Objevil dynamit Alfred Nobel? Ne, byl to někdo jiný!

původně vyšlo: Epocha 1907, autor Kn.
Historie uvádí, že dynamit vynalezl Alfred Nobel, budoucí zakladatel Nobelovy ceny. Jak vám ale přiblíží článek z roku 1907, s objevem dynamitu to bylo jinak.


Dynamit.

Výbušnou součástí dynamitu je nitroglycerin, jejž r. 1847 vynalezl italský professor Sobiero; výbušnou sloučeninu získal tím, že do směsi kyseliny sírové a dusičné naléval glycerin a směs ochlazoval.

Praktickému užití však přispůsobil třaskavinu tu Švéd Nobel r. 1863; v letech následujících se užívalo nitroglycerínu hlavně na práce v dolech, ale strašlivé výbuchy, které se brzy nato udály v Hamburce, Stockholmu a Sydney, velmi nitroglycerin kompromitovaly, zvláště když výbuchem, který se přihodil r. 1866 v americkém městě Aspinwall-u, zahynulo šedesát lidí a způsobeno 5 mill. Fr. škody.

Po těchto neštěstích zakázaly některé vlády užívání nitroglycerínu, a zdálo se, že bude nutno od praktického jeho užívání úplně upustit.

Na „štěstí“ ho ale zachránila náhoda. Roku 1867 přenášel v továrně Nobelově dělník nádobu s nitroglycerinem; nádoba se rozbila, obsah vytekl do písku a slepil jej.

Bystrý řiditel závodu využitkoval této okolnosti a shledal, že výbušná látka smíchaná s pískem neztratila výbušné vlastnosti, že však s ní lze bezpečněji zacházet. Tak vynalezen dynamit, který v této podobě později zdokonalili Mawbroy, Fauchera j.


poznámka Redakce: zajímá vás, jak se dynamit vyrábí?


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1907, autor Kn.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. března 2018


Diskuze k článku „Objevil dynamit Alfred Nobel? Ne, byl to někdo jiný!“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.