Věda v roce 1932: Malé děti se dokáží naučit řeč zvířat!
[ téma: 1932, děti, zvířata, etologie, komunikace ]Pozorovali jste někdy malé děti, jak „komunikují“ se zvířaty? Historický článek z roku 1932 vás seznámí s výzkumem jednoho česko-amerického badatele, podle kterého jsou děti schopné naučit se zvířecí řeč a díky tomu mohou skutečně mluvit se zvířaty.
České slovo - 1932, autor neuveden.Schovat se v bouřce pod strom? Vědci zjistili, do kterých stromů blesk nikdy neuhodí a jste pod nimi v bezpečí!
[ téma: 1935, bouřka, bezpečí, statistika ]Každý ví, že schovat se v bouřce pod strom je špatný a životu nebezpečný nápad. Jak vám ale ukáže výzkum z roku 1935, tak to zdaleka neplatí pro všechny stromy. Zajímá vás, do jakých stromů blesk uhodí nejpravděpodobněji a do jakých stromů naopak blesk ani v nejsilnější bouřce neuhodí nikdy?
Lidové noviny - 1935, autor ruExtrémní sucha a vysoké teploty v Čechách za posledních 1000 let
[ téma: 1913, sucho, teplota, horko, pohroma, Čechy ]Máte pocit, že je dnes venku extrémní horko? Historický text z roku 1913 vám ukáže, že Čechy ve své historii zažily extrémně suchých období nečekaně dlouhou řadu. Zajímá vás například, jak velké sucho panovalo v Čechách už v roce 962?
Živelní pohromy - 1913, autor Jan Evang. ChadtJak podávat nemocnému psu léky? Nevhodný způsob ho může zabít!
[ téma: 1908, nemocný pes, léky, léčení ]I „nejlepší přítel člověka“ je občas nemocný a je potřeba mu dávat léky. Historický článek z roku 1908 vám poradí triky, jak do nemocného psa dostat medicínu nejsnáze a hlavně vás varuje před způsobem podávání léků, který by mohl psa okamžitě zabít.
Řeznické noviny - 1908, autor neuveden.Kolik květů musí včely navštívit pro výrobu 1 kg medu? Miliony!
[ téma: 1923, včely, med, opylování, trpělivost, vytrvalost, pracovitost ]O včelách se říká, že jsou velmi pracovité. Přesnější by ale spíš bylo, že jsou velmi vytrvalé. Článek z roku 1923 vás seznámí s výsledky výzkumu, kde bylo důkladně zkoumáno opylování květů včelami. Zajímá vás, kolik květů akátu nebo pampelišek musí včely navštívit, aby z toho vznikl 1 kg lahodného medu?
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.Rok 1925: Ukázka překvapivé síly a inteligence šimpanzů
[ téma: 1925, opice, šimpanz, síla, inteligence ]Každý ví, že opice jsou chytré a mají i dost síly. Přesto dokáže člověka překvapit, s čím vším si i relativně malý šimpanz dokáže poradit. Jeden takový případ vám ukáže článek z roku 1925.
Lidové noviny - 1925, autor F. R.Začíná pátrání: třešeň nebo višeň?
Výsadba vlastních ovocných stromů může být obohacující, ale najít tu správnou odrůdu pro naši zahradu může být docela oříšek. Největší pozornost obvykle přitahují třešně díky svým chutným plodům a krásnému vzhledu stromů.
Krkonoše za dávných časů? Pozor na Vrchlabí, Hostinné a Trutnov, místní tam nemají rádi Čechy!
[ téma: 1898, turistika, Krkonoše, Němci, Češi ]Plánujete o víkendu výlet do Krkonoš? Historický text z roku 1898 vám přiblíží, jaké to za časů Rakousko-uherské monarchie bylo, když do Krkonoš vyrazili česky mluvící turisté.
Krkonoše: Cestopisné kresby Václava Durycha - 1898, autor Václav Durych.Rok 1890: Zastavte týrání zvířat při přepravě dobytka přes moře!
[ téma: 1890, welfare, týrání zvířat, transport, ochránci zvířat ]Myslíte si, že zájem ochránců o nevyhovující podmínky zemědělských zvířat při jejich převozu přinesla až dnešní „změkčilá“ doba? Článek z roku 1890 vám ukáže, že to není pravda. Zajímá vás, v jakých děsivých podmínkách byl tehdy dobytek transportován přes moře a kdo proti takovému týrání protestoval?
Národní listy - 1890, autor neuveden.Zajímavé důkazy inteligence šimpanzů z roku 1925
[ téma: 1925, inteligence, šimpanz, opice ]Jak jsou na tom opice se schopností rozumně přemýšlet, řešit problémy a navzájem se učit? Jak vám ukáže historický článek z roku 1925, tak tuto otázku řešili biologové už před desítkami let. Zajímá vás, jaké zajímavé příklady inteligence u šimpanzů byly tehdy pozorovány?
Lidové noviny - 1925, autor d.