Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Muzeum budované z výnosu loterie
původně vyšlo: Besedy lidu 1901, autor neuveden.

Vybudování důstojného národopisného muzea je finančně velmi náročný projekt. Jak vám ukáže článek z roku 1901, tak pro financování budování pražského Národopisného muzea byla proto využita národní loterie.


Plakát věcné loterie ve prospěch Národopisného musea v Praze.

Nejkrásnějším ovocem velkolepé a svého druhu jediné naší Výstavy Národopisné jest Národopisné museum, v němž naleznou bezpečného útočiště tisíceré památky svéráznosti našeho lidu se týkající.

Museum národopisné, co den rostoucí, v němž některé obory ku př. krojové již nyní radostný úžas svojí krásou vzbuzují, umístěno až dosud laskavostí českého kavalíra, hraběte Sylva-Tarouccy, v paláci Nosticově na Příkopě.

Poněvadž však již nyní místnosti ony sotva stačí, je nezbytně třeba, aby se pomýšlelo na zbudování vlastního stánku museu tomu a nutno zajistiti si k ušlechtilému účelu tomu prostředků hmotných; na veřejnou dobročinnost za stávajících poměrů pomýšleti sotva by se potkalo s výsledkem.

A tak sáhnuto k osvědčenému již prostředku — vydání losů k výstavní loterii, jež obsahuje řadu nádherných předmětů rázu národního a ceny trvalé. Krásný plakát výstavní loterie, jenž zdobí nároží pražská, jest mistrovským dílem známého v oboru tom malíře českého Mikuláše Alše.původ historického článku:
Besedy lidu 1901, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. června 2018Debata k článku 'Muzeum budované z výnosu loterie'

Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.