Brutální trest pro přistižené pytláky

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.
Pytláctví je tu s námi od dávných čas až do dnes. Dnešní pytláci mají ale celkem štěstí, za jejich trestný čin jim již nehrozí takové extrémní tresty, jako ty popsané v článku z roku 1903.


Trest pytláka za starých dob.

»Pytláctví je neoprávněné odstřelování zvěře za ziskuchtivým účelem«, praví suchá definice — ale pravý pytlák, ač-li se vám vyzná, poví, že pytláctví je největší rozkoší pod sluncem.

Právě ten zákaz, to přísné stíhání se strany myslivců a hajných, to věčné nebezpečí, býti sám zastřelen — tomu se vyrovná snad jen rozčilení hazardního hráče, hrajícího o poslední krejcar!

Zákon přísně stíhá a tresce přečiny a zločiny pytlácké — a myslivci sáhají k svépomoci strašné, ale často nezbytné ... a les jen šumí a šumí — kdo ví, kde v lesním stlaní neb neprostupném houští kryje se čerstvý hrob pytlákův? Zmizel náhle, jakoby se moře lesní nad ním zavřelo — ale ostatní kamarády to neodstraší a k smíchu jsou všecka pouta a vězení! ...

Za starých časů nakládali s pytláky podle povahy doby ještě strašněji: pytláctví považováno bylo za jeden z nejhorších zločinů proti vrchnosti, takřka za přímý atentát na ni — dopadený pytlák byl sám sebou odsouzen k smrti, ale stejně strašné, jako raffinované a příkladné: nahého pytláka uvázali na záda nějakému jelenu nebo srnci a pustili je na pěknou podívanou obecenstva — po letech našly se jejich kostry někde s přeráženými hnáty...


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. září 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.