Brutální trest pro přistižené pytláky

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.
Pytláctví je tu s námi od dávných čas až do dnes. Dnešní pytláci mají ale celkem štěstí, za jejich trestný čin jim již nehrozí takové extrémní tresty, jako ty popsané v článku z roku 1903.
Následující text pochází z roku 1903

Trest pytláka za starých dob.

»Pytláctví je neoprávněné odstřelování zvěře za ziskuchtivým účelem«, praví suchá definice — ale pravý pytlák, ač-li se vám vyzná, poví, že pytláctví je největší rozkoší pod sluncem.

Právě ten zákaz, to přísné stíhání se strany myslivců a hajných, to věčné nebezpečí, býti sám zastřelen — tomu se vyrovná snad jen rozčilení hazardního hráče, hrajícího o poslední krejcar!

Zákon přísně stíhá a tresce přečiny a zločiny pytlácké — a myslivci sáhají k svépomoci strašné, ale často nezbytné ... a les jen šumí a šumí — kdo ví, kde v lesním stlaní neb neprostupném houští kryje se čerstvý hrob pytlákův? Zmizel náhle, jakoby se moře lesní nad ním zavřelo — ale ostatní kamarády to neodstraší a k smíchu jsou všecka pouta a vězení! ...

Za starých časů nakládali s pytláky podle povahy doby ještě strašněji: pytláctví považováno bylo za jeden z nejhorších zločinů proti vrchnosti, takřka za přímý atentát na ni — dopadený pytlák byl sám sebou odsouzen k smrti, ale stejně strašné, jako raffinované a příkladné: nahého pytláka uvázali na záda nějakému jelenu nebo srnci a pustili je na pěknou podívanou obecenstva — po letech našly se jejich kostry někde s přeráženými hnáty...


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. září 2018


Diskuze k článku „Brutální trest pro přistižené pytláky“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.