Chytrý trik, kterým si včely pomáhají při sběru pylu

původně vyšlo: Vesmír - 1879, autor x.
Včely jsou všeobecně chápány jako vzor pracovitosti. Včely jsou ovšem nejenom pracovité, ale i chytré. Historický článek z roku 1879 vás seznámí s tím, jaké zajímavé triky včely používají včely při sběru pylu.


Ostrovtip včel.

Jest známo, že čmeláci často trubky korunek květových u zpodiny svými čelistmi prokusují a učiněným otvorem sosák dovnitř květů strkají, aby šťávu medovou ssáli. Časopis přírodovědecké společnosti v Cincinnati přináší zprávu, že takových čmeláky učiněných otvorův i včely použily, aby sladký nektar ssály.

Veliký keř — Weigelia rosea byl hustě pokryt květy na rozličném stupni vývoje; některé byly již i odkvětlé a uvadlé, jiné v pravém rozkvětu a ještě jiné jakožto poupata. A keř tento obletovali četní čmeláci, včely, andrenidky a včely zední. Každý ze starších kvítků měl u zpodiny podélnou štěrbinu, kterou bud čmeláci anebo včely dříve učinily.

Přiletěla-li k takovému kvítku včela, nepokoušela se nikdy, aby do vnitř vnikla, nýbrž strčila do štěrbiny sosák a ssála. Byl-li květ ještě nedotknut, pokusila se ihned o to, aby otvor učinila.

Čmelákům to šlo dosti snadno, včely se musily však mnoho namáhati, chtěly-li otvor učiniti, poněvadž čelisti jejich mnohem slabší a ohebnější jsou než u čmeláků.

Andrenidky (pískorypky) a včely zední nepoužívaly však nikdy učiněných již otvorů, nýbrž snažily se povždy ústím květu dovnitř se dostati.


Původní zdroj historického článku:
Vesmír - 1879, autor x.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. května 2023


Diskuze k článku „Chytrý trik, kterým si včely pomáhají při sběru pylu“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.