Historické články: LÉKAŘSTVÍ A ZDRAVÍ

Rok 1916: Je dětská hyperaktivita nebo porucha pozornosti známkou degenerace lidstva?

Zušlechtění lidstva (Eugenika) - 1916, autor MUDr. Fr. Lašek.
Rok 1916: Je dětská hyperaktivita nebo porucha pozornosti známkou degenerace lidstva?: Říkáte si, že „dnešní děti jsou čím dál…
Říkáte si, že „dnešní děti jsou čím dál horší, to za našich časů nebývalo“? Případně pokládáte diagnózu ADHD jen za výmluvu pro hloupé děti? Jak vám ukáže text z roku 1916, tak podobné pocity ohledně dětí měli někteří už tehdy. Plánovali to řešit eugenikou, tedy řízeným křížením „správných“ rodičů.
Veřejná umývárna v roce 1907: Jaké hygienické vybavení můžeme našim předkům závidět i dnes?: Jaké máte zkušenosti s vybavením a čistotou…

Veřejná umývárna v roce 1907: Jaké hygienické vybavení můžeme našim předkům závidět i dnes?

Jaké máte zkušenosti s vybavením a čistotou umýváren v restauraci, na nádraží nebo na veřejném WC? Článek z roku 1907 vám popíše, jak tehdy takové veřejně přístupné umyvadlo a jeho příslušenství mohlo vypadat. Asi vás překvapí, jaké dnešní „novinky“ byly známé už tehdy.
Lidové noviny - 1907, autor neuveden.
Rok 1925: Výzva lékařů mladým mužům: Počkejte se začátkem sexuálního života!: Jaký je v případě mužů nejlepší čas na…

Rok 1925: Výzva lékařů mladým mužům: Počkejte se začátkem sexuálního života!

Jaký je v případě mužů nejlepší čas na zahájení sexuálního života? Je pro jejich zdraví a mužnost nejlepší „na nic nečekat“, nebo se mají naopak snažit o zdrženlivost? Kniha z roku 1925, určená právě mladým mužům, na to měla jednoznačný názor. Zda se tím tehdejší mladíci řídili, to už je věc jiná...
Pohlavní život před sňatkem pro mladé muže - 1925, autor Dr. J. M. Exner
Rok 1907: Je krev duševně nemocných lidí jedovatá?: V historie medicíny se dá najít řada podivných…

Rok 1907: Je krev duševně nemocných lidí jedovatá?

V historie medicíny se dá najít řada podivných výzkumů a experimentů. Historický článek z roku 1907 vás seznámí s lékařským výzkumem, zda je krev duševně nemocných pacientů pro ostatní nějakým způsobem jedovatá či nakažlivá.
Vesmír - 1907, autor r.
Rok 1924: Jak funguje a léčí babské zaříkávání?: Věříte na alternativní metody léčení?…

Rok 1924: Jak funguje a léčí babské zaříkávání?

Věříte na alternativní metody léčení? Historický článek z roku 1924 vám prozradí víc o zaříkávání, kterým tehdy „babky - zaříkávačky“ léčily lidé i dobytek. Měli byste odvahu jejich služby využívat i v dnešní době?
Lidové noviny - 1924, autor Fr. Procházka.
Rok 1908: Přehled mužské sexuální aktivity od divokého mládí až po smutný a nevyhnutelný konec: Zajímá vás, co podle lékařů čekalo před…

Rok 1908: Přehled mužské sexuální aktivity od divokého mládí až po smutný a nevyhnutelný konec

Zajímá vás, co podle lékařů čekalo před více jak sto lety na každého muže? Historický text z roku 1908 vám nabízí zajímavou ukázku toho, jak se tehdy vyvíjela jejich „mužnost“ a jak na to tehdy reagovaly jejich ženy. Zda se muži od té doby nějak změnili, to si už musíte porovnat sami.
Muž a žena v manželství - 1908, autor A. Debay, překlad Dr. E. N.
Podpora erekce přírodně? Jde to. Víme, jak na to!: Může za to stres, únava, i věk hraje svoji roli.…

Podpora erekce přírodně? Jde to. Víme, jak na to!

Může za to stres, únava, i věk hraje svoji roli. Pánská výkonnost nemusí být vždy stoprocentní. Někdy mohou pomoci pilulky. Nechce se vám jít do tabletek plných chemie, protože máte pocit, že je pak budete muset polykat pořád? Nebo prostě nechcete do sebe soukat chemii? Jde to i s přírodními doplňky stravy.
Rok 1923: Vymíráme! Každé páté dítě umírá v prvním roce života a navíc klesá počet porodů: Často se mluví o tom, že se v naší zemi rodí…

Rok 1923: Vymíráme! Každé páté dítě umírá v prvním roce života a navíc klesá počet porodů

Často se mluví o tom, že se v naší zemi rodí málo dětí a náš národ pomalu vymírá. Článek z roku 1923 vám ukáže, že po první světové válce to u nás bylo ještě horší. Čechy tehdy nás kromě malého počtu porodů navíc trápila i extrémně vysoká úmrtnost dětí v prvním roce jejich života. Jak se to dalo řešit?
Národní listy - 1923, autor Prof. dr. Václav Rubeška.
Rok 1899: Rady našich prababiček na správnou péči o své tělo aneb ve zdravém těle zdravý duch: Zajímá vás, jak lidé za časů našich…

Rok 1899: Rady našich prababiček na správnou péči o své tělo aneb ve zdravém těle zdravý duch

Zajímá vás, jak lidé za časů našich prababiček a pradědečků pečovali o svá těla? Jak to tehdy bylo se zdravým životním stylem nebo hygienou? Jak dlouhý spánek se tehdy pokládal za zdravý? To vše vám prozradí text z roku 1899.
Bon ton pro dámy a pány - 1899, autor Karel Bochovský.
Rok 1929: Podivné výsledky zkoumání mozku V. I. Lenina: Víte o tom, že v Sovětském svazu byl po…

Rok 1929: Podivné výsledky zkoumání mozku V. I. Lenina

Víte o tom, že v Sovětském svazu byl po Leninově smrti založen speciální výzkumný ústav, jehož cílem bylo zkoumání „geniálního“ mozku velkého bolševického vůdce? Historický článek z roku 1929 vás seznámí s tím, co tehdy výzkumníci v mozkové tkáni mrtvého Vladimira Iljiče Lenina našli.
České slovo - 1929, autor neuveden.
Listování: předcházející  | 3 | 4 [ 5 ]  6 | 7 další
Celkem 35 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.