Naše projekty:
Obchod.Bejvávalo.cz
—
originální samolepky na stěnu Pieris.cz
—
magazín Příroda.cz
—
efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz
Bejvávalo.cz
nejnavštěvovanější český server věnovaný historii
Rubrika: LÉKAŘSTVÍ A ZDRAVÍ
Kouření: jaká složka kouře nejvíce škodí našemu zdraví?
Už od dávných časů panuje věčný spor mezi příznivci a odpůrci kouření o jeho škodlivosti. Článek z roku 1908 vás seznámí s výzkumem, který testoval škodlivost nikotinu a kouření tehdejšími vědeckými metodami.
Epocha - 1908, autor —a.Zapomenutý lék proti alkoholismu, který překvapí svou sladkostí a účinností
Chcete znát nejsladší a nejjednodušší metodu boje proti alkoholu, kterou přitom ale dnešní lékaři zcela ignorují? Popíše vám jí článek z roku 1913. Jestli ale tato obrana před alkoholismem skutečně funguje, to už budete muset vyzkoušet sami.
Obrana venkova - 1913, autor neuveden.Může matka s nakažlivou nemocí kojit své dítě?
Záškrt, dříve označovaný jako mázdřivka, tuberkulóza nebo spalničky (osypky) patří velmi nebezpečné nemoce, kterým je určitě lepší se vyhýbat. Ale co když touto nemocí onemocní kojící maminka? Může takto nemocná matka i nadále kojit? Odpověď na tuto otázku naleznete v článku z roku 1907.
Česká hospodyně - 1907, autor neuveden.Osvědčený přírodní lék proti černému kašli u dětí
Černý neboli dávivý kašel je vysoce nakažlivé onemocnění, které je nejnebezpečnější především pro malé děti. Článek z roku 1904 vám popíše jeden ze způsobů, jak maminky v těchto dávných dobách černý kašel u svých dětí s úspěchem léčily.
Česká hospodyně - 1904, autor neuveden.Trápí vás bolesti hlavy a migrény? Řešte to jako naši předci
Zajímá vás, co o bolestech hlavy a záchvatech migrény věděli lidé před sto lety? Historický článek z roku 1902 vás seznámí s tím, co tehdy lékaři věděli o vzniku migrén i o tehdejších možnostech jejího zmírnění. Třeba vám na bolest hlavy pomůžou i dnes.
Česká hospodyně 1902, autor neuveden.Boj lékařů proti snaze vlády zrušit Ministerstvo zdravotnictví
Vládní úsporná opatření bývají různá. Československá vláda v dobách první republiky přišla s nápadem, že v rámci úspor zruší celé Ministerstvo zdravotnictví a tělovýchovy. Článek z roku 1926 vám ukáže, jak na to tehdy odborná lékařská veřejnost reagovala.
Proč potřebujeme ministerstva zdravotnictví - 1926, autor neuveden.Hitlerova reforma zdravotnictví: léčitelé bez vzdělání rovni lékařům
Jak to v Německu dopadalo, když vláda Adolfa Hitlera postavila lidové léčitele bez odborného vzdělání na stejnou úroveň jako studované lékaře, vám přiblíží článek z roku 1937.
Volná myšlenka - 1937, autor neuveden.Moudrost našich předků: ovoce je základ pro dlouhý a zdravý život
Jíte hodně ovoce? To děláte velmi dobře! Článek z roku 1901 vám popíše, jaký blahodárný vliv má na lidský život konzumace dostatečného množství ovoce a ovocných šťáv.
Česká hospodyně - 1901, autor neuveden.Nosíte brýle? Známe jejich historii i první brýle v Čechách
Dioptrické brýle pomáhají lidem s ostřejším pohledem na svět už velmi dlouho. Kde to ale všechno začalo? Nebo kdy a kde se z brýlí stal natolik důležitý módní doplněk, že je nosili i lidé se zdravým zrakem? Nejenom toto vám o historii brýlí prozradí článek z roku 1908.
Epocha - 1908, autor J. B.Jak celý svět bojoval s epidemií tuberkulózy
Epidemie není jen koronavirus a Covid-19. Z minulosti většina lidí zná epidemii Španělské chřipky. Ale jen málokdo si vzpomene na tuberkulózu, která sužovala celý svět a smrtelně ohrožovala děti i dospělé. Jak to kdysi s řešením epidemie tuberkulózy bylo vám prozradí článek z roku 1914.
Eva - 1914, autor neuveden.