Do kterých stromů bije blesk?
Nikdo nepochybuje o tom, že blesk bije častěji do vysokých stromů než do volné země, ale již dlouho se také ví z lidové zkušenosti, že do všech stromů nebije hrom stejně často.
Zváště houževnatě se udržovala a udržuje v lidovém zvykosloví mnoha národů pověst, že oblíbeným stromem blesku je dub. A s tím snad též souvisela posvátná úcta, které se dub těšil u některých národu, v Evropě zvláště u starých Germánů.
Jiholondýnský botanický ústav se rozhodl zjistit, co je pravdy na tom, že blesk nebije do všech stromů stejně. Pod vedením dra S. T. Darka prováděl se po celé Velké Britanii soupis všech stromů, do nichž uhodil blesk.
Trvalo to tři roky, než tu úlohu zvládli, nyní však se již soupis dokončuje a anglický tisk se dovídá již nyní o některých hlavních výsledcích.
Podle toho se zdá, že jsou vskutku stromy dvojí; do jedněch blesk bije s oblibou, do druhých zřídka nebo vůbec ne.
Do dubu bije blesk, aspoň ve Velké Britanii, ze všech stromů nejčastěji.
Po něm následují jilmy, pak borovice, topoly, vrby a jasany, při čemž jsou zde strom v seřaděny podle procentuální početnosti bleskem stižených jedinců z celkového počtu jedinců toho druhu (odhadem).
Zato nenašel dr. Dark ani jeden buk, břízu, koňský kaštan nebo cesmínu, jež by byly bleskem jen škrábnuty.
Proto se odvažuje radit Britům, aby při bouři hledali ochranu klidně v bukové houštině nebo v křovině cesmínové, která u nás bohužel neroste.
témata článku:
Diskuze k článku „Schovat se v bouřce pod strom? Vědci zjistili, do kterých stromů blesk nikdy neuhodí a jste pod nimi v bezpečí!“