Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Objevil dynamit Alfred Nobel? Ne, byl to někdo jiný!

původně vyšlo: Epocha 1907, autor Kn.
Historie uvádí, že dynamit vynalezl Alfred Nobel, budoucí zakladatel Nobelovy ceny. Jak vám ale přiblíží článek z roku 1907, s objevem dynamitu to bylo jinak.


Dynamit.

Výbušnou součástí dynamitu je nitroglycerin, jejž r. 1847 vynalezl italský professor Sobiero; výbušnou sloučeninu získal tím, že do směsi kyseliny sírové a dusičné naléval glycerin a směs ochlazoval.

Praktickému užití však přispůsobil třaskavinu tu Švéd Nobel r. 1863; v letech následujících se užívalo nitroglycerínu hlavně na práce v dolech, ale strašlivé výbuchy, které se brzy nato udály v Hamburce, Stockholmu a Sydney, velmi nitroglycerin kompromitovaly, zvláště když výbuchem, který se přihodil r. 1866 v americkém městě Aspinwall-u, zahynulo šedesát lidí a způsobeno 5 mill. Fr. škody.

Po těchto neštěstích zakázaly některé vlády užívání nitroglycerínu, a zdálo se, že bude nutno od praktického jeho užívání úplně upustit.

Na „štěstí“ ho ale zachránila náhoda. Roku 1867 přenášel v továrně Nobelově dělník nádobu s nitroglycerinem; nádoba se rozbila, obsah vytekl do písku a slepil jej.

Bystrý řiditel závodu využitkoval této okolnosti a shledal, že výbušná látka smíchaná s pískem neztratila výbušné vlastnosti, že však s ní lze bezpečněji zacházet. Tak vynalezen dynamit, který v této podobě později zdokonalili Mawbroy, Fauchera j.


poznámka Redakce: zajímá vás, jak se dynamit vyrábí?


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1907, autor Kn.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. března 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Fotoarchiv

Debata k článku Objevil dynamit Alfred Nobel? Ne, byl to někdo jiný!


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: