Rok 1933: Ještě že máme zákony, zakazující ženám nosit kalhoty!
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1933, móda, ženy, Paříž, kalhoty, sukně, zákony ]Dnes už na ženě v kalhotách není nic podivného, zvláštního nebo dokonce pobuřujícího. Ale dřív? To ještě běžně platily zákony, které mužům i ženám nařizovaly oblékat se náležitě podle svého pohlaví a ženám tedy nošení kalhot zakazovaly. Článek z roku 1933 vám popíše situaci, když se tehdy v Paříži rozšířila „ilegální“ móda žen v kalhotách. Co na tom tehdy ostatním lidem vadilo a jak se to s ohledem na ženskou povahu dalo snadno vyřešit…
Lidové noviny - 1933, autorka MilaRok 1928: První český foxtrot, dlouho očekávaná novinka pro milovníky tance
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1928, tanec, české umění, hudba, vlastenectví, peníze, Hašler ]Nelíbí se vám, že u nás všude hraje především zahraniční hudba? Podobné problémy trápily vlastenecké milovníky hudby a tance i před téměř sto lety. Historický článek z roku 1928 vám proto s radostí představí první český foxtrot. Zároveň vám vysvětlí, proč je tato česká skladba důležitá nejen z hlediska tanečního, ale je důležitá pro celý stát i z hlediska finančního. V článku si můžete tuto důležitou českou skladbu i sami celou poslechnout…
Národní listy - 1928, autor neuveden.Podivný lékařský případ: těhotný muž měl v břiše embrya svých sourozenců
[ rubrika: Lékařství a zdraví | téma: 1928, embrya, těhotenství, oplodnění, záhada, Maďarsko ]Díky operativním změnám pohlaví dnes není „těhotný muž“ zas až tak výjimečný. Článek z roku 1928 vás ale seznámí s případem, kdy o nic takového nešlo. Přesto ale lékaři tehdy v mužském těle objevili embrya. Zajímá vás, o co tehdy šlo a jaké měla tato podivná situace odborné lékařské vysvětlení?
Národní listy - 1928, autor neuveden.Rok 1907: Země, kde si každá služka připadá jako v ráji. Měli byste odvahu se tam přestěhovat?
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1907, služka, zaměstnání, Austrálie, povolání, peníze ]Povolání služky dnes mnoho lidí vnímá jako něco podřadného. Na začátku minulého století šlo ale o běžnou práci, za kterou se tehdejší dívky a ženy vůbec nemusely stydět. Přesto ale byla na světě místa, kde si služkám, vykonávající tuto práci, žilo lépe než u nás. Článek z roku 1907 vás seznámí s tím, co vše tam bylo pro služky lepší a jak se do této vzdálené země vůbec dostávaly.
Národní listy - 1907, autor neuveden.Kde najít nejlepší slevové kódy a vzorky zdarma? Oproti našim předkům to máme dnes o hodně jednodušší!
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl ]Slevové kódy a vzorky zdarma jsou skvělým způsobem, jak při nákupu zboží ušetřit peníze a vyzkoušet zajímavé produkty. Ale víte, jak vznikly? Slevy pro zákazníky nejsou žádnou novinkou.
Rok 1928: Letecký instruktor chtěl vytrestat mladého pilota, vše ale nakonec dopadlo úplně jinak
[ rubrika: Letectví a vzduchoplavba | téma: 1928, výuka létání, učitel, veselá historika, letecký instruktor, žák, letecká havárie, humor ]Výuka létání je vážná věc, kterou není možné brát na lehkou váhu. To si v roce 1928 uvědomoval i jeden učitel létání, kterému dělal starosti jeden jeho příliš divoký žák. Následující veselá historka vám popíše, jak nečekaně tehdy instruktorův pokus přinutit začínajícího pilota k vážnosti dopadl.
Národní listy - 1928, autor neuveden.Bylo dřív lépe? V roce 1933 byl život v Československu jeden z nejdražších v Evropě
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1933, drahota, peníze, životní úroveň, Evropa, ceny, nostalgie ]Máte pocit, že „dřív bylo všechno lepší“ a že až dnes je život v Česku drahý? Historický článek z roku 1933 vám nabízí jedinečné srovnání tehdejších životních nákladů běžných obyvatel v jednotlivých zemích Evropy. Zajímá vás, kde se žilo nejlevněji, kde byly naopak ceny nejvyšší a kde se v tomto evropském žebříčku drahoty nacházelo tehdejší Československo?
Národní listy - 1933, autor hc.Milujete poslech rozhlasových her a čtení na pokračování? V roce 1933 to byl propadák!
[ rubrika: Fotografie, film, rozhlas a televize | téma: 1933, rozhlasové vysílání, rádio, knihy, divadlo ]Rozhlasové dramatizace a četba knih na pokračování dnes patří k oblíbeným stálicím vysílání řady rádií. Jak vám ale ukáže článek z roku 1933, tak před devadesáti lety to bylo právě naopak. Nejrůznější rozhlasové stanice se sice snažily svým posluchačům ve vysílání prezentovat zajímavé knihy, ale zájem o ně byl minimální.
Národní listy - 1933, autor hc.Rok 1907: Kvůli penězům se oženil se svou babičkou!
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1907, dědictví, svatba, peníze ]Lidé občas vymýšlí skutečně podivuhodné plány, aby se snadno dostali k penězům. Historický článek z roku 1907 vás seznámí s vychytralým plánem, pomocí kterého se jistý muž chtěl dostat k bohatému dědictví. Plán to byl sice relativně složitý, ale jak vám ukáže článek, tak nakonec skutečně vyšel.
Národní listy - 1907, autor neuveden.Rok 1933: Neustálé zdražování benzínu a nafty nás likviduje, protestují čeští motoristé
[ rubrika: Automobily a motocykly | téma: 1933, zdražování, benzín, nafta, motorismus, ceny, paliva ]Vadí vám neustále stoupající cena paliv na našich čerpacích stanicích? Nebo dokonce jezdíte nakupovat benzín či naftu například do Polska, kde jsou ceny paliv výrazně nižší? Možná vás překvapí, že vůbec nejde o nový problém. Jak vám ukáže článek z roku 1933, tak proti vysokým cenám paliv protestovali motoristé v Československu už před devadesáti lety.
Národní listy - 1933, autor vhz.