O kráse českých lesů, která vše přetrvá

původně vyšlo: Český svět 1904, autor neuveden.
Máte rádi českou přírodu a navštěvujete rádi les? Přečtěte si, jak tento náš skutečný národní poklad obdivovali naši předci v roce 1904. Vážíme si ho dnes stejně?


Velkolepé, nesmírné jsou lesy české!

V dvou slovech těch je kus poesie. České lesy! Jsou nezničitelné, o nich platí hrdé slovo, jež druhdy heroldové vyvolávali, zemřel-li francouzský král. Český les nezemře, fragment jeho lze zničiti, atom jeho rozmetati — celek však trvá dále po věky v nezlomné moci a velkosti.

Na hranicích zjevuje se v podobě královské Šumavy s neproniknutelnými prahouštími, v kterých kdys medvědi měli doupata, s temnými, hlubokými jezery a nebetyčnými vrchy, romantickými hrady a opatstvími. Jako šírý pás obepíná zemi a jeho zelená stužka zjevuje se v dáli, patříme-li se štíhlých věží pražských.

Potřební kavalíři a sedláci nechť si systematicky pracují na jeho vyhlazení, vichřice a lýkožrouti nechť v něm nemilosrdně řádí — nelze jej zničiti a statně žije dále, vyrůstaje vždy znovu ze sebe jako onen strašný had mythů, jemuž deset hlav dorůstalo, pakli mu hrdina z pohádky jednu utnul ... A v tomto moři zeleně roztroušeny jsou pyšné residence českých aristokratů. V jejich okolí upomíná vše ještě na „staré dobré časy“, kdy hrdá signoria neskláněla hlavy před zemskými zákony.

Lesů pán obklopený neutuchající úctou podhradí i širého okolí, málo liší se od svých dědů, jichž zamračené portrety zdobí dvorany zámecké.

Toť evropská zvláštnost — specificky česká! Neuvěřitelno, že tolik staletí uplynulo ode dne, kdy nad Čtyrkantonským jezerem zavznělo smělé heslo „Volný a žádného pána poddaný“. V těch věčně zelených lesích, kde volně věje větérek, jakby vztyčen byl klobouk Gesslerův...

Takové jsou dojmy, jež přinášíme si z krásných hvozdů českých.


Původní zdroj historického článku:
Český svět 1904, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
13. srpna 2018


Diskuze k článku „O kráse českých lesů, která vše přetrvá“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.