Informační válka v roce 1934: Německo zakázalo svým obyvatelům poslech československého rozhlasu: V dnešní době se v souvislosti s válkou na…
V dnešní době se v souvislosti s válkou na Ukrajině hodně mluví o informační válce a manipulaci s veřejným míněním. Jak vám ukáže článek z roku 1934, tak vůbec nejde o nový problém. Jen tehdy ještě nešlo o internet a sociální sítě, ale o rozhlasové vysílání. Zajímá vás, proč tehdy Německo zakázalo Němcům poslouchat vysílání našeho rozhlasu?
Národní listy - 1934, autor p
Rok 1929: Proč si chce církev založit ve Vatikánu svou vlastní banku?: Církev by se správně měla zabývat otázkami…

Rok 1929: Proč si chce církev založit ve Vatikánu svou vlastní banku?

[ rubrika: Zajímavosti | téma: 1929, Vatikán, papež, banka, církev, peníze ]
Církev by se správně měla zabývat otázkami náboženství a víry, nicméně jak říká jedno staré přísloví, tak o peníze jde vždy až v první řadě. Z toho důvodu možná nepřekvapí plány papeže na založení vlastní globální banky, která by celosvětově řešila finanční otázky katolické církve a věřících. Podrobnosti vám o tom sdělí článek z roku 1929.
Hlas lidu - 1929, autor neuveden.
Tip na skvělý svatební dar z roku 1886, který by ocenili i dnešní novomanželé: Svatební dary jsou různé. Někdy jde o praktické…

Tip na skvělý svatební dar z roku 1886, který by ocenili i dnešní novomanželé

[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1886, svatební dar, svatba, bydlení, nájem, Anglie, manželé, novomanželé ]
Svatební dary jsou různé. Někdy jde o praktické věci nakoupené ve shodě s nastávajícími manžely, ale někdy jde vyloženě o cetky. Co tedy dát novomanželům jako dar ke svatbě, aby to nevěsta i ženich ve společném životě skutečně ocenili? Historický článek z roku 1886 vám ukáže originální tip na svatební dar, který ani po téměř jeden a půl století neztratil nic ze své užitečnosti.
Národní listy - 1886, autor neuveden
Lze lidem vrátit mládí? Omlazovací metoda profesora Lebedinského slaví úspěch!: Touha po věčném mládí je možná tak stará,…

Lze lidem vrátit mládí? Omlazovací metoda profesora Lebedinského slaví úspěch!

[ rubrika: Věda a výzkum | téma: 1934, mládí, omlazování, hormony, věda, výzkum, Lotyšsko, Riga ]
Touha po věčném mládí je možná tak stará, jako lidstvo samo. Historický článek z roku 1934 vás seznámí s revoluční metodou profesora N. G. Lebedinského z Lotyšska, který takovou metodu prý vyvinul a s úspěchem použil. Zajímá vás, jak měl tento omlazovací proces fungovat?
Národní listy - 1934, autor X.
Rok 1916: Na co skutečně myslí voják ve válce?: Jak se změní myšlení člověka, pokud se z něj…

Rok 1916: Na co skutečně myslí voják ve válce?

[ rubrika: Válka, zbraně a vojenství | téma: 1916, válka, psychologie, vojáci ]
Jak se změní myšlení člověka, pokud se z něj v době války stane voják? Historický článek z roku 1916 vám nabízí zajímavý pohled na to, jak se obyčejný voják cítil v době první světové války. Myslíte, že z hlediska psychologie došlo k nějaké změně a že se například dnešní vojáci při obraně Ukrajiny před útočníky cítí podobně?
Národní listy - 1916, autor neuveden.
Vize budoucnosti železnice z dávných časů: Názor generálního ředitele pošty vás pobaví: Zajímá vás, jakou budoucnost železnici…

Vize budoucnosti železnice z dávných časů: Názor generálního ředitele pošty vás pobaví

