Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Jste šik? Překvapivé problémy slova chic ve Francii, v zemi svého původu

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.
Slovo šik, nebo správně francouzky chic, pro označení někoho elegantního je tu s námi stejně dlouho jako vyhlášená francouzská móda. Jak vám ale ukáže článek z roku 1903, tak ve Francii mělo toto slovo ještě relativně nedávno zajímavý problém s jazykovědci.


Osudy slova.

Koho by napadlo, že francouzské slovo »chic«, které dávno už jistě u všech vzdělaných národů nabylo domácího práva, nemělo tohoto práva do nedávna ve své otčině, aspoň v jejím nejpřísnějším cenaklu!

Teprve letos na jaře usneseno v akademii francouzské, že slovo to připuštěno bude do druhého vydání proslulého jejího Dictionairu, kdež až posud houževnatě bylo zamítáno.

O uznání nebo neuznání toho slova vedeny tuhé zápasy slovní, které možná samy nebyly příliš chic, až na konec uznán dvojí význam slova toho, u nás jistě neznámý: chic znamená nejprve umělecké tvoření bez modelu (il peint de chic) a za druhé okamžitý vkus, rozmar, náladu denní.

Jiná slova, a zvláště z pařížského jargonu vybraná, počkají si ještě dlouho, nežli naleznou milost před přísnou vědou a budou uznána za skutečně jsoucí a pak dokumentárně ověřena!


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
13. listopadu 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.
Debata k článku Jste šik? Překvapivé problémy slova chic ve Francii, v zemi svého původu


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: