 1907: Mohou lidé za to, že je počasí stále vrtkavější a světu dochází voda?
Letošní zima rozhodně není tak „tradiční“, jak by si milovníci zimních sportů přáli a jak by to zemědělci potřebovali. Článek z roku 1907 vám ukáže, že už tehdy lidé s obavami pozorovali změny podnebí a trvalé ubývání vody v přírodě. Zajímá vás, čím byly podle tehdejších vědců změny způsobeny?
Vesmír - 1907, autor s.Bojíte se zemětřesení? Postavte si vlastní seismograf!
Jak funguje seismograf, který monitoruje otřesy půdu? Nebo se natolik obáváte zemětřesení, že byste chtěli mít k dispozici své vlastní měření? Máme tu pro vás návod z roku 1909, podle kterého si můžete vlastní seismograf snadno sestavit. Když to kdysi zvládli na koleně vyrobit naši pradědové, tak si s tím dnes v době 3D tiskáren, domácích laserových řezaček dřeva a CNC strojů jistě poradíme také.
Zemětřesení - 1909, autor Jos. Kafka.Roztomilý zloděj, který vyloupil nedobytnou pokladnu
Když vám někdo v obchodě vykrade pokladnu s tržbou, tak to rozhodně není nic veselého. Historický článek z roku 1925 vám ale popíše jednu loupež v Londýně, u které se obchodník nakonec jistě celkem zasmál a příště to přátelům vypravoval jako veselou historku ze svého podnikání.
Národní listy - 1925, autor neuveden.Rok 1923: Moravu ohrožují divocí vlci! A nebo ne?
Potkat divokého vlka ve městě, to není vůbec příjemná představa. A právě něco podobného v roce 1923 vyděsilo obyvatele severní Moravy. Dobový článek vám přiblíží, jak to tehdy s těmi divokými vlky na Moravě ve skutečnosti bylo.
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.Císař Karel IV. jako zvídavý pozorovatel přírody
Karel IV. nebyl jen významný český král a římský císař, ale kromě jiného i zapálený pozorovatel přírody. Historický článek z roku 1878 vám Karla IV. z tohoto méně známého úhlu pohledu přiblíží.
Vesmír - 1878, autor neuveden.Jak správně zabít kapra? Nedělejte to způsobem, proti kterému protestoval už Vojtěch Náprstek!
Myslíte, že protesty proti špatnému způsobu zabíjení vánočních kaprů přinesla až dnešní, podle některých „zhýčkaná“, doba? Článek z roku 1901 vám ukáže, že proti drastickému zabíjení kaprů na vánočních trzích protestoval už Vojtěch Náprstek, zakladatel dodnes známého Náprstkova muzea.
Národní listy - 1901, autor neuveden.