Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Junotova trioda - užitečná elektronka pro použití v radiopřijímačích

původně vyšlo: Vynálezy a pokroky 1924, autor M.
Pamatujete nebo dokonce někde ještě i dnes používáte elektronky? Článek z roku 1924 vám představí triodu Junotovu.


Trioda Junotova.

Mnozí radioamatéři dobře znají již triodu Junotovu, o které zde uvádíme několik důležitých poznámek. Od jiných elektronových lamp liší se Junotova trioda především zvláštním uspořádáním anody i síťky a dvěma žhavicími vlákny.

V připojeném obrázku vidíme, že anoda není válcová, ale tvořena šesti mezikružími z niklového plechu, a síťka ze dvou proužků, spojených střídavými kovovými polokruhy. Hlavním účelem je snížiti pokud možno vnitřní kapacitu lampy, která, jak známo, hraje velmi nepříjemnou úlohu při několikanásobném zesílení a příjmu zvláště krátkých vln.

Žhavicí vlákna jsou dvě, z nichž jedno je připojeno přímo na nožku, druhé spojeno s měkkým drátkem měděným, stočeným spirálně na spodku lampy. Praskne-li jedno vlákno, lze prostým ovinutím okolo spodku nožky připojiti vlákno druhé a prodloužiti tak věk lampy dvojnásobně.

Kde jde o reprodukci hlasitou, připojí se obě vlákna tak, aby současně žhavila, čímž ušetříme jeden stupeň zesílení. Junotova trioda hodí se i za lampu vysílací pro malou stanici radiotelefonní. Ovšem spotřeba proudová je značná a činí pro jedno vlákno asi 0,75 amp., pro obě současně žhavená až 1,5 ampérů.

Zato anodový proud jest při 60 voltech anodového napětí a nulovém síťkovém napětí již 4 miliampéry a konstanta amplifikační 12 až 18. Běžné anodové napětí jest 60—80 voltů a pro vysílací zařízení až 200 voltů. Desková anoda tvoří žebrovaný chladič, hodící se velmi dobře pro rozvedení tepla. Žhavicí napětí jest 2,2 voltu, takže plně postačí normální dva akumulátory.


Původní zdroj historického článku:
Vynálezy a pokroky 1924, autor M.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
29. března 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Junotova trioda - užitečná elektronka pro použití v radiopřijímačích


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: