Jak probíhá drezura psů v cirkuse?

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Illustrovaný svět 1901, autor neuveden.
Máte rádi cirkusová vystoupení zvířat v cirkuse, nebo se vám naopak drezura zvířat nelíbí? Ať je to jakkoliv, tak vás určitě bude zajímat jak výcvik psů v cirkuse probíhal v roce 1901.
Následující text pochází z roku 1901

Jak se psi cvičí pro cirkus.

Častokráte potěšením, ba respektem naplňuje nás lecjaký výkon zvířete-umělce v cirku. Možno říci, že není dnes už mezi všemi čtvernožci ani jednoho druhu, jehož by se byla lidská spekulace nechopila, aby nacvičením s ním různých uměleckých kousků získala na attrakcí a — kapse.

Ale sotva kdo má tušení, jaké trpělivosti je třeba, než na př. i nejučelivější zvíře, jakým je bez odporu pes, vycvičí se tak dalece, aby se v cirku mohlo slušně representovati. Obrázky naše aspoň poněkud poučí čtenáře v tom ohledu. Zde vidíme několik různých cviků psích. Na prvním obrázku psík, umějící už státi »na předních«, cvičí se ke skoku se stolu na zem a to zase jen na přední nohy, což jest kouskem už velice uměleckým.

Dále viděti psíka jako »ekvilibristu« na kouli, postavené na pohyblivém trapezu, kterou psík sám udržuje v náležité rovnováze. Obrázek třetí předvádí nám onen způsob cvičení psa v chůzi po předních nohách; cvičitel nejdříve ohýbá mu kříž, drbaje ho při tom po páteři. Na obrázku čtvrtém viděti, co námahy a obtíže s obojí strany vyžaduje naučiti psa »saltomortale«, pomocí provazu a hůlky.

Podobných cvičitelů možno nalézti toliko v Londýně, středisku všeho podobného ruchu a cviku uměleckého. Skoku »arabskému«, saltomortale to na bok, naučí se pes, když umí skoky obyčejné, tím, že se mu jedna přední noha přiváže k tělu a on skáče pouze třemi nohami. Při všem tom záleží ovšem stejnou měrou na učiteli, jeho trpělivosti a obratnosti i na nadání »žákově«.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1901, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. dubna 2018


Diskuze k článku „Jak probíhá drezura psů v cirkuse?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nejčtenější články
za posledních 30 dní

Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.