Desatero správné manželky z roku 1912, kterým by dnešní ženy asi odmítly řídit
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1912, manželství, desatero, ženy, rodina ]Je spousta věcí, které se v lidském životě ani za sto let příliš nezměnily. Postavení ženy a manželky ve společnosti se ale změnilo v mnohém. Historický článek z roku 1912 vám nabídne tehdejší „Desatero pro šťastné manželky“, nad jehož některými body by se dnešní ženy nejspíš od srdce zasmály. Přesto možná i v dnešní době stojí za zamyšlení.
Velký zábavný kalendář na obyčejný rok - 1912, autor neuveden.Rok 1912: Veselá historka o líném faráři, kterému se nechtělo kázat
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1912, farář, církev, historka, humor, lenost ]Každý člověk má občas línou náladu a nechce se mu pracovat. Jak vám ukáže článek z roku 1912, tak občas má takovou náladu dokonce i farář se svým „božím posláním“. Zajímá vás, jak se na jeho zvláštní nálady pokusily vyzrát jeho farníci a jak to celé dopadlo?
Velký zábavný kalendář na obyčejný rok - 1912, autor neuveden.Kolik Čechů žilo v roce 1912 v Americe a kdo se tam o ně staral?
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1912, emigrace, imigranti, USA, Amerika ]Zajímá vás, kolik Čechů z tehdejšího Rakousko-Uherska žilo na začátku minulého století v USA a jestli tam skutečně našli „zemi neomezených možností“, ve kterou při svém opuštění rodné země jistě doufali? Na to vám odpoví článek z roku 1912.
Velký zábavný kalendář na obyčejný rok - 1912, autor neuveden.Jak probíhal oficiální test panenství mladé dívky v roce 1664?
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1929, panenství, starosta, vyšetření, Písek ]Zpochybnění panenství mladé dívky bývalo kdysi velkou urážkou, kterou někdy musel řešit až starosta. Historický článek z roku 1929 vám přiblíží jedinečný dokument z roku 1664, ve kterém podává zprávu o ověření panenství jisté slečny Alžběty sám nejvyšší představitel města Písku.
Lidové noviny - 1929, autor ihRok 1886: Lékaři žádají zákaz veřejných vystoupení úspěšného hypnotizéra
[ rubrika: Lékařství a zdraví | téma: 1886, hypnóza, zákaz, vystoupení ]Věříte na magické schopnosti hypnózy? Historický článek z roku 1886 vás seznámí s případem, kdy lékaři chtěli zakázat veřejná vystoupení jednoho hypnotizéra, který byl při hypnotizování lidí až příliš úspěšný.
Národní listy - 1886, autor neuveden.Proč ruský car zakázal, aby rodina básníka Alexandra Sergejeviče Puškina dál bohatla na autorských právech?
[ rubrika: Významné osobnosti | téma: 1886, autorská práva, Puškin, Rusko, car ]Někteří by autorská práva nejraději zrušili úplně, jiní se naopak snaží o jejich maximální prodloužení a zpřísnění. Jak vám ale ukáže článek z roku 1886, tak už tehdy byla délka platnosti autorských práv aktuální. Zajímá vás, jak to v carském Rusku bylo s autorskými právy na díla, která napsal básník Alexandr Sergejevič Puškin, a proč do nich musel v zájmu celého ruského národa zasáhnout car Alexandr III. Alexandrovič?
Národní listy - 1886, autor neuveden.Rok 1934: Smutný případ otevřel otázku existence vězení pro dlužníky
[ rubrika: Zločin a trest, nehody | téma: 1934, vězení, dluh, peníze, Anglie, smrt ]Je správné zavírat lidi do vězení jen proto, že nedokážou zaplatit svůj dluh? V Anglii bylo něco podobného dlouhou dobu něčím zcela běžným. Historický článek z roku 1934 vás ale seznámí se smutným případem, díky kterému se o smyslu vězení pro dlužníky začalo v Anglii diskutovat.
Národní listy - 1934, autor neuveden.Informační válka v roce 1934: Německo zakázalo svým obyvatelům poslech československého rozhlasu
[ rubrika: Fotografie, film, rozhlas a televize | téma: 1934, informační válka, dezinformace, cenzura, zákaz, rozhlas, Německo, Československo ]V dnešní době se v souvislosti s válkou na Ukrajině hodně mluví o informační válce a manipulaci s veřejným míněním. Jak vám ukáže článek z roku 1934, tak vůbec nejde o nový problém. Jen tehdy ještě nešlo o internet a sociální sítě, ale o rozhlasové vysílání. Zajímá vás, proč tehdy Německo zakázalo Němcům poslouchat vysílání našeho rozhlasu?
Národní listy - 1934, autor pRok 1929: Proč si chce církev založit ve Vatikánu svou vlastní banku?
[ rubrika: Zajímavosti | téma: 1929, Vatikán, papež, banka, církev, peníze ]Církev by se správně měla zabývat otázkami náboženství a víry, nicméně jak říká jedno staré přísloví, tak o peníze jde vždy až v první řadě. Z toho důvodu možná nepřekvapí plány papeže na založení vlastní globální banky, která by celosvětově řešila finanční otázky katolické církve a věřících. Podrobnosti vám o tom sdělí článek z roku 1929.
Hlas lidu - 1929, autor neuveden.Tip na skvělý svatební dar z roku 1886, který by ocenili i dnešní novomanželé
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1886, svatební dar, svatba, bydlení, nájem, Anglie, manželé, novomanželé ]Svatební dary jsou různé. Někdy jde o praktické věci nakoupené ve shodě s nastávajícími manžely, ale někdy jde vyloženě o cetky. Co tedy dát novomanželům jako dar ke svatbě, aby to nevěsta i ženich ve společném životě skutečně ocenili? Historický článek z roku 1886 vám ukáže originální tip na svatební dar, který ani po téměř jeden a půl století neztratil nic ze své užitečnosti.
Národní listy - 1886, autor neuveden