Bazény s umělým vlnobitím, které bavily své návštěvníky už na začátku minulého století

původně vyšlo: Vynálezy a pokroky 1911, autor neuveden.
Líbilo by se vám trávit současná vedra u bazénu s umělým vlnobitím? Článek z roku 1911 vám detailně popíše, jaké umělé vlnobití si mohli užívat naši prapředci i kolik za to museli zaplatit.

listování v kapitolách článku 'Bazény s umělým vlnobitím, které bavily své...'
  1. Kapitola 1
  2. Kapitola 2
  3. Kapitola 3
  4. Kompletní fotogalerie k článku
další »


Lázně s umělým vlnobitím

Na loňské hygienické výstavě v Drážďanech budila všeobecnou pozornost plovárna „Undosa“, zajímavá tím, že v ní bylo zřízeno umělé vlnobití. Výstavní výbor zařídil tyto lázně na své útraty a ve vlastní režii je vedl. Výsledek byl neočekávaný.

Kde mnozí předpovídali finanční neúspěch, objevil se značný výtěžek, neboť příjmy činily denně až K 2300. Napomáhalo k tomu ovšem parné léto loňské, ale přece se ukázalo, že lázně mohou býti výnosné, když se upraví tak, aby skutečně obecenstvo přitahovaly.

Je to nutné zvláště dnes, kde v každém moderním bytu je koupelna, tak že dnešní lázně vanové nemohou vůbec prosperovati. A v čem záležela přitažlivost oné lázně?

Byla to prostornost basinu, v němž obé pohlaví společně se oddávalo ve dnech teplých i studených, deštivých příjemnému šplouchání umělých vln a za slunečného dne nebylo otupováno o blahodárný účinek palčivých paprsků slunečních. Skotačení koupajících bylo tak lákavé, že galerie, určené pro nekoupající, byly stále přeplněny.

Myšlenka způsobiti umělé vlnobití pravidelným ponořováním tělesa vhodného tvaru do stojaté vody jest od dvorního rady Höglauera. v Mnichově, jemuž byla patentována v Německu říšským patentem v r. 1903 mechanická konstrukce k tomuto účelu; současně byl mu udělen patent v jiných státech.

První pokus podle tohoto patentu byl proveden v r. 1905 v nádržce, upravené v jezeře Starnberském, ale byl velmi drahý, neboť basin, provedený z betonu, a strojní zařízení bylo postaveno na půdě velmi nepříznivé. Kromě toho nebylo zřízeno ohřívání vody, tak že lázně byly vlastně zařízeny jen pro teplé dny letní.

A tu bylo přirozené, že ačkoliv byl v tyto dny nával do lázní, přece se tyto nevyplácely, tak že příjmy nestačily ku krytí umořování a zúročení investovaného kapitálu a výloh provozovacích. Teprve loňská hygienická výstava drážďanská dokázala, že myšlenka lázní s umělým vlnobitím je zdravá a výnosná, ale jen když se provedou lázně tak, aby byly úplně neodvislé od počasí.


listování v kapitolách článku 'Bazény s umělým vlnobitím, které bavily své...'
  1. Kapitola 1
  2. Kapitola 2
  3. Kapitola 3
  4. Kompletní fotogalerie k článku
další »

Původní zdroj historického článku:
Vynálezy a pokroky 1911, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. srpna 2018


Diskuze k článku „Bazény s umělým vlnobitím, které bavily své návštěvníky už na začátku minulého století“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.