Naše projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  originální samolepky na stěnu Pieris.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Velikonoční kraslice - jejich historie, výroba a náboženský význam: Malujete si doma na Velikonoce tradiční kraslice?...

Velikonoční kraslice - jejich historie, výroba a náboženský význam

[ Rodina, móda a životní styl ]
Malujete si doma na Velikonoce tradiční kraslice? Historický článek z roku 1921 vás seznámí s historií pravých českých i moravských kraslic, s nejrůznějšími způsoby jejich výroby i s tím, jak si původní pohanský význam kraslic ke svým potřebám přizpůsobila církev.
Obzor - 1921, autor k.
Rok 1912: Velikonoční mazanec podle Magdaleny Dobromily Rettigové: Jak chutnal pravý český mazanec, na kterém si o...

Rok 1912: Velikonoční mazanec podle Magdaleny Dobromily Rettigové

[ Recepty, vaření a jídlo ]
Jak chutnal pravý český mazanec, na kterém si o Velikonocích před sto lety pochutnávali naši předci? Vyzkoušejte si to sami a zkuste si upéct velikonoční mazanec podle receptu legendární kuchařky Magdaleny Dobromily Rettigové. Recept na mazanec pochází z roku 1912.
M. D. Rettigové velká kuchařka - 1912, autorka Ida Caligaris a Eliška Neubauerová.
Zvláštní velikonoční tradice: přátelská rvačka mezi českou a německou mládeží na Jihlavsku: K Velikonocům patří řada zajímavých lidových...

Zvláštní velikonoční tradice: přátelská rvačka mezi českou a německou mládeží na Jihlavsku

[ Rodina, móda a životní styl ]
K Velikonocům patří řada zajímavých lidových zvyků. Jeden podivný velikonoční zvyk, při kterém se vždy poprala česká a německá omladina, vám popíše historický článek z roku 1894. Zajímá vás, proč k tomu docházelo a jaký názor na velikonoční potyčky tehdy měli dospělí obou národností?
Národní listy - 1894, autorka Vlasta Pittnerová.
Nečekané následky zdražení zápalek aneb humor našich předků: Pozor, budou dražší zápalky! Zajímá vás, jako...

Nečekané následky zdražení zápalek aneb humor našich předků

[ Rodina, móda a životní styl ]
Pozor, budou dražší zápalky! Zajímá vás, jako nedozírné následky bude mít zdražení sirek například na zemědělce, milence nebo církev? To vše se dozvíte v humorné básni z roku 1910.
Kopřivy: list satyrický - 1910, autor Viktor Klement.
Rok 1912: Výsledek prvních testů dlouhodobého skladování mraženého hovězího masa: Dnes pokládáme hluboce zmrazené maso za zcela...

Rok 1912: Výsledek prvních testů dlouhodobého skladování mraženého hovězího masa

[ Recepty, vaření a jídlo ]
Dnes pokládáme hluboce zmrazené maso za zcela běžnou věc. Před sto lety to byla ale novinka, vyžadující důkladné testování jak z hlediska trvanlivosti mraženého masa, tak i z hlediska možné změny chuti masa po rozmrazení. Článek z roku 1912 vám jeden takový důkladný test přiblíží.
Řeznické noviny - 1912, autor neuveden.
Rok 1930: Skutečná hodnota peněz a lásky podle pravého pařížského bohéma: Milujete jedinečnou uměleckou atmosféru Paříže...

Rok 1930: Skutečná hodnota peněz a lásky podle pravého pařížského bohéma

[ Rodina, móda a životní styl ]
Milujete jedinečnou uměleckou atmosféru Paříže? Článek z roku 1930 vám na krásné epizodě ze života jednoho francouzského bohéma ukáže, jak romantický přístup k životu a lásce tehdy někteří umělci v Paříži měli. Dokázali byste tak žít i dnes?
Národní listy - 1930, autor neuveden.
Rok 1910: Proč se při sčítání lidu musela řada Čechů hlásit k německé národnosti?: Sčítání lidu je užitečný nástroj, pomocí...

Rok 1910: Proč se při sčítání lidu musela řada Čechů hlásit k německé národnosti?

[ Rodina, móda a životní styl ]
Sčítání lidu je užitečný nástroj, pomocí kterého se stát může dozvědět řadu potřebných údajů o svých obyvatelích. Při sčítání lidu se ale dá také s řadou údajů manipulovat. Článek z roku 1910 vám ukáže, jaký význam měl při sčítání lidu za časů monarchie takzvaný obcovací jazyk.
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.
Životospráva a náročný denní program císaře Františka Josefa I. v jeho 80 letech: Zajímá vás, jak císař František Josef I....

Životospráva a náročný denní program císaře Františka Josefa I. v jeho 80 letech

[ Významné osobnosti ]
Zajímá vás, jak císař František Josef I. zvládal ve vysokém věku 80 let vykonávat svůj úřad? Kdy pravidelně vstával, co jedl a kolik času denně věnoval práci? Všechny tyto zajímavé informace o životě našeho tehdejšího panovníka vám prozradí historický článek z roku 1910.
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.
Rok 1894: Podmínka úspěchu ve Vídni? Umět česky: V dobách Rakousko-uherské monarchie řada Čechů...

Rok 1894: Podmínka úspěchu ve Vídni? Umět česky

[ Rodina, móda a životní styl ]
V dobách Rakousko-uherské monarchie řada Čechů vyrazila do Vídně v marné naději, že tam najdou štěstí a lepší život. Některým se skutečně podařilo tohoto snu dosáhnout a postupně ve Vídni nečekaným způsobem změnili tamní podnikatelské prostředí. Více v článku z roku 1894.
Národní listy - 1894, autor neuveden.
Rok 1907: Vysoká odměna za důkaz neviny Leopolda Hilsnera - odsouzeného vraha dvou dívek: Brutální vražda Anežky Hrůzové, která se...

Rok 1907: Vysoká odměna za důkaz neviny Leopolda Hilsnera - odsouzeného vraha dvou dívek

[ Zločin a trest, nehody ]
Brutální vražda Anežky Hrůzové, která se odehrála 29. března 1899 v Polné, šokovala celou zem. Z vraždy byl obviněn a při procesu označované jako Hilsneriáda následně odsouzen Žid Leopold Hilsner. Byl ale skutečně vinen? Článek z roku 1907 vám ukáže snahu dokázat jeho nevinu.
Národní listy - 1907, autor neuveden.
Listování: předcházející  | 2 | 3 [ 4 ]  5 | 6 další
Celkem 291 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.