Rok 1934: Nepochopitelné! Proč náš rozhlas vysílá zprávy nejdříve německy a až potom česky?: Jste spokojeni s tím, jak dnes vypadá rozhlasové...

Rok 1934: Nepochopitelné! Proč náš rozhlas vysílá zprávy nejdříve německy a až potom česky?

[ Fotografie, film, rozhlas a televize ]
Jste spokojeni s tím, jak dnes vypadá rozhlasové zpravodajství Českého rozhlasu? Historický článek z roku 1934 vám nabízí zajímavé srovnání, jak vypadalo zpravodajství tehdejšího československého Radiojournalu. Jak uvidíte, tak tehdy bylo i po víc jak deseti letech od začátku vysílání co zlepšovat.
Lidové noviny - 1934, autor re.
Chytrý trik, kterým si včely pomáhají při sběru pylu: Včely jsou všeobecně chápány jako vzor...

Chytrý trik, kterým si včely pomáhají při sběru pylu

[ Životní prostředí, příroda a zemědělství ]
Včely jsou všeobecně chápány jako vzor pracovitosti. Včely jsou ovšem nejenom pracovité, ale i chytré. Historický článek z roku 1879 vás seznámí s tím, jaké zajímavé triky včely používají včely při sběru pylu.
Vesmír - 1879, autor x.
Rok 1923: Příčina rakoviny? Příliš kvalitní jídlo!: Rakovina trápí lidstvo již od dávných časů....

Rok 1923: Příčina rakoviny? Příliš kvalitní jídlo!

[ Lékařství a zdraví ]
Rakovina trápí lidstvo již od dávných časů. Zajímá vás, jak se před sto lety dala léčit a hlavně co tuto smrtelnou metlu lidstva podle tehdejších lékařů pravděpodobně způsobovalo? To vše mám prozradí historický článek z roku 1923.
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.
Rok 1923: Ministerstvo připravuje zákaz spropitného v restauracích: Dáváte obsluze v restauraci spropitné, diškreci,...

Rok 1923: Ministerstvo připravuje zákaz spropitného v restauracích

[ Recepty, vaření a jídlo ]
Dáváte obsluze v restauraci spropitné, diškreci, tringelt nebo dýško? Historický článek z roku 1923 vás seznámí s iniciativou, která měla spropitné v Československu oficiálně zakázat. Zajímá vás, kdo přesně s takovým zvláštním návrhem přišel a co to mělo přinést?
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.
Rok 1909: Jak se stát poštovním doručovatelem? Musíte dokázat, že se nebojíte duchů a strašidel!: Správný poštovní doručovatel se nesmí bát...

Rok 1909: Jak se stát poštovním doručovatelem? Musíte dokázat, že se nebojíte duchů a strašidel!

[ Zajímavosti ]
Správný poštovní doručovatel se nesmí bát nejen dlouhých pochůzek a vzteklých psů, ale při jeho důležité práci při doručování zásilek ho nesmí zastavit ani ti nejděsivější zlí duchové! Minimálně to si ještě v roce 1909 mysleli v jisté zemi, kterou vám přiblíží následující historický článek.
Lidové noviny - 1909, autor neuveden.
Zakázaná jídla z celého světa: vepřové maso, ale třeba také ryby nebo kachna: Že muslimové nejedí vepřové maso je všeobecně...

Zakázaná jídla z celého světa: vepřové maso, ale třeba také ryby nebo kachna

[ Recepty, vaření a jídlo ]
Že muslimové nejedí vepřové maso je všeobecně známé. Zajímá vás ale, jaká další jídla jsou v jiných částech světa tabu? Zajímavý výčet takových „zakázaných“ potravin vám nabízí článek z roku 1920.
Lidové noviny - 1920, autor neuveden.
Nečekaný problém s láskou, způsobený vstupem žen do politiky. Jak ho v roce 1920 vyřešil bystrý starosta?: Zákony, které před sto lety konečně dávaly...

Nečekaný problém s láskou, způsobený vstupem žen do politiky. Jak ho v roce 1920 vyřešil bystrý starosta?

[ Rodina, móda a životní styl ]
Zákony, které před sto lety konečně dávaly ženám plná práva, vymýšleli samozřejmě muži. A možná i díky tomu při vymýšlení těchto pokrokových zákonů došlo k některým chybám, které ukázal až reálný život. Jednu „zamilovanou“ komplikaci v tehdejších zákonech vám popíše článek z roku 1920.
Lidové noviny - 1920, autor neuveden.
Jaký smysl má válka a zabíjení? Zajímavé zamyšlení z roku 1912 o válce a velbloudech vám nabízí odpověď: Jaký smysl má útočná válka? Co její...

Jaký smysl má válka a zabíjení? Zajímavé zamyšlení z roku 1912 o válce a velbloudech vám nabízí odpověď

[ Válka, zbraně a vojenství ]
Jaký smysl má útočná válka? Co její účastníci získají za to, že zabíjejí své protivníky a sami mohou být zabiti svým nepřítelem? Zajímavý úhel pohledu na tento problém vám nabízí hypotetický arabsko-italský rozhovor, který původně vyšel v roce 1912.
Hlas lidu - 1912, autor neuveden.
Rok 1920: Hodlá se ruská delegace Červeného kříže vměšovat do záležitostí naší republiky?: Červený kříž a Červený půlměsíc...

Rok 1920: Hodlá se ruská delegace Červeného kříže vměšovat do záležitostí naší republiky?

[ Lékařství a zdraví ]
Červený kříž a Červený půlměsíc vykonávají po celém světě mnoho důležité a užitečné právě. Občas se ale také stávají nástrojem propagandy. A právě před touto možností v případě delegace z Ruska v roce 1920 varovala Alice Masaryková, dcera prezidenta Masaryka a zakladatelka Československého Červeného kříže.
Hlas lidu - 1920, autor neuveden.
Rok 1923: Protesty hudebníků proti vysílání hudby v rádiu: S výjimkou čistě zpravodajských rozhlasových...

Rok 1923: Protesty hudebníků proti vysílání hudby v rádiu

[ Fotografie, film, rozhlas a televize ]
S výjimkou čistě zpravodajských rozhlasových stanic je dnes hudba zcela nedílnou součástí rozhlasového vysílání. V úplných začátcích rozhlasu ale umělci nebrali rádio jako něco, co jim pomáhá s vlastní propagací. Jak vám ukáže článek z roku 1923, tak tehdy to byl pro ně spolu s gramofony spíš nepřítel.
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.
Listování: předcházející  | 2 | 3 [ 4 ]  5 | 6 další
Celkem 415 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.