Jak vypadal a fungoval první český motocykl Slavia od Laurin & Klement

původně vyšlo: Věda a práce 1900, autor neuveden.
Přinášíme vám historický článek z roku 1900, popisující nejnovější 'motorový bicykl' od firmy Laurin & Klement.

listování v kapitolách článku 'Jak vypadal a fungoval první český motocykl Slavia od...'
« předchozí
  1. Výhody motorových bicyklů
  2. Francouzská motorová dvojkolka
  3. Česká motorová dvojkolka Slavia
  4. Ovládání Slavie a přívěsný vozík
  5. Kompletní fotogalerie k článku
další »


Motorová dvojkolka »Slavia« českého závodu Laurin a Klement

Teprve českému závodu podařilo se sestrojiti motorový bicykl, jenž všem požadavkům vyhovuje. A zdokonalení to způsobeno jest okolností dvojí. Předně přeložen byl motor do rámu, takže se jím nyní obě kola téměř rovnoměrně zatěžují, po druhé zavedeno bylo elektrické zapalování malým strojem magneto - elektrickým, takže nyní již není třeba voziti s sebou kapaliny hořlavé nebo žíravé. Hned prvním rozjetím vyvinuje se v zapalovači tolik elektřiny, že na zapalování výbušné směsi stačuje.

Stavba celého kola jest zvláště pevná; rám zhotoven jest z nejlepších ocelových rour o širokém průměru a přiměřené pevnosti. Vidlice sesílena jest zvláště. Kola opatřena jsou dvojitou ocelovou loukotí a pneumatickými obručemi o síle 50 mm. Pásová brzda objímá náboj předního kola (č. 6) a jest velice účinná, takže kolo skoro okamžitě se dá zastaviti.

Benzinový motor (č. 3) má sílu 1¼ až 1¾ koní a upevněn jest v rámu mezi předními příčkami; za ním umístěn jest úzký splynovač (karburator, č. 2), spojený s nádržkou benzinovou. Z něho vychází po pravé straně k motoru rourka, záklopkou opatřená. Záklopka ta řídí se pákou na levé straně řidítka, takže jezdec levou rukou pouhým stisknutím páky může kolo rozjížděti a zastavovati.

Zapalovač, sloužící k zapalování plynů benzinových v motoru, spojen jest s motorem zvláštní perovou pákou, přerušovačem elektrického proudu opatřenou. Zapalovač jest jednou z nejdůležitějších a nejcennějších novinek motorové dvoukolky »Slavia«. Přesným a jistým zapalováním jest úplně spolehlivý, pracuje bez baterie a akkumulátorův (odpadá při něm tedy každé obnovování článků nebo znovunabíjení akkumulátorů, což opatřiti si v mnohých krajinách bylo by i nemožné), — odpadají při něm i veškeré různé páky, u jiného elektrického zapalování potřebné, a jednou s motorem koupen, nevyžaduje žádných nákladů dalších; možno tedy říci, že jest trvanlivosti téměř nevyčerpatelné. Rovněž i to nutno uvésti, že při tomto druhu zapalování jest každé nebezpečí explose úplně a naprosto vyloučeno.

Řemenice pohonná spojena jest s náboji kola zadního, na niž otáčivý pohyb žlábkem opatřené řemeničky motoru pomocí pevné řemenové šňůry se přenáší. Klikové ložisko je tak upraveno, že po uvedení kola a motoru v pohyb protivným šlápnutím zůstanou kliky v libovolné poloze státi, tak že pak šlapátka pro pohov nohou slouží.


listování v kapitolách článku 'Jak vypadal a fungoval první český motocykl Slavia od...'
« předchozí
  1. Výhody motorových bicyklů
  2. Francouzská motorová dvojkolka
  3. Česká motorová dvojkolka Slavia
  4. Ovládání Slavie a přívěsný vozík
  5. Kompletní fotogalerie k článku
další »

Původní zdroj historického článku:
Věda a práce 1900, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. srpna 2017


Diskuze k článku „Jak vypadal a fungoval první český motocykl Slavia od Laurin & Klement“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.