Rakovina v roce 1919: Co rakovinu způsobuje? Existuje proti ní očkování a dá se léčit alternativní medicínou?

rubrika: historické články / lékařství a zdraví, původně vyšlo: Vídeňské illustrované noviny - 1919, autor neuveden.
Rakovina je nemoc, která trápí lidstvo již dlouhá léta. Zajímá vás, co se o rakovině vědělo v roce 1919, co jí podle tehdejších lékařů způsobovalo a jak se dala léčit? Více jak stoletý článek vám všechny tyto informace o rakovině prozradí.
Následující text pochází z roku 1919

Rakovina.

Rakovina není nemocí, které by se dařilo v bídných poměrech, naopak lékaři tvrdí, že rakovina je následek přejemnělé výchovy, přílišného požívání masa, nemírného pití, krátce požívání potravin, které svým chemickým složením působí stále na určitý orgán. Je velmi mnoho theorií o příčinách rakoviny, v celku však pravdy se lékaři ještě nedobrali.

Jsou místa, kde se rakovina vůbec nevyskytuje, jinde je velmi hojná. Někdy onemocní rakovinou několik členů rodiny, někdy vyskytne se ojedinělý případ. Není nikterak dokázáno, že by rakovina byla dědičná, nebo že by v určitých rodinách byl sklon k této nemoci. Jisto je, že nakažlivá není.

Lékaři konali pokusy s očkováním proti rakovině. Pokusy se sice podařily, ale poněvadž byly konány na myších nepřinesly důkazu, že by. se očkováním dalo předejiti rakovině na lidském těle. Někteří starší učenci se domnívají, že příčinou rakoviny je nějaký cizopasník, ale theorie tato při vědeckém zkoumání neobstála.

Rakovina jeví se jako chorobný výrůstek na lidské tkáni. Vyrůstá buď na povrchu kůže (ruce. nohy, prsa atd.), nebo sliznice (v zažívacích ústrojích, v ústech, v žaludku). Buňky na povrchu sliznice chorobně vzrůstají, rozšiřují se na úkor okolního tkaniva, které krní a rakovinou se rozrušuje.

Nějakou dobu je každá rakovina omezena na určité místo, ostatní ústroje jsou normální. Pak nastává další pochod nemoci, rakovina se šíří, zasahuje další žlázy, nemocný slábne a pociťuje nemoc v celém těle. Rakovina je v prvním svém stadiu, tedy v počátcích vyléčitelna. Také ve druhém stadiu podařilo se lékařům v mnohých případech rakovinu vyléčiti.

Lékařská věda zná dosud jediný prostředek k vyléčení a to odstranění nebo umrtvení chorobného výrůstku. Při operaci odstraňují se obyčejně i žlázy, které snad by mohly býti rakovinou postiženy. Rakovina léčí se také Röntgenovými paprsky a radiem, které ničí rakovinovité výrůstky, kdežto normální tkáně nerozrušují.

Výhodou je, že se radiem zničí všecky částky rakoviny, což při operacích vždycky se nepodaří. Často používají dnes lékaři obou způsobů. Pravidlem pro všecky nemocné rakovinou je, aby se k operaci odhodlali co možno nejdříve, neboť každý den může se nemoc zhoršiti.

Druhým důležitým přikázáním je, aby nemocní nedůvěřovali všelijakým tajným prostředkům, které jim nabízejí šejdíři.


Původní zdroj historického článku:
Vídeňské illustrované noviny - 1919, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
10. ledna 2023


Diskuze k článku „Rakovina v roce 1919: Co rakovinu způsobuje? Existuje proti ní očkování a dá se léčit alternativní medicínou?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.