[ rubrika: Železnice | téma: 1924, železnice, vlaky, budoucnost, pošta, koněspřežka, parní stroj, lokomotiva ]
Zajímá vás, jakou budoucnost železnici předpokládali vizionáři už v roce 1800, tedy dávno před první koněspřežkou? Nebo jak viděl budoucnosti železnice její největší průkopník George Stephenson a zda se jeho vize dnes splnily? Kromě fanoušků železnice byly ale samozřejmě i její odpůrci, jako třeba německý generální poštmistr. Nejen jeho podivný názor vám nabízí článek z roku 1924.
Lidové noviny - 1924, autor neuveden.
Historie rozvodů ve světě: Kde k rozvodu stačilo jen chybějící slovo a kde mohl rozvod skončit popravou?: Jsou v dnešní době rozvody příliš snadné,…

Historie rozvodů ve světě: Kde k rozvodu stačilo jen chybějící slovo a kde mohl rozvod skončit popravou?

[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1924, rozvod, manželství, zajímavosti, láska, soud ]
Jsou v dnešní době rozvody příliš snadné, nebo naopak zbytečně komplikované? To záleží na tom, s čím se to srovnává. Historický článek z roku 1924 vám prozradí, jak to bylo s rozvody třeba ve starém Římu, v Koreji nebo u indiánů, kdo mohl o rozvod požádat i jaké důvody k tomu musel mít.
Lidové noviny - 1924, autor neuveden.
Rok 1922: Proč mají Židé menší úmrtnost, než jakou mají lidé jiného náboženství?: Má nějaká konkrétní víra pozitivní vliv na…

Rok 1922: Proč mají Židé menší úmrtnost, než jakou mají lidé jiného náboženství?

[ rubrika: Lékařství a zdraví | téma: 1922, náboženství, úmrtnost, Židé, alkohol, nemoc, epidemie, smrt ]
Má nějaká konkrétní víra pozitivní vliv na úmrtnost lidí, kteří jí vyznávají? Jak vám ukáže článek z roku 1922, tak v případě judaismu by to jistý vliv skutečně mít mohlo. Zajímá vás, proč podle tehdejšího článku měli žili delší život, než jakého se dožívali třeba katolíci nebo protestanti?
Lidové noviny - 1922, autor neuveden
Geniální a vtipný způsob, jak císař Karel IV. vyřešil vážný konflikt mezi dvěma ženami: Vyřešit konflikt dvou znepřátelených stran jako…

Geniální a vtipný způsob, jak císař Karel IV. vyřešil vážný konflikt mezi dvěma ženami

[ rubrika: Významné osobnosti | téma: 1922, Karel IV., soud, hádka, ženy, vtip, moudrost ]
Vyřešit konflikt dvou znepřátelených stran jako nestranný soudce je těžký úkol. A pokud jde o nesmiřitelnou hádku dvou žen šlechtického původu, tak je to téměř nemožné. Tedy, pokud nejste moudrý císař Karel IV., který si i za této situace věděl rady. Článek z roku 1922 vám ukáže, s jakou moudrostí, nadhledem a vtipem dokázal Karel IV. tento složitý problém vyřešit.
Lidové noviny - 1922, autor neuveden.
Vědec prohlašuje: Teorii relativity jsem vymyslel já, Albert Einstein mojí myšlenku ukradl!: Slova „teorie relativity“, vzoreček E=mc² nebo…

Vědec prohlašuje: Teorii relativity jsem vymyslel já, Albert Einstein mojí myšlenku ukradl!

[ rubrika: Věda a výzkum | téma: 1931, Einstein, fyzika, plagiát, krádež, soud, podvodník ]
Slova „teorie relativity“, vzoreček E=mc² nebo alespoň legendární rozcuchanou hlavu geniálního Alberta Einsteina zná snad každý. Co když je to ale všechno jinak a profesor Einstein svou slavnou teorií relativity jen vykradl dílo jiného fyzika? Alespoň tak to tvrdil jistý americký vědec v roce 1931. Podrobnosti v dobovém článku.
Lidové noviny - 1931, autor neuveden.
Listování: předcházející  | 2 | 3 [ 4 ]  5 | 6 další
Celkem 453 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.