Jak probíhá drezura psů v cirkuse?

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Illustrovaný svět 1901, autor neuveden.
Máte rádi cirkusová vystoupení zvířat v cirkuse, nebo se vám naopak drezura zvířat nelíbí? Ať je to jakkoliv, tak vás určitě bude zajímat jak výcvik psů v cirkuse probíhal v roce 1901.
Následující text pochází z roku 1901

Jak se psi cvičí pro cirkus.

Častokráte potěšením, ba respektem naplňuje nás lecjaký výkon zvířete-umělce v cirku. Možno říci, že není dnes už mezi všemi čtvernožci ani jednoho druhu, jehož by se byla lidská spekulace nechopila, aby nacvičením s ním různých uměleckých kousků získala na attrakcí a — kapse.

Ale sotva kdo má tušení, jaké trpělivosti je třeba, než na př. i nejučelivější zvíře, jakým je bez odporu pes, vycvičí se tak dalece, aby se v cirku mohlo slušně representovati. Obrázky naše aspoň poněkud poučí čtenáře v tom ohledu. Zde vidíme několik různých cviků psích. Na prvním obrázku psík, umějící už státi »na předních«, cvičí se ke skoku se stolu na zem a to zase jen na přední nohy, což jest kouskem už velice uměleckým.

Dále viděti psíka jako »ekvilibristu« na kouli, postavené na pohyblivém trapezu, kterou psík sám udržuje v náležité rovnováze. Obrázek třetí předvádí nám onen způsob cvičení psa v chůzi po předních nohách; cvičitel nejdříve ohýbá mu kříž, drbaje ho při tom po páteři. Na obrázku čtvrtém viděti, co námahy a obtíže s obojí strany vyžaduje naučiti psa »saltomortale«, pomocí provazu a hůlky.

Podobných cvičitelů možno nalézti toliko v Londýně, středisku všeho podobného ruchu a cviku uměleckého. Skoku »arabskému«, saltomortale to na bok, naučí se pes, když umí skoky obyčejné, tím, že se mu jedna přední noha přiváže k tělu a on skáče pouze třemi nohami. Při všem tom záleží ovšem stejnou měrou na učiteli, jeho trpělivosti a obratnosti i na nadání »žákově«.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1901, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. dubna 2018


Diskuze k článku „Jak probíhá drezura psů v cirkuse?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.