Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Desítky mrtvých při tragické důlní katastrofě v Duchcově

původně vyšlo: Besedy lidu 1900, autor neuveden.
Při práci v dolech přes veškerou opatrnost bohužel občas dochází ke katastrofám a ztrátám na životech horníků. Jednu takovou tragédii vám popíše historický článek z roku 1900.


Katastrofa v Duchcově.

Dne 19. srpna udála se v Duchcově, středisku to kutací pánve hnědouhelné, v dole »Union«, nyní »Frisch-Glück« (»Svěží štěstí«) ztaném strašná katastrofa, jíž na padesáte lidských životů padlo za oběť.

Od strašné katastrofy v Příbrami r. 1892, při níž neméně než 318 horníků zahynulo, a v Karvíně r. 1894, při níž nalezlo 235 lidí smrt, nižádná zpráva nevzrušila veřejnost naši do té míry jako úžasná zvěst tato...

Není to bohužel ani v Duchcově katastrofa první — r. 1879 zatopený tam důl Döllingrův pohřbil 29 horníků. A nyní zase tolik obětí, tolik mučedníků lopotné a bědné práce při neustále otevřeným hrobem podzemním!

V dolech duchcovských zaměstnán jest obrovský počet dělného lidu, převážnou většinou národnosti české — — a tak i zhynulí ubožáci byli téměř veskrze našinci. Důl »Union« neboli »Frisch-Glück« jest jedním z největších dolů mostecké společnosti hornické a má hloubku 75 m. Na pahorkatině půlhodiny severozápadně od Duchcova zvedá se budova zdaleka viditelná, jejíž hukot strojů a nepřetržité údery zvonců prozrazují horečnou činnost podzemní.

Příčina katastrofy spočívala podle všeobecného mínění v tom, že uhelný prach, v jedné štole již od několika dni vzněcovaný hašen byl velikým proudem vody, do obrovské té výhně vehnaným. Z toho nastal strašný výbuch, a třaskavé plyny vnikly do chodeb, kde pracovali dělníci.

Naprosto však je vyloučeno, že by byli horníci sami vlastní nějakou neopatrností neštěstí to zavinili. Strašný byl pohled na nešťastníky z dolu vytažené, mrtvé i umírající, a srdcervoucí scény odehrály se při poznávání nebožáků ...

Pohřeb obětí katastrofy, velkolepá to dojemná slavnost smuteční, jíž se na 20.000 lidí súčastnilo — konán dne 22. září. Kolik živitelů rodin rázem tu zahynulo, co bídy a neštěstí navalilo se na vdovy, sirotky a příbuzné jejich!

Ujme se jich veřejná dobročinnost naše? Ach, jak to bývá — svět tak rychle, tak k zoufání rychle zapomíná!...


Původní zdroj historického článku:
Besedy lidu 1900, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
24. července 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.