Znečištění vzduchu ve městech

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Vynálezy a pokroky 1926, autor neuveden
Problémy s prachem a znečištěním vzduchu nás trápí dodnes. Nicméně, ve srovnání se stavem z roku 1926 v okolí uhelných elektráren je dnes situace nesrovnatelně lepší.
listování v kapitolách článku 'Znečištění vzduchu ve městech'
  1. Kapitola 1
  2. Kapitola 2
  3. Kapitola 3
  4. Kapitola 4
  5. Kompletní fotogalerie k článku
další »

Následující text pochází z roku 1926

Prach ve městech

V tomto časopise bylo již v minulém ročníku popisováno, jakým zlem jest prach, usazující se z kouře a z roztříštěných odpadků, volně plovoucích vzduchem, a byla popsána některá odprašovací zařízení, mezi nimiž na prvém místě byl uveden odprašovací přístroj elektrostatický.

Pokusy bylo zjištěno, že z kouře usazují se v městech tuny prachu na ploše jednoho hektaru, a proto bylo studováno podrobněji složení kouře, který není jen mrakem nepatrných úlomků uhlí, unášených do atmosféry plyny, vzniklými spalováním. Kouř tvoří nejen pevné zlomky uhelné, ale i sloučeniny chemické, kyselé i zásadité.

Anhydrid sírový, který vzniká spalováním síry a sirnatého uhlí, je sice čirý plyn, avšak jakmile se setká s nepatrnou stopou čpavku, jenž je v atmosféře vždy obsažen, ihned se sráží v bělavý oblak. Protože oba plyny se vyskytují v prostředích, kde se spaluje uhlí, nastává vždy sražení anhydridu sírového.

Atmosféra velkých měst jest ostatně pravou továrnou na výrobu chemických sloučenin nejrozmanitějšího druhu. Obsahuje vždy nepostřehnutelné stopy fenolu, který může dokonce býti i příčinou odporné příchuti některých vod, neboť jak angličtí učenci Adams, Race a Houston dokázali, stačí přimísiti vodě toliko milioninu objemu fenolu, aby nabyla nesnesitelně odporné chuti po jodoformu. Francouzští učenci ďArsonval a Bordas zjistili, že v některých obdobích je v severní části Paříže vzduch tak prosycen kouřem, obsahujícím splodiny fenolové, že voda ze Seiny nebo Marny, sterilisovaná chlorem, dostává patrnou příchuť po jodoformu.

Tyto okolnosti mají ovšem velký význam se stanoviska zdravotnictví, a studium účinku vdechovaného kouře a prachu ukázalo, že prach, který vniká do sliznic a průdušek, nejen že dráž


listování v kapitolách článku 'Znečištění vzduchu ve městech'
  1. Kapitola 1
  2. Kapitola 2
  3. Kapitola 3
  4. Kapitola 4
  5. Kompletní fotogalerie k článku
další »

Původní zdroj historického článku:
Vynálezy a pokroky 1926, autor neuveden


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
8. srpna 2012


Diskuze k článku „Znečištění vzduchu ve městech“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.